Hurá do ZOO! Otevřou se také botanické zahrady či farmářské trhy. Další rozvolňování bude asi řídit nový ministr
Lemur v pražské ZOO. FOTO: Barbora Klimasová

Hurá do ZOO! Otevřou se také botanické zahrady či farmářské trhy. Další rozvolňování bude asi řídit nový ministr

6. 4. 2021

Vláda reaguje na zlepšení epidemické situace otevřením vybraných obchodů a služeb. Od pondělí 12. dubna se otevřou papírnictví, obchody s dětským zbožím, ale i farmářské trhy,  zoologické a botanické zahrady.

Papírnictví, dětské oblečení a obuv, aby mohli rodiče v klidu poslat své děti do škol. A také čistírny a prádelny, farmářské trhy, zámečnictví, opravny zařízení pro domácnosti nebo prodej náhradních dílů pro auta. To jsou obchody a služby, které by se podle rozhodnutí vlády měly otevřít jako první, a to od 12. dubna.

Zoologické zahrady a botanické zahrady by v první fázi měly otevřít pouzé své venkovní prostory s tím, že naplnit své kapacity budou smět jen z dvaceti procent.

Končí Blatný s Plagou?
V pondělí 12. dubna by se do školy měli vrátit školáci. Nejprve žáci prvních až pátých tříd základních škol a předškoláci. O dalším "osudu" dětí, ale i dalších protiepidemických opatřeních už budou pravděpodobně rozhodovat noví ministři. Podle spekulací, které se objevily v médiích, by už tuto středu měli ve funkcích skončit ministr zdravotnictví Jan Blatný i ministr školství Robert Plaga.

Oba ministry za ANO dlouhodobě kritizuje jejich šéf, premiér Andrej Babiš. Tlak na ministra zdravotnictví Jana Blatného souvisí mimo jiné i s tím, že odmítá schválit využití ruské vacíny Sputnik V, za což ho veřejně kritizoval i prezident Miloš Zeman. Podle ministra Blatného by měl být ruský Sputnik V kvůli bezpečnosti nejdříve schválen Evropskou lékovou agemturou.

Novým ministrem zdravotnictví by se podle kuloárních informací měl stát ředitel Všeobecné fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger. Ten se před několika dny vyjádřil, že by šlo udělit očkovací látce Sputnik V výjimku pro podávání na experimentální úrovni.

Druhá vakcína později

Vláda dnes podle ministra zdravotnictví Jana Blatného rozhodla také o posunutí očkování druhou dávkou vakcín Pfizer a Moderna, a to na 38 až 42 dní. Pro ty, kteří již mají druhý termín očkování zarezervovaný, se nic němění, termín jim zůstává," doplnil ministr Blatný.

Blatný také potvrdil, že od 7. dubna dojde ke zmírnění současného zákazu poskytování plánované péče v nemocnicích. Dle ministra bude rozhodnutí na vedení jednotlivých nemocnic s tím, že budou stále povinny udržovat určitou kapacitu pro pacienty s koronavirem.

V neděli končí niuzový stav, omezení pohybu lidí končí

S ukončením nouzového stavu v neděli 11. dubna končí i veškerá omezení, týkající se volného pohybu osob. To znamená, že skončí zákaz cestování mezi okresy, zákaz vycházení po 21.hodině, ale i omezení srocování lidí na veřejnosti - ve vnitřních prostorách se bude moci setkávat skupina do deseti lidí, venku pak do dvaceti osob.

