Nepodlehněte šmejdům, kteří vás chtějí po telefonu připravit o peníze. Lze se jim bránit
Zdroj: ingimage.com

Nepodlehněte šmejdům, kteří vás chtějí po telefonu připravit o peníze. Lze se jim bránit

8. 7. 2020

Znáte takový ten druh „telefonních“ šmejdů? Zavolají Vám a vnucují Vám svoje služby. Všechno zdarma, všechno super. A i když je odmítnete, za pár dní Vám přijde faktura, že jste během toho telefonního hovoru uzavřeli nějakou smlouvu.

Protože jste si fakt nic neobjednali a žádnou smlouvu neuzavřeli, tak nezaplatíte.  A už to jede. Začnou Vám psát vymahači, hrozí Vám exekucí, uvádějí Vaše jméno na různých seznamech dlužníků.
 
Na žádnou Vaši argumentaci neslyší, jen bombardují upomínkami a vyhrožují. Ale nikdy Vás nežalují u soudu, protože ví, že by prohráli. Zároveň Vy nemáte za co žalovat je. A tak se můžete jen obrnit trpělivostí a ignorovat je. Jenže oni umí být neodbytní. Spousty lidí nakonec nevydrží a zaplatí.
 
Mám pro Vás čerstvý, soudem ověřený návod, jak se takových šmejdů zbavit. Co víc, možná taky návod, jak takový šmejdský byznys zničit.
Takový návod se začal rodit před třemi lety. Přišel za mnou do advokátní kanceláře klient, kterého jistá firma vydírala, ať zaplatí 4000 Kč. Jinak, že začne exekuce, přijdou vymahači a bude zapsán na seznamy dlužníků. Prý si u nich při telefonickém rozhovoru objednal služby, které chtějí zaplatit.
Vymohl jsem si na firmě, že si ten telefonát v jejich sídle poslechnu. Podle očekávání z něj bylo patrné, že si můj klient nic neobjednal. Firma nicméně dál tvrdila, že objednávku klient učinil a dál vymáhala její zaplacení. Klienta jsem ale uklidnil, že mu nic nehrozí a že to může hodit za hlavu. Odmítl to. Byl naštvaný. Nechtěl, aby mu domů i do firmy chodily výhrůžky exekucí. Aby mu volali vymahači. Chtěl, ať vymyslíme něco, co je zastaví.
 
Tak jsme sedli v advokátní kanceláři ke stolu a dali hlavy dohromady. Bohužel nemůžete nikoho žalovat za účelem zastavení vymáhání pohledávky. Žalobou nemůžete ani žádat prosté konstatování soudu, že nic nedlužíte. To prostě nejde. Za normálního stavu se počítá s tím, že k soudu podá žalobu ten, kdo se domnívá, že mu něco dlužíte. A soud to rozhodne. Jenže to šmejdi nedělají. Ví, že by prohráli. Proto jen vyhrožují, vymáhají, otravují, ale nikdy Vás nebudou žalovat.
 
Vymysleli jsme proto protiútok. Po tom, co jsem si se šmejdem coby advokát vyměnil několik dopisů, jsem ho vyzval, aby klientovi uhradil náklady za právní služby, kterých musel využít na obranu před jeho výhrůžkami. Vysmáli se nám.
 
 
Tak jsme podali žalobu, která zněla jednoduše. Žalovaný (šmejd) vymáhal po klientovi neexistující dluh, čímž ho donutil vzít si na svou obranu advokáta. A tedy nechť mu teď náklady na právní služby zaplatí. Základem naší argumentace byla rovnost všech před soudem: když má podle zákona věřitel právo na náhradu nákladů právního zastoupení při mimosoudním vymáhání pohledávky, tak stejné právo musí mít i dlužník při obraně před neexistujícím dluhem.
 
Soud prvního stupně se nám vysmál a žalobu zamítl. Odvolali jsme se a odvolací soud dal za pravdu nám a rozsudek zrušil. Vrátil věc nalézacímu soudu k novému rozhodnutí a připojil jasné sdělení, že je náš nárok po právu a má se mu vyhovět. A když šmejd viděl, že neuspěje, raději sám žalovanou částku zaplatil a s jakýmkoli vymáháním přestal.
 
Návod na telefonické šmejdy je dnes už tedy zřejmý. Pokud po Vás chce šmejd zaplatit neexistující pohledávku (vyhrožuje, vydírá, ale soudit se nechce), požádejte advokáta, ať mu napíše několik dopisů, aby obtěžování zanechal. A pak po šmejdovi žádejte, aby Vám zaplatil náklady na advokáta podle advokátního tarifu.
 
