Manželství bez lásky. Je jich hodně, ale není to na nich vidět
FOTO: Ingimage

Manželství bez lásky. Je jich hodně, ale není to na nich vidět

6. 4. 2021

Stereotyp, nuda. To jsou lepší stránky dlouholetých manželství. Ty horší: Podrážděnost, přehnané reakce, plíživě vznikající odpor k tomu druhému. Ano, tak vypadají mnohá dlouholetá manželství, ze kterých vymizela láska.

Je to téma, o kterém se nemluví, protože málokdo je ochoten přiznat, že jeho manželství nestojí za nic. Takové věci se říkají nanejvýš kamarádkám při druhé láhvi vína nebo se šeptem sdělují v ordinacích psychologů či sexuologů. Problém je, že o tom mezi sebou na rovinu nemluví ti, kterých se to týká – manželé a manželky. V tomto směru se konverzace obvykle scvrkne na obvyklé:

„Ty už mě nemáš rád.“
„Ale jo, co blbneš?“

A další problém? Fakt, že si pod pojmem láska v dlouholetých vztazích každý představuje něco jiného.

„Přestal si mě všímat. Nebylo mu ještě ani šedesát, když se mnou přestal spát. Moje pokusy vyzněly trapně. Normálně se otočil na druhou stranu, jednou se dokonce smál a řekl, ať neblázním. Bylo to ponižující, takže láska vymizela z našeho vztahu a na toto téma jsme přes čtyři roky nepromluvili, i když si všichni myslí, že jsme ideální pár,“ říká šedesátiletá Marcela.

Její kamarádka jí při jedné z debat na toto téma řekla: „A jsi si jistá, že mluvíš o lásce? Mám pocit, že mluvíš o sexu. Čekat po třiceti letech manželství sex je blbost. Vaše manželství je normální, co by za takové jiní lidé dali.“

Jsou ukázkou toho, jak rozdílně mohou projevy náklonnosti ve vztahu různí lidé vnímat. Zatímco jeden šedesátník je přesvědčen, že ženě vyjádří lásku tím, že vynese odpadky a přinese nákup, jiný si myslí, že lásku projeví tím, že se s manželkou minimálně jednou týdně pomiluje. Když ne, má pocit, že selhává, že stárne a podléhá panice. Zatímco ten druhý se spokojeně krmí u televize a vůbec ho nenapadne, že by v něm třeba žena mohla vidět stárnoucího nudného páprdu.

Psychologové radí, že by si lidé měli na rovinu říct, co si pod pojmem láska a intimita v dlouholetých vztazích představují. Je to lepší, než na toto téma začít od určitého věku mlčet a nechat si do manželství vstupovat plíživou nespokojenost, která jednou z partnerů trápí, ale druhý o ní třeba vůbec nemá tušení.

„Výzkumy ukazují, že pravidelně udržovaný sexuální projev se významně podílí na vzniku sexuálně stimulujícího ovzduší v manželství. To pak zvyšuje sexuální dráždivost a vytváří kapacitu pro sexuální činnost,“ uvedla sexuoložka Laura Janáčková.

Jinými slovy, když muž vidí, že je o něj zájem, má motivaci se snažit. Nebo aspoň přemýšlet nad tím, zda je vztah v pořádku, zda něco nezměnit, zajímá se, jak to vypadá ve vztazích kamarádů. Autoři velkého průzkumu lidské sexuality William Masters a Virginia Johnsonová to výstižně vyjádřili větou: „Pánové po šedesátce na sex někdy zapomínají, a to zvláště tehdy, pokud ho od nich nikdo nevyžaduje.“  

Jenže jsme zase na začátku. Zatímco některá žena má v šedesáti pocit, že má sexu nedostatek a trápí se tím, jiná si pochvaluje, že jí muž „konečně dá pokoj.“ Jedna si představuje, že muž jí lásku  vyjádří tím, že jí bude přinášet náruče květin, jiná při takovém projevu náklonnosti řekne: „Aha, se mnou už nespí, určitě má milenku, takže má špatné svědomí a proto mi najednou nosí tohle roští.“

Říká se, že pro muže je selhání při sexu jeden z nejvíce stresujících zážitků v životě. Mnozí se po několika takových zkušenostech přestanou o styk dál pokoušet, což se týká zejména  mužů vyššího věku žijících v dlouholetých vztazích. Tady je názor jednoho z nich: „Zajímalo by mě, jestli něco takového řešili naši dědové. Mám pocit, že ženy jsou nyní zblblé z různých rad z internetu a mají dojem, že když v šedesáti několikrát týdně neskotačí v posteli stejně jako ve dvaceti, jejich vztah není v pořádku. Nejsem si jistý, jestli naše babičky či matky v penzi očekávaly bujarý milostný život, ale tipnul bych si, že ne. Ode mě manželka očekávala, ale mně už to po více než třiceti letech soužití fakt nebavilo. Říkám to na rovinu, přišlo mi směšné, když si koupila krajkovou noční košilku, tančila po bytě a mluvila něco o návštěvě odborníka, který by mi pomohl. Dopadlo to tak, že většinu života teď žijeme odděleně. Já mám klid na chatě v Beskydech, ona zůstala ve městě. Možná se pokouší ulovit někoho, kdo její erotické fantazie uspokojí, ale mně je to už jedno. Nikdo však netuší, že naše manželství není dobré, naopak nám lidé říkají, že jsme ideální pár, protože si umíme jeden odpočinout od druhého.“

Na druhé straně je spousta dlouholetých manželství, které fungují bez milostného života. Důvody mohou být různé, od nemocí až po prostý fakt, že už partneři na sex nemají náladu. Nic to nemění na tom, že jejich vztah je pevný, hezký, plný lásky.

