Fotogalerie z výstavy lilií a okrasných květin v Dendrologické zahradě v Průhonicích
Foto: autorka

Fotogalerie z výstavy lilií a okrasných květin v Dendrologické zahradě v Průhonicích

20. 7. 2020

Dendrologická zahrada v Čestlicích má návštěvníkům co nabídnout po celý rok. Nyní, v době prázdnin, se tu mohou milovníci přírody, zejména okrasných dřevin a rostlin, pokochat výstavou lilií.

Tato zahrada navazuje na aktivity hraběte Arnošta Emanuela Silva Taroucy, který v roce 1885 začal budovat v Průhonicích jedinečný krajinářský park a v roce 1908 stál při založení Dendrologické společnosti pro podporu nauky o dřevinách a zahradního umění v Rakousku-Uhersku. Po jeho rozpadu a vzniku samostatného státu vznikla samostatná Československá dendrologická společnost. Tato nově založená, tzv. Spolková zahrada produkovala sadbu širokého spektra okrasných dřevin a trvalek pro potřeby nejen členů společnosti, ale také pro správy městských a lázeňských parků. Dendrologická společnost byla v polovině 50. let zrušena a její majetek byl včleněn do majetku Výzkumného ústavu okrasného zahradnictví. V roce 1990 byl areál pod názvem Dendrologická zahrada zpřístupněn veřejnosti a dnes tvoří jednu z nejbohatších sbírek okrasných rostlin v ČR. Poblíž vchodu do zahrady je prodejna rostlin pro zahrádkáře. Pokud máte zájem něco koupit, je dobré se dopředu telefonicky informovat o otvírací době prodejny.

V zahradě je také dětské hřiště, kavárna, mnoho laviček k sezení ve stínu i na slunci, takže je to vhodné výletní místo na celý den i pro rodiny s dětmi. Zahrada se rozkládá na ploše 72,8 ha a pěstuje se zde více než 7000 rostlin: listnaté stromy a keře, stálezelené keře, jehličnaté stromy a keře, trvalky, letničky, růže. šeříky, hortenzie, magnolie, rhododendrony, jabloně, borovice  a mnoho dalších. Pobyt v zahradě zpříjemňují rybníky, potůček, mokřady.

Výstavu lilií jsem navštívila po dvou letech a opět mne překvapily svojí krásou a různorodostí. Poprvé jsem vidělla lilii plnokvětou. Překrásný byl celý obrovský záhon denivek - druh lilií, jejichž květ vydrží jen jeden den, ale mají jich mnoho, takže stále něco kvete.  Tato výstava končí v neděli 19.7. a  výstava okrasných venkovních květin trvá do poloviny srpna. Potom bude výstava jiřin, které už začínají kvést, ale ještě jich je málo.

Doufám, že vám moje fotogalerie přiblíží krasy zahrady a potěší vás.

Jak se dostat do zahrady:
Ze stanice metra Opatov autobusem 363 nebo 385 do stanice Čestlice v Oblouku, která je na znamení. Po vystoupení z autobusu se musíte vrátit k benzinové pumpě a za ní je vchod do zahrady. Pro příjezd autem je velké parkoviště před vchodem.

Zdroj: informační brožurka, jsem autorkou všech fotografií.

Můj příběh
Hodnocení:
(5 b. / 23 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Alena Vávrová
Nádhera, tolik krásy pohromadě! Dík za sdílení.
Zuzana Pivcová
Nádherné květy, které se Ti podařilo perfektně zachytit, díky.
Danka Rotyková
Jitko, moc děkuji za krásné fotky. Příroda je kouzelnice.
Eva Mužíková
Jitko, tam by se mi také líbilo, díky za zprostředkování krásy...
Věra Ježková
Jitko, to je nádhera. Díky moc. :-)
Marie Seitlová
Krásné lilie, já jsem tam byla jednou v létě, kvetoucí rododendrony i azalky byly také nádherné. Ráda jsem se na pěkné fotky lilií koukla, díky.
Dana Puchalská
Jitko, to je opravdu krása.
Jaroslava Handlová
Jitko, super pozvánka k procházce mezi voňavou krásou. Dík za pěkné fotky, povedlo se Ti to.
Vladislava Dejmková
Lilie miluji, dík za zprostředkování zážitku.
Miluše Hasenohrlová
Jitko,plnohodnotné informace a krásné fotky nejen lilií,ale i denivek,růží a muškátů.Musí tam být velice příjemná procházka.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 19. týden

V pátek 10. května startuje Mistrovství světa v hokeji, jehož pořadatelem je Česká republika. Vědomostní kvíz se tedy bude tento týden věnovat hokeji.