Když tento návod vejde v povědomí široké veřejnosti, třeba bude stačit k zastavení šmejda jen taková výzva. V opačném případě podejte žalobu. V jejím rámci musí soud vyřešit otázku, zda vymáhaná pohledávka existuje a je po právu. Pokud ne, pak nastoupí soudem judikované právo. Tedy ten, kdo se za pomoci právníka brání vymáhání neexistující pohledávky, má nárok na to, aby mu náklady na advokáta údajný věřitel zaplatil. Vy budete mít v ruce rozsudek, že nic nedlužíte a naopak šmejd dluží Vám. A máte klid.
 
Václav Láska
 
 
 
 
 
 
 
 
 
peníze šmejdi
Autor: Redakce
Hodnocení:
(4.6 b. / 12 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Eva Kopecká
Jednou jsem dočista uzemnila volajícího, který mi nabízel svůj produkt pod záminkou, že si výrazně zvýším zvýším svou životní úroveň. Nevinné jsem se totiž dotázala: a prosimvás, můžete mi říct jednu věc....jaký vy můžete mit zájem na tom, abych se měla líp....vždyť se přece vůbec neznáme.....? Sluchátko oněmělo. I ono nabylo dojmu, že mluví s finančním analfabetem.
KUKLINEK PETR
Supr kolikrát oni jen řeknou souhlasíte s podmínkami...te´d strneme 200 vy řeknete ano...ale pak najednou 1.500 podle mě takové smlouvy kde není přesně psáno nebo řečeno jak za kolik nemají platit..a stát ,police by takové šikuly měla okamžitě řešit jako pokus o podvod... ROK BYLA VÝVĚSKA 0% POPLATEK V PRAZE 12 EURA :17,- KČ A VŠE BYLO V POŘÁDKU ..takto se u nás dodržují zákony
Jan Jirak
mám na takové telefonáty fintu, většinou bydlím v dd a je pokoj. dávám telefon na řiditelku ústavu a mám z jejich reakcí srandu
ivana kosťunová
Ono je to spíše o tom, že v určité fázi rozhovoru odpoví "Ano". Ale u smluv uzavřených po telefonu existuje možnost- tuším, že do 14 dnů - tuto smlouvu zrušit. Tím nechci obhajovat fakt, že tyto smlouvy jsou neetické.
olga skopanova
Zajímalo by mě kdo uzákonil takový nesmysl jako uzavírání smluv po telefonu na základě souhlasu s otázkou jmenujete se paní XY?
Monika Pokorná
Článek končí jménem Václav Láska. Pokud je to ten politik a advokát zároveň, tak si zřejmě redakce dělá legraci :-/
Jan Ciprys
Nepochopím jak se někdo muže vykecávat po telefonu.Když mi zavolá číslo které neznám okamžitě pokládám mobil.Ale když má někdo potřebu žvanit po telefonu je to jeho chyba.
Dana Procházková
Stačilo by, aby naši poslanci změnili zákon, který by zrušil uzavírání smluv po telefonu. Smlouva by měla být uzavřena písemně. Potom by ani žádní advokáti nemuseli hájit své klienty a soudy by nebyly zahlcovány zbytečnými spory. O psychickém vydírání hlavně starých lidí nemluvě.
Věra Ježková
Podlehnutí mi nehrozí. S nikým cizím se po telefonu nebavím, hovor okamžitě ukončím.
Soňa Prachfeldová
A není lepší podat na takové šmejdy trestní oznámení za obtěžování a vydírání policii ? Je absurdní i když byli odmítnuty jejich nabízené služby rovnou při tel. hovoru, že mohou dále takto obtěžovat. Proč by si člověk měl hledat advokáta na takovou absurditu ?

Zpět na homepage Zpět na článek

SERIÁL: Můj chytrý mobil

Studenti učí seniory pomocí videí

Chytrý mobil

Nový díl:  Jak si nainstalovat a používat aplikaci Záchranka

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

AKTUÁLNÍ ANKETA

Za šest měsíců budou volby do Poslanecké sněmovny. Kdyby volby byly už nyní, kterou stranu/hnutí/koalici byste zvolili?

ANO 2011

21%

Koalice Pirátů + STAN

13%

SPOLU (Koalice ODS, TOP09, KDU/ČSL)

12%

SPD

9%

ČSSD

8%

KSČM

6%

Trikolora

8%

Jiná strana či hnutí

7%

Ještě nevím

7%

K volbám vůbec nepůjdu

8%