Věděli jste, že Salsify mají i léčivé účinky?
Ilustrační foto: pinterest.com

Věděli jste, že Salsify mají i léčivé účinky?

26. 4. 2021

Dobrý den přeji všem, kteří  se zajímají o léčivé účinky různých bylin, ovoce a  zeleniny.

31.12.2019 jsem psala o zelenině, která se jmenuje Salsify, jinak zvané hadí mord nebo také černý kořen. A v článku jsem slíbila, že někdy napíšu i o léčivých účincích. A nějak jsem na svůj slib zapomněla. A tak, kdo má zájem, může se dnes dozvědět pár zajímavých informací.

Salsify jsou skvělým zdrojem minerálů. Jsou vhodné pro diabetiky.

Léčivé účinky:

Při revmatismu, revmatoidní artritidě, střevní chřipce, dně, osteoporóze - vyživují kosti a klouby. Obnovují střevní mikroflóru po léčbě antibiotiky. Při chronickém zánětu močových cest, při problémech s močovými kameny a pískem. Podporují látkovou výměnu a zlepšují metabolismus.

Nálev

2 kávové lžičky sušeného  a umletého kořene zalijeme 1/4 litrem studené vody. Necháme 2 minuty vařit a poté 10 minut  vyluhovat. Pijeme 3x denně.

Čaj  při oslabené slinivce, játrech a žlučníku

1 polévkovou lžíci najemno nastrouhaného čerstvého kořene nebo 1/2 polévkové lžíce sušeného zalijeme 3 dcl vroucí vody a necháme 15 minut vařit. Poté necháme 15 minut louhovat, přecedíme a hned vypijeme. Čaj pijeme 2x denně po dobu 8 týdnů.

Tinktura, která posiluje játra i žlučník 

1 polévkovou lžíci čerstvého, najemno nastrouhaného kořene, 2 dcl 60% lihu či ovocné pálenky,zalijeme a necháme 14 dní louhovat. 2x denně protřepeme !!

Potom slijeme do skleněné lahvičky a užíváme 3x denně 30 kapek , které nakapeme do 3 dcl vlažné vody po dobu 8 týdnů.

Nejen samotný kořen pomáhá léčit. I listy mají dobré účinky

Obklad na klouby

 Čerstvé listy podrtíme např. válečkem, aby pustily šťávu. A přiložíme na bolestivé místo a převážeme jemným plátnem. Necháme působit minimálně 2 hodiny. Ovšem lepší je nechat obklad přes noc.

 Salsify lze s úspěchem pěstovat i v našich podmínkách. A jejich květy jsou krásně žluté a voní po čokoládě.

P.S. Informace k článku jsem čerpala ze svých zápisků.

 

 

bylinky recepty
Hodnocení:
(5.2 b. / 10 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Dana Puchalská
Ano, léčivka hadí mord je nádherná rostlinka. A je víc než dobře,že je chráněná.
Martina Růžičková
Znám hadí mord nízký jako chráněnou rostlinu z jedné malé přírodní rezervace. V léčivkách se moc nevyznám, takže ani o tomto kořenu jsem doteď neslyšela. Takže děkuji za poučení :-).
Soňa Prachfeldová
Máme tolik léčivých bylinek že bychom museli být zdraví jako řípy kdybychom je užívali. Asi začnu alespoň s tím kopřivovým čajem na zahradě rostou jako blázen.
Margita Melegova
Zasadila jsem a nic nevyrostlo, asi bylo vice zajemcu pod zemi.
Marie Seitlová
Vůbec neznám, tak díky, že již vím.
Eva Mužíková
Také nemám o této rostlině ani tušení... vlastně nyní už mám:)))
Dana Puchalská
Prodává ho Zahradnictví Flos (sazenici) a na Rohlíku se dá koupit čerstvý. Stačí se podívat na jejich stránky.
Jana Šenbergerová
Kdysi jsem si ho pěstovala na zahrádce. Moc mi chutnal syrový, ale nejen mně. Většinu úrody sklidila nějaká havěť žijící pod zemí, tak mě přestalo bavit sklízet jen zavadlou nať. Tehdy mě nenapadlo zajímat se o její využití. V obchodě jsem ho nikdy neviděla.
Zdenka Soukupová
Salsify jsem nikdy neslyšela. Černý kořen, to ano, ale zase nikdy neviděla. Ani nevím, kde to roste. Pořád je co se přiučit.
Věra Ježková
Doteď jsem netušila, že nějaké salsify existují. :-)

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.