Doba pro návštěvu památek je teď. Jsou nádherné a je jich nepočítaně
Knihovna Klementina

Doba pro návštěvu památek je teď. Jsou nádherné a je jich nepočítaně

12. 7. 2020

Rozvolňování nebo naopak zpřísňování koronavirových opatření. To jsou pojmy, které slýcháme a čteme poslední dobou častěji, než bychom chtěli. A vypadá to, že to jen tak brzy neskončí.

Jenže je třeba taky normálně žít. A taky zažít něco pěkného, z čeho třeba čerpáme energii a radost dlouhou dobu. To je důležité nejen pro naši psychiku, ale i pro imunitu. Naštěstí toho u nás lze zažít i vidět opravdu hodně. Třeba jedinečné památky, které jsou obvykle až v nepříjemném obležení turistů z celého světa. Letos frčí čeština, obležení není leckde tak velké a dle zkušeností návštěvníků vládne hezká atmosféra sounáležitosti a porozumění nejen jazykového.

„Jsem z Prahy, takže se do historického centra občas dostanu, chodím na koncerty, do divadel, ale že bych navštěvovala památky, to už dlouho ne,“ říká šestašedesátiletá Zdena a vysvětluje, že ji odrazovala totální přeplněnost centra, projít po Karlově mostě bylo spíš utrpením než radostí.

Proto koncem června, jak to šlo, začala zase objevovat známá i neznámá místa. S kamarádkou začaly svoje putování na Pražském hradě, kde po letech absolvovaly návštěvnický okruh včetně Katedrály sv. Víta i Zlaté uličky. Když pak pěšky došly ke Klementinu, zlákala je komentovaná prohlídka, a tentokrát do míst, kde ještě nikdy nebyly. Navštívily barokní knihovní sál s jedinečnou freskovou výzdobou a cennými astronomickými a geografickými glóby, který je považovaný za jednu z nejkrásnějších historických knihoven světa. V Meridiánové síni viděly na vlastní oči, jak se v dobách našich předků určovalo poledne a vystoupaly na ochoz 68 metrů vysoké Astronomické věže.

„Když jsem se nakonec rozhlédla z ochozu Astronomické věže a měla tu všechnu historickou krásu jako na dlani včetně poloprázdného Karlova mostu, byla jsem opravdu dojatá. Po dlouhé době nepojedu letos v létě k moři, ale mám tolik plánů, kam bych se chtěla podívat u nás, že to přes léto ani nestihnu. Objevuji na stará kolena, že všude dobře, doma opravdu nejlíp,“ shrnuje s úsměvem Zdena svoje poznatky z „koronavirového“ léta.

Památky samozřejmě nejsou jen v Praze, ale doslova v každém koutě Čech a Moravy. Konečně mohou návštěvníci beze strachu z totálního přelidnění například do překrásného Českého Krumlova, kde po letech zní zcela většinově čeština a nápisy v čínštině, korejštině a japonštině jsou teď zbytečné.

Skvělé tipy, nápady, otvírací časy, ceny vstupenek, jsou neustále aktualizovány na portálu Kudy z nudy.  Navíc v rámci akcí #světové Česko můžete s trochou nadsázky procestovat celý svět, a přitom neopustit hranice naší malé krásné zemičky. Vyrazíte taky?

cestování
Hodnocení:
(5.1 b. / 10 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jan Raška
Nechal jsem se zlákat touto pozvánkou, vyrazili jsme s ceou rodinou a bylo to parádní. Především pohled z věže Klementina na Prahu byl úchvatný. Nafotil jsem, zveřejním.
Soňa Prachfeldová
Určitě vyrazím a ráda se vracím na krásná místa. Naše památky jsou překrásné a všude lze něco obdivovat.
Alena Tollarová
Udělaly jsme nedávno s několika íčkařkami výlet do Veltrus na zámek. Chápu, že to jinak nešlo a buďme rády, že to vůbec šlo, ale prohlídka bez průvodce mě zklamala. Za to procházku Prahou po téměř prázdném Karlově mostě i Staroměstském náměstí jsem si užila. I ty ceny jsou zase pro našince.
Daniela Řeřichová
Pěkný článek. Kdysi jsem měla kulturní dědictví v popisu práce a přesvědčila jsem se, že památky jsou doslova na každém kroku po celé naší nádherné zemi. Je to naše společné bohatství a každý z něho může čerpat.
Anna Potůčková
Památky mám ráda, je tam spousta zajímavých věcí, spousta informací o historii. Snad v každém místě se nějaká památka najde. A že je nyní méně cizinců a více našinců je dobře.
Jitka Hašková
Knihovna Klementina je úžasná. Byla jsem tam před několika lety se studenty Erasmu, ale prohlídky byly jen v angličtině, což mě a studentům vyhovovalo. Zřejmě je možné tam jít na prohlídku v češtině, což by mnoho Čechů uvítalo a stálo by za to to prozkoumat a eventuálně se tam vydat se skupinou z íčka.

Zpět na homepage Zpět na článek