Máte rádi chuť česneku?
Fotografie autorky

Máte rádi chuť česneku?

2. 7. 2020

Jak se tak probírám kuchařskými zápisky, našla jsem jeden, který by mohl mnohé z vás zajímat.

Mnozí máme rádi česnek a poslední dobou je velice oblíbený medvědí česnek. Ale ten, jak mnozí víme, neroste dlouho a některé lokality jsou vyloženě vydrancované od nezodpovědných sběračů. Existuje jedna rostlina, která s úspěchem onen česnek medvědí nahradí a o ní chci právě dnes napsat. Je to.. Česnekáček lékařský.

Obsahuje hodně vitamínu C a A.

A má i zajímavá lidová pojmenování... Zaječí česnek, Psí česnek, Česnečina, Hulevník česnekový, Trejzel česnekový. 

Naleznete jej na hodně místech - v listnatých lesích, hájích, křovinách, rumištích. Dá se s úspěchem pěstovat i na zahrádkách. Dorůstá do výšky od 20 do 80 cm.

Sbíráme celou nať - na jaře, později pouze listy a květy.

Chutná jako česnek kombinovaný s hořčicí. 

Česnekáček konzumujeme stejně jako pažitku - na chlebu s máslem či sádlem, do salátů a  pomazánek, k rybám, jehněčímu. Skvělý je pro svoji chuť do bylinkových dipů.

Také si z něj můžeme připravit pesto na těstoviny. Výborně chutná i v krémových polévkách, třeba z brokolice nebo z květáku. 

Zkuste i česnekáčkový ocet - celou nať dáme na pár dnů do kvalitního octa a potom scedíme. Je moc dobrý do salátů. 

Kořen - má chuť podobnou křenu.  Semínka  se mohou používat jako hořčičná semínka. 

Chutná jako česnek kombinovaný s hořčicí.

Česnekáček má i léčivé účinky.

Je to přírodní antibiotikum,má příznivý vliv na imunitu. A urychluje hojení ekzémů. Žvýkání pomáhá proti zánětu dásní, desinfikuje močové a dýchací cesty a střeva.

Často bývá součástí očistných kúr a má vliv na činnost žlučníku, jater a slinivky.

Také se z něj připravují tinktury. 

recepty
Hodnocení:
(5.1 b. / 19 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Dana Puchalská
Jitko, roste u domu kde bydlím.
Jarmila Fialová
Znám,sbírám,používám
Jitka Hašková
Dano díky, česnekáček neznám, podle obrázku jsem ho v přírodě viděla. Česnek mám ráda, ale při vaření musím používat dušený, mletý. Bohužel mi normálním česneku není dobře.. Medvědí česnek je také prima. Ale v Praze na ten česnekáček asi nenarazím.
Dana Puchalská
Ano Honzo, přeci nejsi šílenec. Česnek =soukromí.
Jan Zelenka
Česnek je určitě užitečná bylina, Dano. Ale když jdu na schůzku klubu, tak ho určitě požívat nebudu.
Soňa Prachfeldová
Téhle bylinky jsem si nevšimla, česnek mám ráda, ale opatrně.
Eva Mužíková
Neznám, pohlédnu se...
Martina Růžičková
Tuto rostlinku jsem určitě v přírodě potkávala, ale neznala jsem její název, ani možnosti využití. Takže moc děkuji :-)
Dana Puchalská
Ano, je to tak. V mých zápiscích byl tento. Některé zdroje uvádí česnáček a některé zase česnekáček.
František Matoušek
Dano, česnekáček neznám, ale česnečku mám rád, nebo topinky s česnekem. Boží.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 18. týden

Tento týden budou otázky v kvízu na téma "Psi". Protože je mezi vámi, čtenáři, mnoho pejskařů, jistě si s otázkami snadno poradíte...