O moři
Všechny fotografie: Jana Hošková

O moři

11. 9. 2022

Od doby, kdy jsem poprvé uviděla moře, což bylo v mém dětství samozřejmě moře bulharské při nějaké ROH dovolené s rodiči, jsem mu propadla celým svým srdcem. Byla jsem jím fascinována a jsem dodnes a zároveň mám k němu po svých několika dobrodružstvích veliký respekt.

Obdivuji všechny ty, kteří slyší na „modravých dálek volání“ a vydávají se zkoumat všechny jeho taje. Ani mně nikdy nestačilo jen sebou tak plácnout na břeh a celý den se smažit, a tak jsem viděla různá moře z mnoha jejich úhlů.

Několikrát mne to ovšem stálo pořádný úlek a strach. Například při potápění ve Španělsku, když jsem kdesi dole při dně a dál od břehu obdivovala (pouze s jednoduchým vybavením šnorchlem a brýlemi) cosi na nějakém útesu a náhle jsem zaznamenala nahoře setmění a pohyb. Brýle se mi mezitím zamlžily a já viděla nahoře nad sebou jen dva černé pohybující se stíny. Úlekem jsem málem spolkla šnorchl, protože první co mne napadlo, že nahoře plují žraloci. Protože mi už nestačil dech, byla jsem nucena vyletět nahoru jak střela přímo pod domnělé žraloky. Nevím, jestli se lekli taky, nebo mne dole viděli, ale byli to dva potápěči v černém a na rozdíl ode mne plně vybaveni. Nevzrušeně pluli pomalu dál a ani se neohlédli na kuckající, zalykající se a potápějící se „taky potápěčku“, přestože tenkrát jsem ještě byla celkem pohledná mladice (zřejmě jsem tak v tu chvíli nevypadala :-)).

Dopadlo to pro mne dobře, nakonec ještě tady jsem, jak vidíte. Dosáhla jsem tehdy břehu svými skrovnými a ubohými silami, zatímco jsem se při tom notně nalívala mořskou vodou. Na nějakou chvíli jsem pak zcela ztratila chuť se potápět, než mi zase otrnulo.

Moře inspirovalo spoustu básníků, ale mně utkvěl z dětství pouze úryvek jedné z básní:“ Ó moře, čím je ti mé hoře“. A to mne napadlo i tenkrát, když jsem po čtyřech dosáhla břehu. Kdykoliv jsem pak seděla na nějaké pláži či útesu a kochala se krásou moře, napadl mne tento úryvek a uvědomila jsem si, jak jsme proti této spoustě vody všichni malí a bezmocní.

Pro nadcházející sychravé dny podzimu přidávám ze své bohaté sbírky pár svých náhodně vybraných fotek moře krásného, přívětivého, nádherného, úžasného a tonoucího obvykle v záři slunce.

Tak se zahřejte pohledem na ně a naberte si z nich dostatečně, budeme to teď všichni asi potřebovat…

cestování moře Můj příběh
Hodnocení:
(5.2 b. / 23 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Helena Přibilová
Měla jsem možnost vidět mnoho moří i oceánů, ale "velká voda" ve mně vždy vzbuzovala velký respekt. Možná je to tím, že jsem neplavec.:)) Vaše fotografie jsou nádherné.
Eva Mužíková
Oprava - Malorca
Eva Mužíková
Krásné fotky, na té páté vidím ve skále obličej spící dívky... U mne vede moře Jaderské, Balt studený, v Tunisu spousta vyplavených neuklizených rostlin na pláži a za hradbami hotelu neskutečné smetiště, Egypt spousta ježků a perutynů, Rumunsko teplotou moře příjemné, Malorka, to už si nevzpomínám....jinde jsem nebyla
Jana Hošková
Díky za vaše vzpomínky na moře, jak jste ho viděli vy. Já, protože jednou z mých nejoblíbenějších barev je právě modrozelená barva moře, jsem byla nejvíc uchvácela vždycky touto barvou. Jmenuji namátkou Fuerteventuru - při cestě na západní pobřeží, než jsme vyjeli autem serpentinami do celkem slušné výšky, zastavili jsme na písčitém cípu pláže, kde jsem byla doslova fascinována barvami. To nebyla jen modrozelená, ale snad všechny odstíny modré a zelené. Úchvatné jsou i pláže na Zakynthosu a Sardinii. Rovněž tak moře oblévající Capri a jeho jeskyně, to je tedy zážitek (jedna z mých fotek přiložena). Potom Kréta - pláž Vai, kde hynou palmy prosakující spodní mořskou vodou. Fascinovalo mne Tunisko, ale z jiného pohledu - pláž tam byla "mrtvá", nebyli tam živočichové, ani jedna lasturka. Navíc jsme byli bičováni jednou pořádnou písečnou bouří přímo na pláži, takže jsme museli prchnout. V Portugalsku pod bývalou vilou pres. Havla se nedalo do moře vlézt, lépe řečeno tam setrvat jak bylo ledové, mrzly tam dole nohy. Divoká pobřeží vůbec nelákala, většinou tam byly ohromné vlny, a to jsem měla vážně strach, že mne nějaká spláchne i když jsem šla jen po pláži. Jinak jsem milovala moře v Chorvatsku, byli jsme tam "jako doma" - nakonec - však jsme možná odtamtud kdysi do té naší české kotliny přišli :-))
Daniela Řeřichová
Moc hezké fotografie. Jsem na tom podobně jako většina z nás, moře miluji pro jeho nekonečnost i majestátnost. S manželem jsme navštívili mnoho moří, plavili se, nahlíželi do hlubin, surfovali na vlnách. Každé moře má své kouzlo, ale nás nejvíce okouzlily nepokořitelné oceány.
Jarmila Komberec Jakubcová
Moře mám moc ráda, ale mám z něho i velký respekt. Pře cca 3léty jsem viděla na Mar Menoru ale u Středozemního moře se utopit sestřičku z motolské nemocnice. Bylo jí 50 let a zájezd dostala k životnímu výročí. Tehdy to bylo moc smutné a vím jak moře je krásné ale i zrádné. Největší vlny jsem zažila na Kapverdách na ostrově Sal. Tam nikdo se do Atlantiku nechodil koupat. Vlny by ho doslova umlátily. Článek se mi moc líbil a tak i pěkná fota.
Marie Měchurová
Taky už jsme pár moří viděli. Nejmodřejší voda byla v Portugalsku. V Bretani šel z moře strach, tak bych do něho nevlezla. Mám ráda večery u moře, a procházky při západu slunce. Moc hezké fotky.
Marie Seitlová
Moře je krásné, každé má jinou barvu, viděla jsem několik moří. Mám před ním respekt, to po zkušenosti, když jsem se plavila na jachtě Baltem. Už nikdy více.
Jana Jurečková
Já byla u moře v Bulharsku a vzpomínky mám jen ty nejhezčí. Moře nekonečné, romantické, vzrušující, tajemné a láskyplné...
Zuzana Pivcová
Moře jsem milovala všude, kam jsem se podívala. Po zemětřesení v září 2019 v Albánii,kdy i rozbouřené moře ve dne v noci přispělo ke vzniku mé úzkosti, už po něm netoužím. Ale každému návštěvu u moře přeji.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.