Co kdo může
Ilustrace: www.pixabay.com

Co kdo může

3. 11. 2020

Aneb Všeho moc škodí; i humoru a optimismu. Žijeme v nelehké době. To ví jistě každý. Ovšem ne každý si uvědomuje, že doba je nelehká pro různé lidi různě. Podle toho, co mohou a nemohou. Někdo může žít s partnerem, s rodinou. Někdo může žít aspoň s pejskem nebo kočičkou, tedy s živou bytostí. Někdo může jít každý den na zahrádku, do lesa, na procházku do přírody. Takový někdo nemusí ani příliš sledovat neustále se měnící vládní opatření. Může mu být jedno, kolik lidí smí potkat, a roušku ani moc nepotřebuje.

Někdo žije delší dobu bez partnera a je s touto situací již vyrovnán. Má ovšem nejspíš také rodinu a jistě přátele. A taky je někdo, kdo žije sám a partnera má jinde. U každého takového někoho hraje rovněž roli, žije-li ve velkoměstě, nebo na maloměstě či na venkově. Protože podle toho se nemůže, nebo do různé míry může se svými blízkými setkávat.

V obou uvedených skupinách se jedinci liší svým zdravotním stavem, který ovlivňuje jejich možnosti pohybu mimo své obydlí a sociálních kontaktů. Danou situaci vnímají různě i na základě svých povahových vlastností. Někdo je melancholický nebo úzkostný, jiný flegmatický či optimistický, někomu je "virus po kolena" - jak již jsem napsala jinde. Někdo je sám od sebe ukázněný a zodpovědný, jiný volá po svobodě, aniž by si uvědomoval, že tím omezuje svobodu druhého.

Uvítala bych velice, kdyby si ti, kteří díky svým okolnostem procházejí současným obdobím bez šrámů na duši, uvědomili, že jsou mezi námi tací, kteří to nemají jednoduché. Kteří dělají, co mohou, aby situaci zvládali. Kterým dělání si legrace z koronaviru a s ním spojených opatření velmi vadí. Kteří jsou vděční za sebemenší dávku humoru denně. Ale humoru laskavého, nikoli ironizujícího. Rovněž optimismus podávaný ve velkých dávkách, veselost za každu cenu, může být pro takové lidi kontraproduktivní. Ano, patřím k nim také. Proto jsem napsala tento článek.

 

 

Můj příběh
Hodnocení:
(4.7 b. / 22 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Dana Puchalská
Až dnes jsem se doslova dokopala ke komentáři. Já vím, že to mnozí nemají lehké. Není to žádná legrace, ale... A když budu zavřená sama v bytě, to bych asi nedovedu představit. To bych nebyla já. Ano jsme dva ale, když si uvědomím že o patro výš je stará paní, která špatně chodí, tak se aspoň zeptám, jestli něco nepotřebuje. Ano, maličkosti jsou fajn a trocha úsměvu je třeba.
Jitka Hašková
Myslím, že teď to nemá nikdo lehké, proto je dobré mít radost i z maličkostí, není mi zima, mám co jíst a pít, když potřebuji sousedi v baráku mi pomohou.
Jitka Hašková
Patřím k těm jednotlivcům, kteří žijí sami. Nepodařilo se mi mít děti, nemám sourozence, partnera žádného, bydlím ve svém bytě v Praze a snažím se být fit, abych se o sebe mohla postarat, nikdo není. V roce 2004 mi zemřela maminka a prožila jsem si s ní, co to znamená být LDN. Zlomila si nohu v krčku, přestože byla operovaná, už se nerozchodila. Naštěstí měla mě, kdo se o ní staral. Jímá mě hrůza, když si představím, že bych tak mohla skončit Nezbývám se tím, neví co mi život přinese, snažím se, abych tak nedopadla. Zažila jsem si už před léty těžkou depresi, současná situace s covidem mě občas do depky shazuje. Nedám se a jsem ráda, když se někdy mohu něčemu zasmát a mít radost třebas jen z hezkého počasí. Naberu covid na lehkou váhu, dodržuji všechna nařízená opatření.
Elena Valeriánová
Věrko, promiň, asi jsem natvrdlá. A tak se tě přímo zeptám: proč jsi byla zavřená 45 dní doma sama? Praha byla vylidněná a určitě jsou tam místa na procházku. Ráno bych si přivstala a šla ven, načerpala energii na celý den. A v této době mi připadá, že cestuješ často i na výlety jezdíš. To je dobře. Tak proč zazlívat jiným, že se snaží mit jakžtakž dobrou náladu, že se těší z maličkostí. To že žiješ sama, to je asi taky tvoje volba. Tak hlavu vzhůru, bude líp! Musí být!
Helena Votíková
Neumím číst mezi řádky a tak mi asi něco uniká. Musím se přiznat, že tak nějak nevím, jak se mám zachovat. Chápu, že každý znás tuto dobu prožíváme jinak a jinak i cítíme. Mám se hroutit z toho, že vnučka je v karanténě, že ve školce nějaké dítě mělo zřejmě v rodině kovid? Ano bojím se o svou rodinu, přátele a proto musím být optimistická a pozitivní v tom správném slova smyslu a dodat jim i sobě sílu a energii. A že si někdo udělá "srandu" i z těch vážných věcí? Mám ten pocit, že to tak i bývalo dříve, za každé zlé doby. Třeba to je jeho způsob obrany, kdo ví.
Eva Mužíková
Také já článku moc nerozumím.
Alena Tollarová
Článek jsem četla několikrát a přiznám se, že mu moc nerozumím. Žiji v domnění, že optimismu není nikdy dost. A v této podivné době, kterou žijeme, zvlášť. A to je špatně?
Jana Šenbergerová
Ireno, to nebyla výtka. Mně se to spojení líbí, ale jako těžký kalibr. :-)
Věra Ježková
Děkuji za vaše názory. Jsem ráda, že článek vyvolal diskusi. Děkuji těm, kteří mě chápou a dali mi to najevo. Text jsem nepovažovala za kontroverzní. Jen jsem měla potřebu sdělit, že mám toho koronavirového optimismu plný brejle. Ať si někdo zkusí být 45 dní sám v malém bytě, bez kontaktu s jedinou živou bytostí, kromě prodavačky jednou týdně; a s možností vzdálit se jen nedaleko od pražského domu, jako já na jaře. Tehdy jsem o tom napsala dokonce smutně humornou básničku. Dnes už mi na humor nějak docházejí síly.
Jitka Caklová
Pane Zelenko, nemám. Život je cesta, po které mohu, dnes už jen pomalu jít, jak jsem níže napsala s plným optimizmem, kterého bez vnitřní síly plynoucí z lásky a ☼ v duši nelze dosáhnout a vůbec nezáleží na tom, co si o mně kdo myslí, píše, nebo říká. Žádné postoje lidí na mém životě nemohou nic změnit. Je to pouze moje cesta a po všech zdravotních peripetiích, které mě v životě potkaly, mě už nic horšího nemůže potkat. Co mě v životě nezabilo, to mě posílilo a to doslova.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.