Fotoreportáž: Šlapeme z Gräfenbergu
Foto: autorka - Slovanský pramen

Fotoreportáž: Šlapeme z Gräfenbergu

11. 9. 2020

Voda zpívá, voda zurčí, klokotá - voda je život a kopec, na kterém pyšne stojí jesenické lázně je v dobrých letech vody plný. Tak je tomu i letos.

Vzdávám hold vodě a vodním pramenům, z nichž se zrodila sláva i léčebná síla našich lázní. Dříve lázně Gräfenberg, dnes Priessnitzovy léčebné lázně, vypínající se nad Frývaldovem, dnešním Jeseníkem. 

Na středu 9. září bylo hlášeno počasí přímo letní. Rozhodli jsme se pro malý pohodový výlet. Tentokrát chceme šlapat dolů z Priessnitzových lázní, hezky po staru z Gräfenbergu. Tak pojďte s námi, nebojte se nebudete unaveni.

Autobusem do Jeseníku a dalším spojem nahoru do Priessnitzových lázní. Poté pěšky lesní cestou do České Vsi. Plán je plán, ale chybička se vloudila hned na začátku. Autobus do lázní jel až za hodinu a půl, moje chyba. Idos mě tentokrát zklamal na celé čáře. Pořád mi v PC vyskakovala nějaká nesmyslná informace a nutila mě cosi přijmout. Tak jsem si pořádně nezjistila spojení. Nevadí, to dáme pěšky, nejsme žádné padavky. Přes město jsme opravdu šli pěkně po svých, ale za železničním přejezdem (do lázní ještě 2 km) jsme si stopli auto. Na první manželovo mávnutí. A už jsme byli nahoře.

Vydáváme se na procházku, která má být asi 7 km dlouhá. Jenže to by nesměly být v lese rozesety lázeňské prameny. Díky vydatným letním dešťům všechny prameny zurčí, bublají a klokotají. Stejně tak různé potůčky a potoky. Nádhera. Voda zpívá svou píseň o jesenické krajině, o horách a údolích, o lidech, kteří zde žijí. Šlape se nám krásně, modré nebe nad hlavou, slunce probleskuje mezi chladivým svěžím zeleným listovím. Až jsou na fotkách místo slunce jen vypálené bílé fleky.

U každého pramene u naší cesty se zastavíme, vyšlápneme k němu odbočku, napijeme se, zchladím si bolavé ruce pod tekoucí vodou a šlapu vodu na zážitkovém vodním chodníku (Bezručův pramen). Studená voda mým bolavým končetinám dělá náramně dobře.

Jen jediná věc je pro mě zklamáním. Slibovala jsem si výhledy do krajiny, ale ty se opravdu nekonaly. Kolem cesty jsou vzrostlé listnaté stromy, statné buky, olše, jeřabiny i břízy. Díky za ně. Kochám se se zvednutou hlavou. A na holých úbočích i kolem cesty rostou již zachránci, malé i větší borovice - nálety. Příroda ví, jak na to. A taky potkáme statného koně. Ještě nikdy jsem neviděla smutnějšího koně. 

Podél pěkného bezejmenného potoka přicházíme k malebnému, divokému rybníčku a pak dále scházíme do cíle naší cesty.

Cestou i necestou jsme ušli více než 8 kilometrů.

Česká Ves – Řetězárna. Do odjezdu autobusu máme asi hodinu čas, a tak jdeme na zasloužené pivečko do hotelu Zlatý Chlum. Čepuje se zde Bernard. Brrr! Už nikdy více. I když to byla jen desítka, pivo je odporně hořké.

Kozel, Kozel, jedině Kozel!

Připravila jsem pro vás fotogalerii, ale berte to tak, že je to jen a jen dokumentace naší cesty.

A jinak, přijďte někdy pobejt. Jeseníky jsou krásné, fakt! Rádi vás uvidíme.

Můj příběh
Hodnocení:
(5 b. / 19 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jan Zelenka
Kdysi jsme v tomto kraji byli na dovolené. Byla to nádhera! V životě jsem neviděl tolik hub, jako tam. Myslím, že náš penzion byl v Malé Morávce.
Růžena Kuželková
V Jeseníkách jsem nikdy nebyla - moje chyba - ale není všem dnům konec jak se praví ,moc hezké vyprávění a foto.
Soňa Prachfeldová
Šťastní jsou lidé, co přírodu milují, jaké krásy vidí, fotí, vypráví o nich. Jsi šťastný člověk Elenko.
Anna Potůčková
Eleno, moc děkuji za odpověd
Elena Valeriánová
Aničko, nemyslím si, že by každý pramen léčil něco jiného. Jednotlivé prameny byly postaveny z vděčnosti. Je tady Slovanský pramen, Maďarský pramen, Smrkový pramen, atd. Překopíruji sem úryvek z těchto stránek https://www.wellnesstour.cz/wellness-lazne-jesenik.phtml , cituji: Vincenz Priessnitz byl první, kdo uvedl do praxe důležitou potřebu moderní doby: návrat člověka k přírodě. Po celý život se řídil zásadou "následovat přírodu" - nic nevynucovat. Kromě studených obkladů, mok­rých zábalů a omývání postiže­ných míst houbou uplatňoval při svém léčení i další, do té doby nepoužívané metody, k nimž patřila zejména potná kůra, po níž se propocený pacient na krátkou chvíli ponořil do kádě se studenou vodou. Léčebné procedury doplňovala i pracovní terapie spojená s tělesnou námahou, pravidelná životospráva a dostatek spánku. V lázních se léčí spousta nemocí, ale to bych opisovala, ale jejich sláva byla založena na léčivé síle horské studené vody.
Eliška Murasová
Jo, jo, Jeseníky jsou krásné, to já vím, už jsem byla vícekrát. Určitě doporučuju navštívit. Elen, mnoha místa jsi mi připomněla, pěkné fotky, díky za ně!
Anna Potůčková
Se zájmem jsem si článek přečetla a musí tam u Vás být opravdu moc krásně, krásné fotky to jen dokazují. Zaujal mně pramen Anna, zajímalo by mně co tento pramen hlavně léčí. Netušila jsem , že tam takový pramen máte.
Eva Mužíková
Voda stékající po kamenech mne vždy uchvátí... Krásná procházka, krásné fotečky ...
Marie Novotná
Připomněla jsi mi náš pobyt v Lipové a vycházky se Zdenou lázněmi a okolím.Je tam krásně.
Alena Vávrová
Dík, Elen, skutečně nádhera! Dvakrát jsem strávila hodinu v Jeseníku na AN při čekání na spoj do K. Studánky a o tomhle jsem tehdy neměla ani potuchy. Díky íčku už to vím. Ta všudypřítomná voda je úžasná, moje ťápy by byly v sedmém nebi a foťák by měl žně.

Zpět na homepage Zpět na článek
Zavřít reklamu