Výlet za tajemnem
Foto: autorka

Výlet za tajemnem

2. 5. 2021

Vím, že o tomto místě zde už bylo mnoho článků, snad nevadí, že přidám i svůj zážitek.

Jednoho sobotního dne jsme se vypravili na výlet do Panenského Týnce. Hodně jsem o tom místě četla a hodně známých ho navštívilo.

Nedostavěný chrám je bezesporu jedno z nejvíce navštěvovaných míst, kde se nachází pozitivní energie. Na počest Anežky (dcera českého krále Přemysla Otakara I. a princezny Konstancie Uherské) ho nechal stavět Habart ze Žerotína za to, že vyléčila jeho ženu z neplodnosti. Anežka byla pohřbena v kapli Panny Marie v klášterním kostele sv. Františka. Později byly její ostatky vyzdviženy a přeneseny na neznámé místo. Mnoho lidí se domnívá, že právě ostatky Anežky stojí za blahodárnou a léčivou energií chrámu. K prozkoumání kněžiště by byla zapotřebí 4m hluboký výkop uprostřed kněžiště chrámu a to by mohlo narušit tuto energii.  Kdyby byl chrám dokončen, byla by to impozantní stavba.  

Byla jsem tedy zvědavá, co já a energie. Nejsem totiž, na rozdíl od Romana, moc vnímavá. Jeho schopnost jsem měla možnost vidět v Jindřichově Hradci při prohlídce kostela sv. Jana Křtitele, kde mají sloup, který také vyzařuje pozitivní energii. Tehdy Roman měl ruce horké a celé červené, až se průvodkyně divila.

Vstoupili jsme tedy do nedokončeného chrámu a já jsem tak zvědavě pokukovala okolo, když mě najednou začalo lehce brnět tělo. Tak nějak vevnitř. Koukla jsem po Romanovi a špitla „cítíš to taky?“ „Už dávno“, zněla odpověď.  Abych si to teda ověřila, přemístili jsme se na jiné místo, a nic. Tak jsme se vrátili zpět a opět to brnělo. Musím říct, že mě to trošku vyvedlo z míry. Takový pocit jsem neznala. Toto místo jsem opouštěla s hlavou plnou myšlenek, jak to je možné, a s velkou pokorou.

Jinak městys Panenský Týnec na mě moc dojem neudělal, málokterý dům je opravený, většina obydlí chátrá. Kolem se staví nová silnice, a nadjezdy jsou v těsné blízkosti místního hřbitova, takže to místu taky moc krásy a klidu nepřidá. Po návratu na parkoviště jsme hupli rovnou do reality. Asi místní řezník tam totiž prodával svoje výrobky. To, že jsme utratili vše, co jsme měli v peněžence a po kapsách (platím většinou kartou) je jasné. Řeknu vám, takové uzené, klobásku a buřty (asi to je nespisovné, ale byly to buřty: voňavé, baculaté a masité) jsme dlouho nejedli. Tak teď nevím, až se příště rozhodneme do Panenského Týnce zajet, co si více přivezeme. Zážitky, či mlsky, kdo ví………………

cestování Tip na výlet
Hodnocení:
(5.1 b. / 14 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Soňa Prachfeldová
Správná kombinace, duchovní zážitek, tělesný požitek. Na mě tato místa také působí magicky. Helenko a Romane, krásné jaro přeji .
Jan Zelenka
Můj komentář se kdesi ztratil, tak znovu. Byli jsme tam se ženou a dcerou několikrát. Já nejsem senzibil a nic jsem necítil, zato moje děvčata ano, hlavně dcera. Viděl jsem, jak tam lidé meditují a někdo dokonce cvičil jógu. Ale když jsem stál na jordánské hoře Nebo, kde údajně zemřel Mojžíš a v jeruzalémském chrámu Božího hrobu na Golgotě, něco zvláštního jsem cítil. Snad to se mnou není tak špatné.
Jiří Libánský
Vždycky, když jedeme do Žerotína, chrám navštívíme. Třeba i letos se zadaří. Jestli bude motorkářský sraz.
Alena Tollarová
V nedostavěném chrámu v Panenském Týnci jsem byla několikrát i jsem tu o něm kdysi psala. Vzala jsem tam i několik íčkařů. Místo je zvláštní a překvapil mě tehdy sedmiletý vnuk, který mě chytil za ruku a řekl - babičko, tedy je to krásný. Ale ať dělám co dělám, žádnou zvláštní sílu tam necítím, stejně jako ani u nedalekého menhiru.
Elena Valeriánová
Těšila jsem se jak malé děcko, když mě tam Alena se Zbyňkem vzali. Byla to nádhera, stavba, ta chvíle, ten okamžik. Dýchla na mě historie i posvátnost toho místa, ale žádnou energii jsem k mé velké lítosti nepociťovala. Ale i bez cítění zvláštní energie to byl pro mne úžasný zážitek.
Vlasta Ledlová
Tohle místo je velmi specifické. Byla jsem tam s kamarádkou a poprvé v životě jsem cítila zvláštní sílu a odešla jsem odtud plná energie.
Helena Přibilová
Chrám v Panenském Týnci jsme s manželem navštívili před lety v jeden podzimní podvečer. Tehdy jsme tam byli sami, jen nad hlavami nám kroužili ptáci. Na tehdejší tajemnou atmosféru nikdy nezapomenu. Nedávno jsme se na stejné místo vrátili, ale za ta léta se stalo mezi turisty natolik známým, že klid a tajemno se z něj už vytratily. Poslední dobou jezdíme raději do nedalekého Žerotína. V této obci se nacházejí zbytky hradu, na jehož místě vyrostl nádherný třešňový sad. Je to klidné a romantické místo.
Zuzana Pivcová
Byli jsme tam při příležitosti srazu motorkářů v nedalekém Žerotíně. Impozantní torzo chrámu, ale zvláštní energii jsem nepocítila, nebudu nic předstírat. Děkuji, Helenko.
Martina Růžičková
Bohužel jsem toto místo zatím nenavštívila, jen jsem o jeho magii četla. Zajímalo by mě, jak by na mě jeho energie působila.
Naděžda Špásová
Tak tam jsem byla, je to pár let. Asi jsem imunní, protože jsem nic necítila, ale kamarádka, tak ta jo. Ale líbilo se nám tam, taky mám kdesi článek a koupila jsem si tam hrneček. :-)

Zpět na homepage Zpět na článek

SERIÁL: Můj chytrý mobil

Studenti učí seniory pomocí videí

Chytrý mobil

Nový díl: Jak využít QR čtečku v mobilu

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

AKTUÁLNÍ ANKETA

Podle lékařů je chůze nejzdravější pohyb. Kolik zhruba kilometrů týdně ujdete vy?

Maximálně tři

18%

Mezi třemi až pěti

15%

Mezi pěti až deseti

16%

Přes deset

23%

Nechodím vůbec, jen na nákup a k doktorovi

14%

Nevím, neumím to odhadnout

14%