Abeceda vzdělávání pro seniory: Jak se nenechat napálit při nákupu na e-shopu
Ilustrační foto: Ingimage

Abeceda vzdělávání pro seniory: Jak se nenechat napálit při nákupu na e-shopu

8. 6. 2022

Nakupování prostřednictvm internetu je rychlé a pohodlné. Stačí pár kliků a pak už jen čekáte, až vám kurýr doveze objednané zboží domů. Ale pozor, internet je také plný šmejdů, kteří se snaží podvodnými praktikami vylákat z důvěřivých lidí peníze.

Může se například stát, že při vyhledávání zboží narazíte na e-shop, který právě to, co hledáte, nabízí v akci. "Skvělé, ušetřím pár stovek," radujete se a ani vám nevadí, že e-shop vyžaduje platbu předem. Zaplatíte a čekáte na zprávu, kdy vám objednaný produkt dorazí.

Ale ouha, e-shop vám po dvlou dnech posílá zprávu, že toto zboží zrovna není na skladě a že si na něj budete muset několik týdnů počkat. Snažíte se najít v kontaktech telefon, abyste mohli objednávku zrušit. Jenže žádný jiný kontakt kromě e-mailu na stránkách není. Snažíte se tedy zrušit objednávku e-mailem, ale už se nikdo neozývá. Nemáte ani zboží, ani peníze.

Na podobnou situaci upozorňuje také student Jakub v tomto videu:

 

Pokud si budete objednávat zboží přes internet, dbejte těchto pokynů:

1. Ověřte si, na jakém e-shopu nakupujete, přečtěte si obchodní podmínky a také to, zda e-shop má na svých stránkách uvedeny kompletní kontakty

2. Zjistěte, jaké jsou na daný e-shop reference od jiných zákazníků

3. Zbystřete, pokud e-shop vyžaduje výhradně platbu předem

4. Prověřte, zda daný e-shop není v seznamu podezřelých e-shopů na webu České obchodní inspekce - viz zde: https://www.coi.cz/pro-spotrebitele/rizikove-e-shopy/

 

Nenechte se napálit od šmejdů. Jejich praktiky odhaluje Abeceda vzdělávání pro seniory. Sledujte videa v našem seriálu připravovaném ve spolupráci s Českou spořitelnou. 

 

 

Abeceda vzdělávání pro seniory šmejdi
Autor: Redakce
Hodnocení:
(5 b. / 7 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Karel Matějů
Stoprocentní jistota je jen platba dobírkou v hotovosti. Když to někde není možné, jdu jinam. Recenze jsou hezké, ale každý si jich může napsat sám kolik chce. Placení kartou přes bezdrátově připojený terminál je rovněž riziko.
Monika Monca
Presne jak pise p.Gebauerova, bez recenze na Heurece ani ranu. Platim zasadne predem kartou a jeste se mi nestalo, ze by zbozi nedoslo...
Alena Gebauerová
Pro pi Mrapovou. Jsou i proverene shopy, kfe se platba vyzaduje predem a je to ok. A je možné cist i recenze. Taky se mi obcas neco libilo a po pre teni recenze jsem to vzdala. Ostatne doporucuji Heureku, kde hodnoceni pisi jen registrovani overeni klienti, takze je to bezoecne,
Anna Potůčková
Tam kde je platba předem nenakupuji.
Libuše Křapová
Už jsem se s něčím podobným setkala. Když byl vnouček malý, velice si přál nějakou jednu určitou hračku. Dcera mi jeho přání předala jako tip na vánoční dárek. Začala jsem po ní pátrat - v kamenných obchodech nebyla, pouze v na jednom jediném e-shopu. Platba předem a sídlo někde v zahraničí. Dceři jsem vysvětlila, proč do toho nejdu, a Ježíšek přinesl něco jiného.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 18. týden

Tento týden budou otázky v kvízu na téma "Psi". Protože je mezi vámi, čtenáři, mnoho pejskařů, jistě si s otázkami snadno poradíte...