Chochloma
Úvodní foto: autorka

Chochloma

24. 1. 2021

Někteří z vás jistě vědí, co chochloma (čti chachloma) je. Protože se mi moc líbí, rozhodla jsem se vám ji blíže představit.

Chochloma nebo chochlomská malba (Хохлома, Хохломская роспись) je tradiční ruské umělecké řemeslo. Vzniklo v 17. stol. v osadě Chochloma nedaleko Nižního Novgorodu.

Spočívá ve zdobení dřevěného nádobí barevnými ornamenty. Ze dřeva vyřezané předměty se pokryjí směsí jemného jílu a lněného oleje, pomalují olejovými barvami smíchanými s práškovým cínem, nalakují a zapečou při teplotě okolo 150 °C. Na povrchu výrobku vznikne pevná trvanlivá vrstva, která napodobuje kov a je odolná vůči vlhkosti. Charakteristickými barvami chochlomy jsou černá, červená a zlatá, tradičně se používají rostlinné motivy (květy, bobule).

Jednoduché vzory, navzájem se proplétající a vytvářející jasný obrázek, představují neopakovatelný ruský styl, měnící matrjošku, krabičku, vázu, dózičku, lžíci, nádobí i nábytek v umělecká díla.

Poté, co jsme přijeli v roce 1976 na měsíční studijní pobyt do Sovětského svazu, stalo se toto krásné dřevěné nádobí předmětem našeho zájmu a všichni jsme si nějaké koupili pro potěšení. Líbily se nám tvary, vzory i to, jak je krásně lehké a příjemné do ruky. Uchovávali jsme je pečlivě zabalené, aby se ani trošku nepoškrábalo. Jaké bylo naše překvapení a zděšení, když jsme viděli, jak na koleji v Leningradu z chochlomových misek naše domorodé kolegyně jedí teplou polévku, samozřejmě také příslušnou lžící. Já jsem si později doma připila z chochlomových kalíšků s několika přáteli červeným vínem.

 

Zdroje a foto:

1-4: https://cs.wikipedia.org/wiki/Chochloma

5-7: https://xoxloma-magazin.ru/

8-12: https://ru.wikipedia.org/wiki/Хохлома

Můj příběh
Hodnocení:
(5 b. / 24 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jitka Hašková
Krásné a zajímavé. Mám podobnou keramiku z Bulharska a nevím co s ní nikam se mi to nevejde.
Hana Šimková
Je to krásné-
Dana Puchalská
Na chalupě jsme měli jednu malou soupravu....ale kdo ví,jde teď je.
Věra Ježková
Děkuji vám. Používá se, je tedy užitková. Pane Soukupe a Jendo, skvělé. Ruská kultura je úžasná.
Ilona Erika Kolář
Dostala jsem jako holka od mé dopisujici kamarádky z tehdejšího Sov. svazu celou velkou sadu, manžel už to chtěl několikrát vyhodit, mám to zabalené někde ve sklepě.
ivana kosťunová
Evo, máš pravdu, ale já zas mám takovéhle hezké věcičky ráda. Ta lidská ruka- malba, barvičky, - to povyšuje . Samozřejmě že z takové lžíce nebudu jíst gulášovku, ale potěší oko, je to hezký.
Jan Zelenka
Pane Soukup, to je jak ten biblický hlas volajícího na poušti. Dnes jsou lidé hodně ovlivněni médii, místo toho, aby poznávali sami. Jedna věc je dnešní politika a druhá, to je historie, kultura atd, vše to, o čem píšete. Ruská klasická literatura patří k tomu nejlepšímu, co kdy v literatuře vzniklo. Rusko má specifickou kulturu a mentalitu. A to já velmi respektuji. Ale to s Putinem nemá nic společného.
Eva Mužíková
Díky Věrko za informaci a hezké fotky. Já ale tento druh " umění" nemám ráda, nikdy jsem neměla v oblibě moc barevné věci, například i oblečení. Ke všemu si myslím, že budou tyto výrobky k běžnému použití nevhodné.... ale mohu se mýlit.
Václav Soukup
Paní Špásová, to snad nemůžete myslet vážně ! Byla jste tam vůbec ? A co ruská literatura, malířství, balet, opera, folklór a nádherná příroda. Nedíváte se příliš často na ČT 24 ?
Jana Kollinová
Zajímavý článek. I když autorka uvedla kdy a kde toto tradiční řemeslo vzniklo, zajímalo mě i to, zda se výroby používaly někdy i jako užitkové, ale to možná pouze v prvotní fázi vzniku tohoto uměleckého dekorativního stylu, kdy miska nebo lžíce měla jen velice jednoduchou ozdobu, ale to je jen moje laická úvaha.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 18. týden

Tento týden budou otázky v kvízu na téma "Psi". Protože je mezi vámi, čtenáři, mnoho pejskařů, jistě si s otázkami snadno poradíte...