Co kdo může
Ilustrace: www.pixabay.com

Co kdo může

3. 11. 2020

Aneb Všeho moc škodí; i humoru a optimismu. Žijeme v nelehké době. To ví jistě každý. Ovšem ne každý si uvědomuje, že doba je nelehká pro různé lidi různě. Podle toho, co mohou a nemohou. Někdo může žít s partnerem, s rodinou. Někdo může žít aspoň s pejskem nebo kočičkou, tedy s živou bytostí. Někdo může jít každý den na zahrádku, do lesa, na procházku do přírody. Takový někdo nemusí ani příliš sledovat neustále se měnící vládní opatření. Může mu být jedno, kolik lidí smí potkat, a roušku ani moc nepotřebuje.

Někdo žije delší dobu bez partnera a je s touto situací již vyrovnán. Má ovšem nejspíš také rodinu a jistě přátele. A taky je někdo, kdo žije sám a partnera má jinde. U každého takového někoho hraje rovněž roli, žije-li ve velkoměstě, nebo na maloměstě či na venkově. Protože podle toho se nemůže, nebo do různé míry může se svými blízkými setkávat.

V obou uvedených skupinách se jedinci liší svým zdravotním stavem, který ovlivňuje jejich možnosti pohybu mimo své obydlí a sociálních kontaktů. Danou situaci vnímají různě i na základě svých povahových vlastností. Někdo je melancholický nebo úzkostný, jiný flegmatický či optimistický, někomu je "virus po kolena" - jak již jsem napsala jinde. Někdo je sám od sebe ukázněný a zodpovědný, jiný volá po svobodě, aniž by si uvědomoval, že tím omezuje svobodu druhého.

Uvítala bych velice, kdyby si ti, kteří díky svým okolnostem procházejí současným obdobím bez šrámů na duši, uvědomili, že jsou mezi námi tací, kteří to nemají jednoduché. Kteří dělají, co mohou, aby situaci zvládali. Kterým dělání si legrace z koronaviru a s ním spojených opatření velmi vadí. Kteří jsou vděční za sebemenší dávku humoru denně. Ale humoru laskavého, nikoli ironizujícího. Rovněž optimismus podávaný ve velkých dávkách, veselost za každu cenu, může být pro takové lidi kontraproduktivní. Ano, patřím k nim také. Proto jsem napsala tento článek.

 

 

Můj příběh
Hodnocení:
(4.7 b. / 22 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jan Zelenka
Paní Caklová, nemoc, jak vyplývá z vašeho komentáře, máte zřejmě za sebou. Tudíž vám přeji zase dlouhý čas pohody. Já se do optimismu musím nyní trochu nutit, opět se mi hnula bederní páteř a v tomto koronavirovém čase nemám žádnou šanci na novou operaci. Beru život tak, jak přichází, bez extrémů, tzn. jak bez militantního optimismu, který je mi cizí, tak ale i bez pesimismu. Překonal jsem už v životě mnohé, nezlomí mě ani virus, ani moje poškozená páteř.
Soňa Prachfeldová
Jitko, vítám Tě opět tu , jsem ráda, že jsi se ozvala :-)
Jitka Caklová
Původně jsem o tom nechtěla psát, ale budiž. Měla jsem mnoho šrámů na duši (úmyslně píši v minulém čase), ale žádné, ať už z dětství nebo dospělosti, z prostředí rodiny a tak chápat umím. Ve svých 71 letech jsem, v plném zdraví a výborné fyzické kondici, chytila virus těžkého hnisavého zánětu plic a pohrudnice. Během deseti dnů v nemocnici jsem si prošla opravdovým peklem. Punkce, drenáže do plic, 3 l směsi hnisu z plicních sklípků a vody z pohrudnice, CRP se zastavil až po pěti dnech na hodnotě 350, kdy jsem v infuzích dostávala už troje širokospektrální ATB. O nic jsem nebojovala, jen jsem po totálně rozkopané cestě plné balvanů a hlubokých výmolů běžela závod o holý život. Toto peklo mi poskytlo i "bonus" v podobě ocitnutí-se na "Druhém břehu", kde skutečně záleželo jen na mém rozhodnutí. Čeho se mám dnes bát. Jedině optimizmus, nikoli však militantní, vnitřní síla, což je láska a ☼ v duši, mě udržují v naději v lepší "zítra" ♥ To že napíši svůj názor přece neznamená, že nerespektuji názor druhého. Jak napsala Jana Š. " Každý má svůj kousek pravdy. V tom jsme si všichni rovni."
Irena Mertová
Jano, z mé strany to byl pokus o zlehčení. Asi je těžké vyjádřit myšlenku, aby se někoho nedotkla. A právě, tak to je, jak píšeš. ... Proto si myslím, že kdyby se lidé sešli osobně, měli by spolu dobrou vůli, byli by vstřícní a porozumněli si a nenapadlo by je se dohadovat. Radši už toho nechám, původně jsem se do diskuze ani míchat nechtěla. Moc nám všem přeji, aby ta doba setkávání přišla už brzy!
Zuzana Pivcová
Někdo se nebojí, protože ví, že nemusí, někdo se bojí, protože neví, že nemusí, někdo se bojí díky různým blokacím z minulosti atd. Pro někoho může být optimismus někoho jiného příkladný, pro někoho až zastrašující (proč já to nedokážu...?). Jako Jana pode mnou chci proto říct, abychom respektovali sebe i ostatní. A byli hodně, hodně chápaví a skromní!!
Jana Šenbergerová
Militantní optimismus? To pro mě není "zlehčení", ale hodně těžký kalibr. Oni se totiž ti "militantní optimisté" možná jen tímto způsobem dovedou bránit svému vlastnímu strachu, nebo prostě mají důvod se nebát a vůbec nechápou, proč se jiní bojí. Proto by bylo dobré být empatický a tolerantní ke všem. Tak to vnímám já a na nikoho tím nemířím ani proti nikomu nebrojím. Každý má svůj kousek pravdy. V tom jsme si všichni rovni.
Blanka Macháčková
Protože patřím do skupiny těch, kteří na duši nemají tak velké šrámy (a je to dáno prostředím a rodinou ve které žiju), děkuji Věře za tento článek. Trochu empatie nám opravdu nikomu neuškodí. Ale to platí obecně. Nejen pro tuto zavirovanou dobu.
Jitka Caklová
Ivano, souhlasím s Tebou, stejně jako "zapšklík" optimistu také nepochopí.
ivana kosťunová
Ireno, souhlasím s vámi, ale kdo nechce chápat, nepochopí.
Irena Mertová
Já si taky myslím, že Věrka se jen nechce nechat umlátit militantním optimismem... když to zlehčím... :-) A o empatii a toleranci vlastně v článku žádá... Ale možná tomu též rozumím špatně. Psané názory si každý může vyložit jinak, než to autor myslí. Nejlepší je sejít se a v pohodě si popovídat - snad to nebude dlouho trvat.... :-)

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.