Podzim je čas na pletení. Čím barevnější, tím lepší
Ilustrační foto: pinterest.com

Podzim je čas na pletení. Čím barevnější, tím lepší

12. 10. 2020

Když se někdo rozhodne po delší době zkusit plést nebo se to přímo od začátku naučit, měl by zvolit svetr co možno nejbarevnější. Je to prostě větší zábava. Koukat stále na jednu barvu je nuda, při proužcích a vzorech čas ubíhá rychleji.

Je fakt, že takový hodně barevný, veselý svetr obvykle časem omrzí, ale vždy bude mít své místo mezi věcmi takzvaně domácími, chlalupářskými, výletovými, zkrátka se zařadí mezi oblečení na volný čas. Vsaďme se, že v šatníku přetrvá léta, desetiletí. Obvykle je totiž takzvaně škoda ho vyhodit. Dal práci. Strávili jsme s ním řadu hodin. Váže se k určitému období, k určitým událostem. Takže je ideální čas na vyrobení si takzvaného koronavirového svetru. Třeba o něm budeme jednou říkat: jo, ten jsem pletla, když byla druhá vlna pandemie, to už jsem tak šílela nudou, že jsem začala plést.

Domácí pletení je v módě, ručně vyrobené svetry stojí i několik tisíc korun. Mnohé připomínají ne příliš povedené výtvory začínajících pletařek z dob, kdy obchody nebyly plné oblečení, móda se takzvaně sháněla a spousta věcí se vyráběla doma. Tak právě takové svetry jsou nyní takzvaně in. S velkými oky, pletené na hrubých jehlicích, vyhlížející tak, že se zdá, že jejich vznik netrval moc dlouho, nedal moc práce. Kdo se do nich chce pustit a není příliš trpělivý, měl by volit různé barvy vlny.

Řekněme si to na rovinu, když se vlna mění, je to zábavnější, vyžaduje to určitou pozornost, čas při pletení ubíhá. Zkrátka, je to lepší, než hodiny koukat do stejné barvy a vytvářet miniaturní přesně stejně velká očka. Tedy, spíše přesně stejně malá očka.

Veselé barevné pletení na hrubých jehlicích je prostě zábavná jízda. A pokud si třeba starší dámy už na takovou divočinu samy pro sebe netroufají, je tady vždycky šance nabídnout takový svetr vnučce. Pokud jde o takovou, která sleduje současné trendy, řekne: Babi, ten svetr je super.

móda
Hodnocení:
(5.1 b. / 13 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Vladislava Dejmková
Ty svetry nejsou nic pro mě, ale v současné době háčkuji šátky sloužící spíš jako šála (zájemci mohou vyhledat na internetu pod názvem "šátkování"). Jsou ze speciální tenké bavlněné příze, která je také vícebarevná.
Marie Faldynová
Vždycky jsem ráda pletla, ale teď mě z pletení bolí ruka a záda, takže to nechám těm zdatnějším.
Margita Melegova
U nas patrilo k tradici zenskeho pokoleni umet varit a ovladat vsechny rucni prace vcetne siti obleceni, vsechno jsem nalezite zvladala, letos je uz druhy podzim kdy se premlouvam k hackovani nebo pleteni domacich backurek snad to vyjde napotreti pristi rok, ty stare jeste vypadaji dobre.
Helena Přibilová
Ruční práce, zejména pletení a háčkování, byly od dětství mým koníčkem. Nejdříve jsem tvořila oblečky na panenky, později, ve věku kolem patnácti let, jsem už pletla modely pro sebe i pro rodinu. Barevné svetry jsou příležitostí, jak využít nejrůznější zbytky přízí. Ať už se pustíme do proužků nebo tzv. norských vzorů, výsledek bývá vždy originální.
ivana kosťunová
Poznávám naše slavné "téčko" Svetr do téčka jsem dokázala uplést i já, takže jsme byli otéčkováni celá rodina. :))
Anna Potůčková
Článek jsem si ráda přečetla. Plést umím, spousta Íčkařů to o mně ví ale momentálně nemám nic rozpletené. Ale určitě jehlice proluftuji, nasysleného materiálu mám hodně
Mell Nova
Hezký den, ruční práce jsem se naučila, protože jsem chtěla sama, nikdo mě nenutil, nejsem úplně po letech na sto procent, stále se učím, jsem ráda, že po očních operacích můžu číst i plést a háčkovat, tak tvořím jak pro sebe, tak pro ostatní z rodiny pro radost.
Milena Znamenáčková
Plést s háčkovat jsem se naučila tak kolem patnácti let, takže už mě to drží víc než padesát let. Jen jsem si ještě před časem přibrala paličkování a snažím se zvládnout frivolitky /moc mi nejdou, jemná motorika už není to, co bývala/. Je to relax, pustit si rádio, nebo CD a začít chrastit jehlicema, nebo paličkama. Zásobu materiálů mám, čas v důchodu taky. A Vánoce jsou na krku, takže honem projet Pinterest, namotat paličky a pustit se do zvonečků a andělíčků. :-)
Marie Doušová
Pletla a háčkovala jsem docela hodně, hlavně na děti a kamarádky. Pro sebe jsem vymýšlela rúzné modely. Vždy se to velice líbilo a tak jsem hodně věcí rozdala. Nyní už jen vzpomínám.
Věra Halátová
Pletla jsem na děti, na sebe, na manžela, na tchána. Pletla jsem proto, že jsem si tak vyrobila vlastní modely oblečení, protože koupit se mnoho nedalo. Dnes, kilo kvalitní příze 300,- Kč až 1 000,-- Kč. Podle kvality a síly. A musím umět plést a musím mít představu o střihu. Jinak budu mít kus beztvaré pleteniny. A musím umět nejen plést hlace, obrace, ale umět přidávat a ujímat oka, uzavřít řadu, udělat náplet, rozplést oka nápletu. A musím sedět a plést. To si ten svetr koupím v sekáči, chvíli odnosím a hodím do kontejneru. Umím plést, háčkovat. Svetry, sukně, vesty, ponožky, čepice. Ale proč? Už to není nutnost. A jestliže chce mít některá slečna moderní ručně pletený svetr, tak ať se se mnou klidně pobaví, poradím, ale ať si ho uplete sama. Můj syn chtěl před pár lety vlněný ručně pletený svetr s hrubým vzorem. Neměla jsem moc času, tak on se to pletení naučil. Upletla jsem mu lem, rozpletla oka a on si pletl rovně až do podpaží. Pak jsem mu ten díl dopletla já. Dost si toho svetru vážil. Možná právě proto, že si ho vlastnoručně vytvořil.

Zpět na homepage Zpět na článek