Země česká, domov můj
foto: pixabay.com

Země česká, domov můj

4. 7. 2020

Země česká, domov můj.... nejsou jen slova naší hymny.

Zamyslete se, co pro každého člověka tato slova znamenají. Pro někoho možná jakési klišé, pro mě znamenají, že na této krásné planetě Zemi mám skutečně svůj domov. Někam patřím, a to bez ohledu na to, co se mi zde líbí a nelíbí. Nic na světě není dokonalé, ale naše krásná země má tolik přírodních krás, historických objekfů, kouzelných míst, že to vše člověk nemůže ani obsáhnout.

I když dnešní doba otevírá hranice do světa všem, kdo chtějí vidět daleké kraje, moře, vysoké hory, historii druhých národů a další zajímavosti, bylo by možná dobré dát nějakým mladým tento kvíz. Možná bychom užasli na jejich znalostmi, nebo spíše neznalostmi...Za mých mladých let a s dobrou učitelkou zeměpisu jsme měli vcelku dobré znalosti, ale dnes?

Naše země, ač malá, je svojí rozmanitostí značně vyhledávou destinací pro cizince. Není divu, nemohou se vynadívat na její krásu, památky, přírodní scenérie kolem a což další místa - Praha, Karlštejn, Koněpruské jeskyně, Macocha, Sněžka, Šumavská jezera, České Švýcarsko, Lednice, Hluboká, Pálavské vrchy, Jeseníky a další a další. Všude je kolem nás tolik krás, jak přírodních – jezera, řeky se svými krásnými zákoutími lemovanými skalami, přehradami, tak i nespočet krás architektonických  - hrady, zámky, zříceniny, města i vesničky s krásnými chrámy i kostelíky a hlavně, u nás je tak husté osídlení, že nemusí nikdo jezdit daleko. Téměř na každém kroku je cosi zajímavého ke zhlédnutí a k fotografování. Ze všech míst na návštěvníky dýchne historie a genius loci daného místa. I když tatáž místa navštívíte třeba po třetí, máte pořád stejný pocit. Ty historické, majestátní stavby mají zvláštního ducha, který ani za tisíciletí z nich nezmizí.

Malý kousek planety Země, od nepaměti střeží tu krásu nebeskou, která se dnes nazývá Česká republika, naše státní hranice.Na tomto malém území se snoubí hory s vrchovinou a úrodnými nížinami, řeky pramenící v horách svými koryty protínají celé naše území, jiné menší se vlévají do těch větších, aby pak na hranicích jako majestátní toky opustily naše území a vydaly se směrem k moři. Nádherné pískovcové útvary, krasové jeskyně, propasti, vřídla s minerálními vodami, hojnost rybníků, přehrady a ke všem těmto přírodním krásám přibydou tvrze, zříceniny i hrady, zámky, mnohé z nich se tyčí na skalních výběžcích nad toky řek nebo nad skvoucími se hladinami přehradních jezer. Nádhera měnící se ve všech ročních obdobích.

Dá se říci, že krom těchto přírodních a architektonických krás je zde i život oproti jiným zemím klidnější a snad i relativně bezpečnější. Prozatím....

Tak trochu jsem vám připomněla krásy naší země, jak je vnímám já, a vás bych ráda pozvala k malému kvízu o zajímavostech naší země, našeho domova.
Zkuste odpovědět na dané otázky. Ne vše je tak jednoduché.