A jsme zase u toho, že pod pojmem láska si každý představuje něco jiného. Jen je dobré si vyjasnit, co vlastně.

láska manželství vztahy a sex
Hodnocení:
(4.8 b. / 18 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Martin Vrba
Paní Soňo, stručné – výstižné. Naprostý souhlas.
Soňa Prachfeldová
Nevidíme přece druhým ani do hlavy, ani do postele, nic nám po tom není. Jak si to kdo udělá, takové to má. Sex bez lásky je často, ale je také láska se sexem, nebo i bez . Marné veškeré výzkumy, lidé pojedou dle svého, jak jim to vyhovuje.
Jitka Caklová
S nikým problém nemám, ale chápu, když má problém někdo se mnou :-) Není nutno, aby bylo přímo veselo, hlavně nesmí býti smutno, natož aby se brečelo.....
Antonín Nebuželský
Jestli je nutno ,pište.Jen jsem napsal"skoro všichni",vy jste naskočila,asi mate pořebu.Tak to přejdětš,je li možno.diky.
Jitka Caklová
Ano, pane Nebuželský, je to soukromí každého, proto také sex "neprovozujeme" na ulici :-) :-) Svými příspěvky jen dávám najevo, že s láskou jde všechno líp, vychovávat děti, vařit, péct, ...... i milovat. Bohužel, láska se vytrácí, z milování se stal Boha pustý sex bez lásky normou, z touhy po čemkoliv se stala povinnost, jeden se topí v touze a druhému je to jedno, protože si neumí promluvit Neumím si něco jiného myslet - žít a něco jiného psát. Jsem jaká jsem a pokud mě někdo vnímá jinak, určitě ví proč :-)
Antonín Nebuželský
Skoro všichni jste to vzali "přes sex". Řekl bych, že se k tomu sexu musíme dopracovat přes normální každodenní chování. Potom je možná i chuť. A zkušenosti máme každý, jen si myslim, že je to soukromí každého.
Eva Braunová
Nevím co dodat.V dopise paní Hofmanové a v ostatních příspěvcích bych si našla kus pravdy a nejvíce se přikláním k článku Marie Doušové.
Eva Kopecká
Nedá mi nevzpomenout si na příbuznou, která podotýkám celý život zdůrazňovala mezi námi děvčaty, a to aniž by se jí na to kdo ptal, to já na tyhle věci teda nejsem a nikdy jsem nebyla. Tak nějak jsem měla pocit, že to není až docela v pořádku. Když došli oba důchodového věku, s rozsvícenýma očima radostně oznámila....už mu to vůbec nejde, konečně jsem se dočkala a mám pokoj...ano, i tak se dá přečkat čtyřicet let v manželství.
Martin Vrba
Paní Caklová, moje řeč, také nevím, co je trapného a hlavně nezralého na ztotožňování lásky se sexem v šedesáti. To může podle mne pronést jen třešňová větev, která nestačila ani pořádně rozkvést a hned chuděra uschla. To hrozí zejména kolem „zmrzlejch“, mezi 12. -14. květnem. Během těchto dnů se výrazně ochlazuje a přicházejí poslední ranní mrazíky. :)
Jitka Caklová
Osobně nemám nic proti názoru kohokoliv, ale z mého pohledu, nevím, co je trapného a hlavně nezralého na ztotožňování lásky se sexem v šedesáti? Kam se hrabe moje mládí, kdy jsem byla udřená jak "pivovarská kobyla" s haldou starostí, na moje stáří. Dnes si mohu dovolit, starosti házet za hlavu, nic nemuset a dělat všechno co chci. Pravdou ale je, že bez lásky a vzájemné komunikace by to opravdu nešlo.

Zpět na homepage Zpět na článek

SERIÁL: Můj chytrý mobil

Studenti učí seniory pomocí videí

Chytrý mobil

První díly: Jak si nainstalovat a používat aplikaci Whats App

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

AKTUÁLNÍ ANKETA

Za šest měsíců budou volby do Poslanecké sněmovny. Kdyby volby byly už nyní, kterou stranu/hnutí/koalici byste zvolili?

ANO 2011

15%

Koalice Pirátů + STAN

13%

SPOLU (Koalice ODS, TOP09, KDU/ČSL)

11%

SPD

10%

ČSSD

9%

KSČM

7%

Trikolora

9%

Jiná strana či hnutí

8%

Ještě nevím

9%

K volbám vůbec nepůjdu

9%