Orlíček je nejen krásný, ale i užitečný
Ilustrační fotografie z pixabay.com

Orlíček je nejen krásný, ale i užitečný

30. 7. 2021

Dobrý den přeju všem, kteří mají rádi krásné rostliny.

Zase jsem se probírala svými zápisky, a tak jsem se rozhodla, že napíšu něco málo o této moc krásné rostlině. Roste všude možně na loukách,na okrajích lesů, v parcích i kolem starých ruin. Kvete v květnu až červnu.

Je to  Orlíček obecný, latinsky Aquilegia vulgaris. 

Sbírají se

Kořeny, listy, květy i semena.

Z listů se připravuje mast. Semena se suší a drtí na prášek, který se využívá k usmrcení parazitů - klíšťat.

Odvar ze semen se používá stejně jako šampon na odstranění vší.

Má opravdu hodně léčivých účinků:

používá se ke snížení vysokých horeček, k čištění ran, léčí ekzémy a urychluje hojení ran a vředů, léčí chronickou rýmu, uvolňuje zduřelé lymfatické uzliny v krku, k léčbě jater, žloutenky a žlučníku. 

Ale pozor.... čerstvá rostlina v malém množství obsahuje toxiny, ovšem ty se vlivem tepla zničí !

 

Pozor!! Omámení až bezvědomí může nastat po požití 20 gramů čerstvých listů nebo při vysátí šťávy z několika květů.

Má pozitivní vliv na:močové ústrojí.

Květy orlíčku opyluje hlavně včelovitý hmyz s krátkým sosákem.

A něco málo zajímavostí na závěr.

Orlíček často najdeme na malbách, kde je vyobrazena Panna Marie. Byl totiž považován za symbol čistoty . A tradičně byl považován za posvátnou bohyni Venuši. 

Orlíček byl sice symbolem nevděku, ale jeho semena byla užívána jako milostný atraktant, který přivolává lásku.

A v květomluvě se praví : Miluje Tvoje mládí a odvahu

Informace k článku jsem čerpala ze svých zápisků a knížek.

 

 

recepty
Hodnocení:
(4.9 b. / 16 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Anna Csanádiová
Orlíčeky také pěstuji, jsou nádherné.
Naděžda Špásová
Tak orlíčka neznám, je hezký.
Soňa Prachfeldová
Také se mi orlíček líbí , ale néjak sú mu nedaří na skalce, tak obdivuji alespoň jinde. Mám knížku od Maria Treben , léčitelky a snad existuje na všechny nemoce nějaká rostlinka.
Marie Seitlová
Zajímavé informace, mám ho v zahradě, likvidují a stále roste jak divý. Květy se mi líbí.
Jana Šenbergerová
Moc se mi líbí, ale toto jsem o něm nevěděla.
Eva Mužíková
Také jsem o orlíčku nevěděla nic, jen že se rozrůstá všude, když se včas nesklidí semínka. Zajímavé. Mám jen dvě barvy..
Alena Vávrová
Tak tyto vlastnosti orlíčku, krom toho, že je jedovatý a pokud neodstraním odkvetlé semeníky, že ho budu mít všude, jsem neznala, za což díky. Jinak od dětství jsem po něm prahla. Měla ho na zahrádce moje babička. Později jsem ho objevila v lese na Zrcadlové koze a dopustila se pychu. Ještě později jsem zjistila, že existují i šlechtěné druhy v jiných barvách a objednala si zásilku tzv. americ. orlíčků od pěstitelky někde z Moravy. A nějaký čas se těmi barvičkami a plnými květy těšila. Jenže se to pak mezi sebou sprášilo a zase převažují jen ty modré, max. modrofialové květy. V přírodě se na růz. lokalitách vyskytují i jiné, než modré květy.
Anna Potůčková
Zajímavé informace a květ jsou opravdu moc hezké. Užití však jsem neznala.
Zuzana Pivcová
Orlíček znám od dětství, ale už nevím, jestli rostl v zahrádkách nebo na louce. Danko, vši jsem měla, při vlasech do pasu, v 6. třídě, ale neodstraňovali mi je orlíčkem, nýbrž petrolkou. :-D
Vladislava Dejmková
Vida, já myslela, že roste jen na zahradách. Venku jsem ho nikdy nepotkala.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 19. týden

V pátek 10. května startuje Mistrovství světa v hokeji, jehož pořadatelem je Česká republika. Vědomostní kvíz se tedy bude tento týden věnovat hokeji.