Abeceda vzdělávání pro seniory: Jak se nenechat napálit na internetu od falešných přátel, milenců a hrdinů
Ilustrační foto: Pexels

Abeceda vzdělávání pro seniory: Jak se nenechat napálit na internetu od falešných přátel, milenců a hrdinů

18. 7. 2022

Na facebooku s vámi navázal kontakt zajímavý muž, který momentálně žije v zahraničí. Je vám sympatický. Až tak, že si s ním začnete psát e-maily. Po čase se s Vámi bude chtít setkat osobně, ale objeví se zádrhel.

Právě špatně investoval a potřebuje půjčit peníze, aby se mohl vrátit ze zahraničí domů... Zbystřete!

Praktiky šmejdů, kteří se snaží prostřednictvím internetu vylákat z lidí peníze, neznají mezí. Vydávají se za právníky, notáře, vzdálené rodinné příslušníky, anebo se snaží získat přízeň působením na city. Ano, láska sice dělá divy, ale v tomto případě vás ty divy mohou stát statisíce.

Ostatně, podívejte se na video studentů Aničky a Jakuba, kteří jeden ze šmejdských triků popisují.

 

 

 Co dělat, když vás osloví neznýmý člověk na sociálních sítích nebo prostřednictvím e-mailu:

- Dejte si pozor na lidi, kteří vám tvrdí, že jsou momentálně v zahraničí a snaží se "hrát" na vaše city
- Nedpovídejte na e-maily, ve kterých vám tvrdí, že jste vyhráli či zdědili milionové sumy
- Nikdy nikomu nesdělujte údaje z vaší platební karty
- Neposílejte peníze lidem, které neznáte
- V případě jakýchkoliv podezření se obraťte na Policii ČR

 

Nenechte se napálit od šmejdů. Jejich praktiky odhaluje Abeceda vzdělávání pro seniory. Sledujte videa v našem seriálu připravovaném ve spolupráci s Českou spořitelnou. 

 

 

 

 

Abeceda vzdělávání pro seniory šmejdi
Autor: Redakce
Hodnocení:
(5.1 b. / 9 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Lenka Kočandrlová
Hahaha,na tyhle špeky bych opravdu neskočila!!!! No a o půlnoci/ i před půlnocí už dávno spím,mám vše vypnuté,tak asi těžko by někdo věřil (kdo mne zná),že bych někomu psala takovéto nesmysly a podvody.
Marie Seitlová
Také mi přišla zpráva od Helenky, ale nereagovala jsem na ni. Holt, musíme byt ostražití.
Zdenka Soukupová
Helčo, to je fakt hrůza, jak se lidi dokážou chovat. Naštěstí jsem dost ostražitá, tak snad na nic nenaletím.
Dana Puchalská
To u mě nehrozí.
Elena Valeriánová
Lidská blbost je bez hranic. Helčo, já bych takové zprávy od tebe neuvěřila, to by tam muselo být fffšem!
Alena Švancarová
Lidé BDĚTE - neblbněte!
Helenka Vambleki
Je to marný, je to marný, je to marný...před měsícem napadl můj facebookový účet hacker a začal rozesílat všem mým 250 přátelům tuto zprávu: Ahoj,muzeš mi naléhave dát telefonní cislo na mobil, s prateli soutezim v jedne soutezi, ten kdo vyhraje toho vezmou na jidlo. Nemej obavu zprava je zdarma OK? :-) .........ROZUMNÍ MI ZAČALI VOLAT DO CHORVATSKA NA PLÁŽ, PROČ CHCI ČÍSLO A JÁ ASI 20X ODPOVÍDALA, ŽE JIM NIC NEPOSÍLÁM. JINÍ Z PRAVOPISU POZNALI, ŽE TAKHLE NEPÍŠU JÁ A PŘESTALI ODPOVÍDAT. Jenže, kdo odpověděl, dostal další: sms 6 mistný PIN heslo kód? napiš mi kód ktery prisel.......po odeslání kódu přišla další zpráva: podívam se jestli jsi vyhrál. Ano, vyhrál jsi 750 dolarů pošli bankovní účet........VÁHAVÍ ZAČALI MÍT PODEZŘENÍ A NIC NEPOSLALI. Poté to chtělo ofotit platební kartu. NEJHORŠÍ JE, ŽE ZATÍM TŘI SENIORKY Z MÝCH PŘÁTEL TO VŠE POSLALY A PŘIŠLY DOHROMADY O 26.600Kč. Každá tvrdí, že mezitím třeba posílaly zprávu, jestli to náhodou není podvod a přišla odpověď: neboj neni vir........a stále se domnívaly, že si píšou se mnou. Podvodník využil času před půlnocí, kdy je člověk rozespalý a není tak ostražitý.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.