Praha z věže Novoměstské radnice
Všechny fotografie: Martina Růžičková

Praha z věže Novoměstské radnice

20. 5. 2022

Před několika dny jsem musela vyřídit různé pochůzky v centru Prahy. Když jsem se chystala na cestu, obloha se vyjasnila a sluníčko mě ponouklo, abych si s sebou pro jistotu vzala foťáček. Co kdyby se naskytly nějaké zajímavé pohledy?

Vyřídila jsem první záležitost na Smíchově. Do tramvaje se mi nechtělo, tak jsem přešla Jiráskův most a vydala se směrem ke Karlovu náměstí a Vodičkově ulici. Cestou jsem opravdu cvakla pár obrázků.  

Když jsem míjela vchod do věže Novoměstské radnice, zarazila mě cedule s informacemi o vstupu.

Uvědomila jsem si, že jsem ještě nikdy na této věži nebyla. Nemusela jsem pospíchat, a tak jsem si zakoupila vstupenku a vydala se vzhůru. Byl to zvláštní pocit, protože bylo dopoledne všedního dne, a tak jsem byla jedinou návštěvnicí.

V dolní části bylo schodiště moderní a přes sklo bylo možno nahlédnout do bývalé kaple.

V dalším z pater kamenné schodiště končilo a nahradily je schody dřevěné. Nepočítala jsem, ale dočetla jsem se, že schodů nahoru je celkem 212. 

 

Cestou jsem minula velký zvon. Vyrobil ho zvonař Brikcí z Cimperku v roce 1563. Vysoký je 170 cm a váží 3 tuny. Bohužel před dvěma sty lety zmizelo jeho srdce, a tak je němý.

V bývalém bytě věžníka jsem si prohlédla expozici o dějinách Nového Města pražského a kopie rytin s vyobrazeními Prahy. Radnice se skládá z několika budov, které byly původně gotické, později došlo k renesančním úpravám. V letech 1452-1456 byla vystavěna věž se šesti podlažími, vysoká 70 m. Místo je spjato s mnoha historickými událostmi, z nichž se do podvědomí lidí zapsala zejména první pražská defenestrace v r. 1419.

Když jsem vyšla na ochoz, otevřel se přede mnou úžasný výhled na město kolem. Pro bezpečí návštěvníků a proti invazím holubů je zde nataženo pletivo, ale v něm jsou místy otvory s odklápěcími víčky, které slouží fotografům. Fotit však lze i přes drátěná oka. I když se mnou trochu pohazoval vítr, podařilo se mi zachytit všechna panoramata Prahy, která se mi nabízela.

Byl to úžasný a nezapomenutelný zážitek, který určitě stál za vystoupané schody.

Výhledy, které jsem nafotila, si můžete prohlédnout v přiložené galerii.

 

Zdroje:

http://www.novomestskaradnice.cz/vez/

https://cs.wikipedia.org/wiki/Novom%C4%9Bstsk%C3%A1_radnice

https://www.praha2.cz/novomestska-radnice/os-1290

https://www.idnes.cz/praha/zpravy/zvon-na-novomestske-radnici-nema-srdce.A160526_171625_praha-zpravy_rsr

cestování fotografování města a obce
Hodnocení:
(5 b. / 21 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Zuzana Pivcová
Moc zajímavý článek, pohled na Prahu mi trošku připomněl někdejší náš výhled ze Staroměstské radnice. Ale po dřevěných schodech bych se dnes už neodvážila.
Martina Růžičková
Paní Libuško, mám radost, že je článek inspirací. Hezky si ten pražský výlet užijte. :-)
Libuše Münsterová
Jé, to je krásný článek. Chystám se v září do Prahy, nejlépe chodím sama a toto je pro mne krásná inspirace. Díky
Zdenka Jírová
Hezké fotografie a zajímavá procházka.
Martina Růžičková
Díky za milá slova i vám ostatním.
Irena Mertová
Hezké fotky, na věži jsem také ještě nebyla.
Jan Zelenka
Tento článek a ostatní podobné, nás jen utvrzují v tom, že Praha je nádherné město. jsem rád, že jsem v ní 45 let žil. Martino, díky. Moc pěkně jste to nafotila.
Helena Přibilová
Děkuji za nádherné pohledy na Prahu. Pokochala jsem se, aniž by se mi z té výšky točila hlava.:))
Elena Valeriánová
Děkuji za zajímavý článek a perfektní fotky. Hned bych se s Tebou vydala na toulání Prahou.
Martina Růžičková
Vlaďko, ochranné pletivo tam je. Na několika místech jsou maličká okénka pro fotografy.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.