Vznikl nový portál na pomoc vdovám
FOTO: pixabay.com/Free-Photos

Vznikl nový portál na pomoc vdovám

2. 12. 2020

Úmrtí partnera je jedno z nejtěžších období života – zejména v prvních měsících a letech po ovdovění, kdy se na jedné straně potkává zármutek a samota a na druhé nutnost zařizovat nezbytné záležitosti.

Nový portál má pomoci vdovám smutné období překonat, potkávat se a komunikovat spolu. Cílí přitom především za starší ženy-vdovy. Statistiky totiž mluví jasně: v České republice je téměř padesát procent žen starších 65 let ovdovělých (oproti tomu "jen" necelých patnáct procent mužů) a do budoucna to nevypadá lépe: šedesátiletí muži mají podle statistik naději, že budou žít ještě devatenáct let, zatímco dnešní šedesátnice mají před sebou třiadvacet let.  

“Portál vdovyvdovam.cz má pomoci ženám vyrovnat se ztrátou partnera sdílením příběhů vdov, které tím již prošly, umožnit jim také spolu komunikovat. Ale jsou zde i základní praktické rady, jak postupovat v oblasti dědictví, financí, provozu domácnosti či na úřadech,” říká Petr Orálek z obecně prospěšné společnosti Generace i60.  

vdovy logo.JPG

V on-line prostředí se pohybuje stále více seniorů. Letošní rok, kdy se internet často stával i pro starší generaci kvůli koronavirovým opatřením důležitým komunikačním kanálem, tento trend ještě posílil. On-line svět sice nemůže nahradit rodinu či přátele, kteří mohou být ovdovělým přirozenou oporou, ale může být platformou pro navazování nových přátelství vedoucí ven ze samoty a izolace a také může sdílením příběhů žen, které toto období překonaly, dávat naději. Právě tyto příběhy jsou podle psychologů jedním ze způsobů, jak se v nastalé životní situace zorientovat a vyrovnat se s ní. 

Součástí portálu vdovyvdovam.cz jsou i praktické a konkrétní rady, jak v jednotlivých oblastech (dědictví, finance, úřady apod.) postupovat. I na první pohled banální věc, jako dodávky energií a služeb psaných na zesnulého manžela a hrazené z jeho účtu, mohou způsobit velké problémy do budoucna. Stejně tak se to týká třeba dědictví a dopadů na rodinné vztahy. Tyto informace na novém portálu samozřejmě mohou využít i muži-vdovci. 

Projekt vdovyvdovam.cz vznikl s podporou ministerstva práce a sociálních věcí a programu T-Mobile Pomáháme. Na jeho vzniku spolupracoval portál pro aktivní seniory i60.cz.

Autor: Redakce i60
Hodnocení:
(4.7 b. / 11 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jan Zelenka
A co takhle podpořit i vdovce? Ti kupodivu existují také.
Antonín Nebuželský
Výborná věc,řekl bych. Ještě by to chtělo dotlačit některé k používání internetu.Protože ne každý pracoval v kanceláři,tedy té současné. A ta nechuť tady,u mnohých,je.Vidím to ve svém okolí,nejen.
Božena Studená
To je perfektní věc.když manžel zemřel.tak mi nikdo neuměl poradit.Musela jsem se vším prokoudat sama.žádné informace nebyly.
Danka Rotyková
Děkuji všem, kteří se zasloužili o vznik nového webu.
Svatava Páleníková
Dívala jsem se na ten nový web a velmi chválím. To téma samo o sobě je smutné. ale z vlastní zkušenosti vím, jak je situace po ovdovění těžká - vyřízení všech nutných formalit na úřadech a chování mnhých úředníků v době, kdy prožíváte největší smutek. Možná napíši i svůj příběh, třeba někomu dalšímu pomůže.
Havel Václav Kotas
A vdovci jsou " vosk " ?
Jarmila Komberec Jakubcová
V 60 letech jsem poprvé ovdověla po 40ti letém manželství. Naštěstí jsme dostavěli domeček a protože je dvougenerační žiji v něm i se synovo rodinou v naprosté shodě. Přesto jsem si znovu našla partnera, bohužel i ten odešel od po těžké nemoci před dvěma léty. Hodně mi pomáhá portál i60, kde jsem našla prima lidičky. Dík jeho zakladatelům a hlavně panu Raškovi. Portál spojuje seniory napříč celou zemí, sdílíme společné problémy i radosti.

Zpět na homepage Zpět na článek