Zlatonosná Otava
Foto: autorka

Zlatonosná Otava

6. 8. 2020

Řeka Otava pramení na Šumavě, soutokem řeky Vydry a Křemelné.

Od Sušice (hrad Kašperk, Rábí) opouští Pošumaví a protéká rovinatou krajinou měst Horažďovice, Strakonice a Písek až k Orlické přehradě. Pod hradem Zvíkov se vlévá do Vltavy. Je sjízdná pro vodáky, ale i hrozí záplavami. Najdeme zde vodní elektrárny (muzeum Křižíkovy elektrárny v Písku). Zde je řeka přemostěna nejstarším kamenným mostem v Čechách. Na náplavce se staví sochy z písku.

V dřívějších dobách se na březích rýžovalo zlato. Také se v ní hledaly perly (perlorodka říční). Dodnes Klub zlatokopů pořádá soutěže v hledání zlatinek. Jde o víkendovou akci v srpnu, kde se shromáždí několik účastníků se stany, auty, příplují loďkami, na koni i pěšky.  Děti mají o zábavu postaráno a dospělí také. Točí se Platan, grilují klobásy, opékají vuřty atd. Samozřejmě hraje muzika a po vyhlášení soutěžících a věcných darů následuje volná zábava. Letos ukončena v 23.00 hodin.

A několik postřehů na závěr.

Soutěž Voda
Hodnocení:
(5.1 b. / 16 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Eva Mužíková
Takové akce mám moc ráda, lidi to spojuje.
Soňa Prachfeldová
Pěkný článek a to rýžování je zábava a když je k tomu ještě dobré jídlo a pití, tak to nemá chybu.
Jaroslava Handlová
Jitko, ráda jsem se v tomto horku zchladila pohledem na Otavu. Do Písku jezdívám ráda, líbí se mi. Tvoje postřehy jsou super - od chlapského rozhovoru ve vodě, přes nadějné batole i tajemnou blondýnku v úklonu zakrytou kloboukem :-)
Jitka Mošovská
Město Písek letos slaví 777 let , takové magické číslo.
Dana Puchalská
Ano, Písek je krásný... Jižní Čechy jsou moje srdeční záležitost.
Martina Růžičková
Hezký článek i přiložené fotky. Nejvíc se mi líbí zlatokop-batole :-).
Jitka Hašková
Děkuji za přiblížení krajiny, kterou vůbec neznám.
Daniela Řeřichová
Hezký článek a vtipné fotografe. Písek mám moc ráda, je to přívětivé, zelené město. Určitě se Vám tam dobře žije.
Jana Šenbergerová
V českém jazyce ve slohu býval popis Písku. Tam jsem se s ním seznámila, ale nikdy ho nenavštívila osobně. U nás na zlatonosné Olešnici probíhá každoročně soutěž v rýžování zlata O putovní zlatou pánev starosty města. Sjíždějí se tu zlatokopové z blízka i daleka. Letos byla v plánu tento víkend, ale nekoná se.
František Matoušek
Díky za ukázku rýžování zlata po česku. Zlatý český prciny...

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.