 

 

koronavirus zdraví
Autor: Jan Raška
Hodnocení:
(5.3 b. / 8 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Eva Mužíková
Danko, já mám také obavy aby se situace zase nezhoršila. Ono se mi to sice hezky říká, protože se mne vlastně to omezení skoro nedotýká. Horší rodiče,podnikatelé...., ale asi je opravdu těžké udělat to nejsprávnější rozhodnutí. Tak doufejme..
Danuše Onderková
Nechci tvrdit zda je nebo není třeba měnit ministry, ale občas mi to připadá, že pokud mají svůj názor (zda dobrý nebo špatný) premiér okamžitě ministra mění. Rozhodně si ale myslím, že rozvolnění v tak širokém měřítku nepřinese nic dobrého. A mám velké obavy, aby jsme se zase neposunuli zpět. Děti do škol patří, (v Anglii do 11 let děti roušky nemusí). Otevření okresů je také vhodné, ale u ostatního bych byla opatrnější, už z toho důvodu, že ještě máme celkem dost nemocných. Klidně mne můžete ukamenovat, ale je to můj názor. Po pár lepších dnech udělat veliké rozvolnění. V tom je naše republika nejlepší.
Eva Mužíková
Mám stejný názor jako Alenka, vyhráno z daleka není. Abych dokázala spravedlivě posoudit práci ministrů, na to opravdu nemám. Ale co vím jistě, nechtěla bych být v kůži lidí, kteří nesou tak velkou zodpovědnost. Kritizuje se lehce, ale hlavně z pozice toho, který žádnou zodpovědnost nenese.
Alena Tollarová
Já se tedy rozhodně srocovat nebudu, na to se mám moc ráda. Vyhráno totiž určitě zdaleka není.
Alena Vlčková
Jen trochu nechápu informaci o konci těch dvou ministrů. Je zapotřebí sem dávat spekulace a nepodložené informace...? Copak on to už někdo potvrdil...? Nepotvrdil.
Martin Vrba
Kdo se vyzná trochu v cyklistice, tak lépe pochopí i to střídání ministrů. V takto těžké době není ve fyzických a psychických schopnost člověka a to třeba i velice schopného, aby delší dobu zvládal tu mediální štvanici „štěkajících a kousajících novinářů“. A tak se tam musí ministři střídat, jako cyklisté na čele peletonu a když fouká protivítr a sněží, tak i po chvilkách. Ono totiž až tak na samotném ministru moc nezáleží, je to spíše o tom aparátu, kterému on velí a pak jak on působí na lidi a tak se předhodí lidem a novinářům další kost k ohlodání a jede se dál, třeba i podle koncepce, kterou tvořil ministr, kterého vyhodili a který tam už rok není. :)
Anna Potůčková
Mám stejný názor jako Jitka Hašková. A s odvoláním obou ministrů také nesouhlasím.
Martin Vrba
Víte, jak jsou na tom s chápáním vládních opatření někteří lidé, tak se obávám, aby z toho prohlášení, že se budou otvírat i ZOO, nebyla nakonec zklamána zvířata. Někdo by jim měl šetrně vysvětlit, že jejich klece budou i dále pod zámkem. O pravém stavu věcí by měl být v prvé řadě informován nejslavnější zvířecí útěkář brněncké ZOO, pavián Heiko, aby z toho neutrpěl šok. :)
Věra Ježková
Daniela to vystihla. S odvoláním obou ministrů nesouhlasím. Návrh R. Plagy považuji za velice rozumný. Má i širokou podporu mezi pedagogy.
Daniela Řeřichová
Myslím, že zdravotnictví a školství by hravě zvládl k dopravě a průmyslu doc. Ing. Karel Havlíček, Ph.D., MBA. :-)

Zpět na homepage Zpět na článek

SERIÁL: Můj chytrý mobil

Studenti učí seniory pomocí videí

Chytrý mobil

První díly: Jak si nainstalovat a používat aplikaci Whats App

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

AKTUÁLNÍ ANKETA

Za šest měsíců budou volby do Poslanecké sněmovny. Kdyby volby byly už nyní, kterou stranu/hnutí/koalici byste zvolili?

ANO 2011

15%

Koalice Pirátů + STAN

13%

SPOLU (Koalice ODS, TOP09, KDU/ČSL)

11%

SPD

10%

ČSSD

9%

KSČM

7%

Trikolora

9%

Jiná strana či hnutí

8%

Ještě nevím

9%

K volbám vůbec nepůjdu

9%