Vzpomínka na letní den
FOTO: Z archivu Marie Ženatové

Vzpomínka na letní den

15. 4. 2023

V těchto dnech i u nás převládá velice deštivé počasí. Ovšem vláhy je velmi zapotřebí, to víme my všichni, kteří máme a staráme se o nějaký ten menší nebo větší záhonek půdy.

Chtěla jsem se ve středu dát do setí mrkve, petržele, červené řepy a ještě dát na jeden záhonek semínka česneku - jsem ráda, když mi vždy hezky naroste. Většinou ho seji hned na podzim, letos ho budu ještě dosévat i na jaře. Ovšem půda byla velice mokrá, tak jsem to vzdala. Ale tím jsem asi udělala chybu, neměla jsem se přece jen nechat odradit. A tak dnes sedím u počítače a mohu si jen zavzpomínat na jeden hezký letní den v minulosti.

Jezdila jsem mnoho let do některých okolních vesnic provádět výzkum T - Audit. A tento příběh se mi stal právě v těch horkých dnech.

Šla jsem úplně bezpečně do domácnosti, kde jsem jistě věděla, že nemají žádného psa a zvoním. Ovšem soused mi říká, abych šla zadem, že jsou na zahradě. Jdu cestičkou dozadu a už jsem u vrátek. Otevřu je a volám paní, protože ji nikde nevidím. V okamžiku ke mně skočí veliký pes - v rasách se moc nevyznám. Vzápětí jde jeho pán. Pro mne je to cizí člověk, který je v této domácnosti na krátké návštěvě. Vidí, že jsem se polekala. Chytne psa, který je ale uvázán na volném řetězu a ptá se mne co si přeji. Vysvětluji mu, že jsem tazatelkou jedné výzkumné agentury a potřebuji nějaké informace od paní domu. Navštěvuji ji již delší dobu, protože je do tohoto projektu dlouhodobě zařazena. Pán je velice ochotný a slibuje, že ji zavolá. Paní je totiž na odlehlém místě zahrady, ale já se nemám hýbat, neboť pes by na mne ihned skočil...

Stojím jak přibitá s ohledem na můj zdravotní stav. Mám právě bolavá záda, jsou tropická vedra, takže pot ze mne teče nejen tím horkem, ale snad i strachem ze zubů vlčáka. Co je ale nejhorší - cítím, že mám kapku u nosu a potřebovala bych použít kapesník. Úplně se soustřeďuji na to, že mi kape z nosu, psovi naopak tečou sliny, a tak proti sobě stojíme v metrové vzdálenosti. A díváme se na sebe - já určitě s panickou hrůzou! Řetěz je úplně volný a já neschopna ničeho.

Teď už slyším paní, jak říká svému známému:  "Měls jo pozvat dál na zahrado, deť vona ož k nám chodi leta, muhla si alespoň hotrhnót malene na vosvěžení."

Pán přichází a odvádí svého psa do bezpečné vzdálenosti. Milá paní mne ihned zve domů a spolu vyplńujeme dotazník. Tentokrát pro ni nemám dárek, ale ona mi podává sklenici osvěžující vody. Já se probírám z velikého leknutí, neboť právě den před touto událostí jsem viděla v televizních novinách pokousané dítě. Loučím se s příjemnou paní respondentkou a v duchu si slibuji, že k ní budu chodit již jen předními dveřmi.

Jako úvodní obrázek k článku jsem ovšem volila fotografii moc hodného Bennyho, který už, bohužel, nežije.

 

Můj příběh vzpomínky
Hodnocení:
(5.1 b. / 14 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Marie Ženatová
Díky moc vám všem za laskavá slova ♥
Soňa Prachfeldová
Tak to byl strach oprávněný. Nesnáším psy na řetězu, ale v tomhle případě to bylo štěstí. Že mám psy ráda, ale které neznám, nenavazuji kontakt. Fatálních zranění je docela hodně a někdy končí i tragicky.
Jitka Hašková
To byl velmi nepříjemný zážitek.
Taťana Veselá
Dokážu si to docela živě představit, nechtěla bych být ve vaší kůži. Mám naopak veselou příhodu se sousedovic psem, jak pes prohnal svého páníčka ;-) Paní Margito, to nemá chybu :-)))))
Marie Faldynová
Já jsem jednou takhle cizímu psovi vysvětlovala třesoucím hlasem, že je hodnej pejsek. Přesně jako v té povídce od Haška. Majitelé chrněli ve stanu, pes běhal kolem, já se vybála, ale doga mi nic neudělala. Je to 50 let, ale pamatuju si to dodnes :-))
Blanka Lazarová
Marie, pěkný příběh. A Margito, váš příspěvek mě dost pobavil. Máte ode mne *****
Margita Melegova
Po jedne spolecenske akci zustali manzelovi kolegove jak opareni kdyz jim sdelil, ze dnes v noci bude spat v praci protoze nas pes ho nepusti domu kdyz z neho uciti alkohol. Po predesle zkusenosti z podobne oslavy stal do rana u odemcenych dveri a pes na neho cenil zuby a vrcel, dokonce ani moje malickost s tim nic nesvedla, ale dopadlo to dobre pes svoje jednani nezmenil, manzel na oslavach presedlal na limonady a klid a pohoda v dome byla zachovana.
Zuzana Pivcová
Maruško, my jsme před mnoha lety měly hodnou fenku Lesanu. Jednou za mnou přijela kamarádka, ale já jsem byla v obchodě. Fena Majku prohnala a ta před ní vylezla na plot. Bylo to legrační, přijít domů a najít kamarádku na plotě. Ale v její kůži bych být nechtěla.
Alena Velková
K velkým psům také raději přistupuji s respektem...hezká příhoda.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 19. týden

V pátek 10. května startuje Mistrovství světa v hokeji, jehož pořadatelem je Česká republika. Vědomostní kvíz se tedy bude tento týden věnovat hokeji.