Hodně zdaru a krásné letní dny....

https://youtu.be/Ax79vUFQe94

Můj příběh
Hodnocení:
(5.1 b. / 16 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Eva Kopecká
Nedokázala bych natrvalo žít někde jinde. I když se dobře domluvím. Ano, ráda vyjedu za tou slanou vodou, která se převaluje sem a tam. A přivezu si odsud něco osvědčeného pro svou mlsnou pusu.Ale jinak je v naší zemi všechno, co potřebuju a chci. Máme hodně krásných míst, které stojí za navštívení. Máme lidi z oblasti filmu, divadla, hudby, sportu, literatury, lékařství a dalšich oborů, na které můžeme být hrdí. Máme svoji měnu, se kterou nemusím přepočítávat, zda se vyplatí věc koupir či ne, v obchodech výrobky, které nám vyhovují, jsme na ně zvyklí, a dobře slouží. Umíme si vypěstovat, vyrobit, co k životu potřebujeme. Neměnila bych. Nikdy jsem nevzhližela v obdivu kolem jen proto, že je to zahraničí. Že zní jméno exoticky, že to tu nemáme. Je mi milejší česká písnička než světový megahit. Český herec u mě vždycky vítězí před světovou star. Zkrátka jsem tu doma se vším všudy.
Hana Nováková
Vážení íčkaři, jsem ráda, že se vám líbil malý příspěvek ke kvízu. Doufám, že jste se s kvízem popasovali. Taky jsem nebyla na 100%. Jsem patriot a srdcař a tak to mají podle příspěvků i mnozí z vás, bohužel, je to vlastnost spíš nás seniorů. Nemám nic proti cestování a poznávání naší krásné planety Země. Oceňuji, že někdo dokáže přiznat při návratu domů, že když uvidí hranice a název Česká republika mu slova váznou v hrdle a v očích má slzy, zkrátka je doma. Přeci jen, je krásné, že někam patřím, někam, kde je můj domov s mými nejbižšími. Bohužel, dnešní mladí, ne snad všichni, ke své zemi nemají takový vztah jako my senioři a je to škoda. Svoji zemi bychom si měli vážit už jen proto, že to je naše vlast, za kterou mnoho našich předků bojovalo a taky mnoho z nich i položilo své životy. A jim by měl patřit náš obdiv a dík, že dnešní generace má svůj domov, který je jen náš.
Soňa Prachfeldová
Staré pořekadlo říká : Kde se kdo zrodí, tam se také hodí. Nechtěla bych žít jinde, moje kořeny jsou tu. Díky za milý článek, kvíz zkusím.
Dana Puchalská
Celý život říkám, že u nás je krásně. Mnozí lidé projedou půl světa, ale u nás neznají nic. A to je jejich velké mínus.
Jan Zelenka
Za svůj život jsem sjezdil značnou část naší krásné země i Slovenska. Jsem si dobře vědom svých kořenů, ale přesto mne velká snaha o poznání nového honila po světě. Ale vždy jsem se rád vracel zpátky. Když jsem před pár dny uviděl poprvé svůj rodný dům, byl jsem naměkko. Kviz si udělám. Moc pěkný článek. Škoda, že to takto vnímají spíše lidé naší generace.
Zuzana Pivcová
Hanko, napsala jsi to moc hezky a s nepředstíraným citem. Máme krásnou zemi a já jsem toho tolik nikdy neviděla, nenavštívila. Připomnělo mi to, jak mi před skoro 45 lety řekla maminka, že pořád někam jezdím (i když to bylo jen do NDR) a u nás to neznám. A teď zkusím ten kvíz.
Jana Šenbergerová
Jsem v naší zemi nejen spokojená, ale i šťastná. Až budu chtít poznat jinou, narodím se tam příště. Pokud jde o zeměpisné znalosti, nejsem žádná hvězda, ale nepropadla bych. Díky za článek i za kvíz. Možná si budu i pamatovat, co je správné.
Anna Potůčková
Hani ani já se zamýšlet nemusím, svoji zemi mám ráda, a vnímám její krásu pokaždé, když jdu ven někam do přírody. Kvíz jsem nedělala, zaměřím se na něj večer v klidu
Hana Nováková
Naďo, prosím zkopírujte adresu do vyhledvače
Naděžda Špásová
Kvíz se mi neotevřel.

Zpět na homepage Zpět na článek