O čem psát - Etika
Ilustrační foto: pixabay.com

O čem psát - Etika

21. 11. 2020

Upekla jsem drobenkový koláč s tvarohem a zmožená tolikou činností si vzpomněla, že bych mohla dělat něco méně namáhavého, odpočinkového. Co takhle zabořit prst do Pravidel, jak včera nabádala Věra?

Jdu tedy k počítači, vedle kterého kniha leží, a vsunu ruku mezi stránky. Nehet ukazováčku zaseknu a knihu otevřu úplně. Kdybych se usmívala, zmrzl by mi úsměv na rtech. Nehet se uvelebil mezi slovy etika a etiketa. Už jen skutečnost, že obě slova jsou cizí, mi nebyla po chuti.
Vzápětí mi vyvstaly na mysli dvě myšlenky. První byla – to je každou chvilku v nějaké křížovce, ta druhá vyjevila jména dvou mužů – Gutha Jarkovského a Ladislava Špačka. Jak je známo, oba věnovali pozornost etiketě, tedy morálce a chování jako takovému. Pokud nejde o bohapusté moralizování, nic proti etice ani etiketě nemám. Máme-li žít vedle sebe a spolu, nějaká pravidla dodržovat třeba.

A pak mě napadlo podívat se, co se skrývá pod pojmem etika na Wikipedii. Panečku! Takovou spoustu možností jsem opravdu nečekala. O tom by se dala napsat kniha, či dokonce několik. Nepochybně už je někdo napsal, proto jsem tuto možnost vypustila ze svých plánů a zmohla se jen na takové „žblunknutí“ do moře slov.

Hodnocení:
(5.2 b. / 18 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Soňa Prachfeldová
Naše psavé úvahy mohou být o čemkoli, je to dobré trénování mozku i pravopisu.
Jitka Caklová
Přiznávám, že patřím k lidem, kteří slovo "ohled" pokládají za synonymum pro otočení hlavy, tedy centra myšlení, abych viděla, když se "ohlédnu", co všechno jsem v životě dokázala. Myslím, že mnoha lidem nedá moc práce vidět chyby na druhých. Jsou to v podstatě šťastní lidé, kteří zřejmě z postu své dokonalosti to tak vidí. Osobně proti nim nic nemám, protože to tak zkrátka mají :-)
Jaroslav Kolín
Jsou mezi námi lidé, kteří slovo "ohled" pokládají za synonymum pro otočení hlavy. :(
Jana Šenbergerová
Děkuji, že jste reagovali. Musím se přiznat, že jsem svůj počin pojala více jako hru. Rozhodně jsem neměla v úmyslu rozvíjet nějaké hlubokomyslné teorie, a o morálce už vůbec ne. Myslím že neskutečně upadá, což je smutné téma.
Jan Zelenka
Naďo, já si myslím, že slovo etiketa je hodně obecný pojem. A že ve své šíři zahrnuje i naše chování jeden ke druhému. Jistě, že třeba až přehnaná etiketa na vídeňském habsburském dvoře zcela otrávila manželku Františka Josefa Alžbětu - Sisi, až se uchýlila k cestování a na svůj oblíbený Achilleon na Korfu. Ale myslím si, že jestli pozdravím sousedku, nebo ne, je také kus etikety. Možná je lepší to nazvat slušností, nebo neslušností, arogancí. Máš pravdu, že slovo etiketa zavání spíš královskými dvory.
Zuzana Pivcová
Myslím, že co se týče volby slova, jde přece použít jakoukoliv knížku a někam prstem zabrousit, nemusí to být speciálně slova ze slovníků. :-D
Ilona Kolářová
Etika, hojně používané slovo, leč pro mnohé je španělskou vesnicí.
Hana Šimková
Bohužel jsem si nevšimla, že do Pravidel.
Hana Šimková
Jani, do které knihy strkáš prstík?
Jitka Caklová
Ano Jano, mravnost nadevše, po vzoru stejnojmenného filmu :-) :-)

Zpět na homepage Zpět na článek