Senioři mohou žádat o příspěvek na zateplení domu či výměnu oken, a to až do výše 150 tisíc korun
Ilustrační foto: Ingimage

Senioři mohou žádat o příspěvek na zateplení domu či výměnu oken, a to až do výše 150 tisíc korun

6. 1. 2023

Od pondělí 9. ledna si budou moci senioři požádat o příspěvek na zateplení a renovaci svého domu. Program Nová zelená úspora Light je určen pro vlastníky domů pobírajících starobní či invalidní důchod nebo dávky na bydlení.

Získané prostředky až do výše 150 000 korun lze získat na renovace menšího rozsahu jako je zateplení fasády, střechy či podlahy, ale i na výměnu oken či dveří. Eletronický příjem žádostí bude spuštěn 9. ledna 2023, přičemž finanční podporu budou moci získat i senioři, kteří si nechali zateplit dům po 12. září 2022.

"Program Nová úspora Light je určen nízkopříjmovým skupinám lidí a jeho výhodou je především to, že žadatelé nepotřebují žádné vstupní investice, peníze mohou dostat před zahájením prací zálohově a celková výše dotace může dosáhnout až 100 % přímých realizačních výdajů. Navíc tento program nevyžaduje žádný projekt a dokonce umožňuje realizovat stavební úpravy vedoucí k úsporám energií i svépomocí," potvrzuje ministr životního prostředí Marian Jurečka.

Podmínou pro získání finančních prostředků na zateplení či renovaci domu je, aby jejich vlastníky byli lidé pobírající starobní či invalidní důchod, anebo lidé, kterým byl schválen příspěvek na bydlení. Žádost je potřeba podat elektronicky, např. na tomto místě. Finanční prostředky z programu Nová zelená Light mohou čerpat i senioři, kteří vlastní byt napůl s jinými členy rodiny, např. synem či dcerou, ovšem ti musí mít trvalé bydliště jinde, což stačí doložit čestným prohlášením. Naopak, program se nevztahuje na seniory žijící v domě, který již převedli na potomky a žijí v něm díky věcnému břemenu.

Na rozdíl od běžného programu Nová zelená úsporám nemusí žadatelé do žádosti přikládat energetický posudek či projektovou dokumentaci. Součástí žádosti je ale fotodokumentace, tedy je nutné, aby lidé pořídili snímky např. staré fasády či oken před rekonstrukcí a pak po rekonstrukci či zateplení. Na stavební úpravy mají žadatelé rok od podání žádosti, v odůvodněných případech lze termín o půl roku prodloužit.

„Nová zelená úsporám Light umožní i lidem bez finančních rezerv zateplit domy tak, aby jim zbytečně neunikalo teplo. Podpoříme opatření, která je možné udělat v řádu hodin, maximálně dní, jako je třeba zateplení střech, stropů či podlah foukanou izolací nebo výměna oken a vchodových dveří. Spotřeba elektřiny a plynu na vytápění se sníží okamžitě, finanční úspory budou znatelné a hlavně trvalé,“ říká Petr Valdman, ředitel Státního fondu životního prostředí ČR a dodává, že podpora je nastavena tak, aby bylo možné žádat jen na dílčí opatření jako třeba výměnu oken, ale zároveň opatření i vzájemně kombinovat.

Nová zelená úsporám Light bude financována z Modernizačního fondu. V programu HOUSEnerg je vyčleněno 1,5 miliardy na pilotní projekt pomoci pro domácnosti s nižšími příjmy. V první etapě se očekává podpora zhruba 10 tisíc domácností. Pokud bude zájem narůstat, je Ministerstvo životního prostředí připraveno prostředky navýšit.

Více informací k programu Nová zelená úspora light najdete na tomto místě.

 

 

 

bydlení peníze rekonstrukce
Autor: Jan Raška
Hodnocení:
(5 b. / 6 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Kamil Pavlík
Dobrý den, snad bych ještě dodal, že od 2.5.2023 je spuštěna dotace na fotovoltaický ohřev vody. Dotace je vyplacena formou zálohy ( tedy dopředu). Pokud máte problém s vyřízením, zdá se Vám to komplikované obraťte se na nás. Vyřídíme dotaci, dodávku i montáž. Pěkný den přeje Kamil Pavlík Žďár nad Sázavou www.tadykoupimkotel.cz
Zdeněk Chalupa
dobrý den, absolutně to nefunguje zase je plané řeči a sliby a machrování před veřejností, mě po odečtení všeho co musím platit zůstane tisíc korun na měsíc , když jsem žádal o pomoc na příspěvek na bydlení tak mi napsali že mám 30000 a že nemám nárok a to že tam započítaly mámu která je po odlehčovacích službách nemocnicích, stará se o ni sestra a finančně mi nepomáhá , to nikoho nezajímá. Tady jsem se snažil podat žádost a asi po dvou hodinách jsem to vzdal a taky jsem si uvědomil že nemám vlastně na zaplacení ničeho ani na energetické posudky a jakékoli jiné a ani na peníze které potřebuji napřed mít aby se realizace vůbec čehokoliv uskutečnila ať výměnu kotle, nebo vchodových dveří, či oken, nebo dešťovka a zelená střecha dál fotovotaika, zateplení jsem invalidní důchodce III stupně s 17 500 korunami měsíčně, výdaje mám za vodu plyn a elektriku 10000 a zbytek je penzijní 500, realitní fond 500 parkovné 500, telefon 500, internet 500 k tomu si připočítejte povinná ručení auto skutr vozík, dálniční známku naftu benzín, pojištění domu čtvrtletně 815 a udržba auta skůtru i vozíku taky něco stojí. pokud jsem mohl staral jsem se o mámu ale po rakovině a nervovém zhroucení už nic nejde jak by mělo. Proto říkám jsem velmi nespokojený s lhaním jak je to jednoduché, jo kdybych byl cikán a nebo ukrajda, tak to bych byl asi ve vatě, ale jsem jen obyčejný český člověk, který nemá asi nárok na nic. Jo ještě bych vlastně mohl dostat ban za svobodný názor na tuto zemi a vládu a jejich pomoc v uvozovkách.
Lenka Kočandrlová
Tak po 1,5 hod úsilí se mi zdařilo se přihlásit. Neuvěřitelné ,co se muselo vyplňovat a vyznat se v tom, velice náročné. Asi aby se tam skoro nikdo nehlásil....
Lenka Kočandrlová
A.Majcherová: když se dávaly kotlíkové dotace,tak to bylo taky jen pro určitou skupinu....
Jitka Caklová
Dtto Alena Majcherová. Na Ilustračním foto: Ingimage už mají okna zateplená :-) :-)
Jirka Pingu
Navratnost takoveho opatreni je cirka 20 let,takze to pro 60 lete je dost pofiderni investice.
Alena Majcherová
No, nevím jak se na to dívat, zda to je či není správné, je to zase zvýhodňování určité skupiny obyvatel. Pokud chci žít v rodinném domku tak buď na to mám nebo nemám, pokud senior potřebuje vyspravit svůj RD měl na to myslet dřív a našetřit si.
ivana kosťunová
Díky za vysvětlení- to by mne nenapadlo.
Hana Polednová
MAS je zkratka názvu místní akční skupina. Je to specializovaný druh neziskové organizace, který funguje v celé Evropě, jako nejlepší praxe místního rozvoje venkova, vesnic a životního prostředí.
ivana kosťunová
Co je to MAS ?

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 19. týden

V pátek 10. května startuje Mistrovství světa v hokeji, jehož pořadatelem je Česká republika. Vědomostní kvíz se tedy bude tento týden věnovat hokeji.