Stoletý
Ilustrační foto: Pixabay

Stoletý

20. 5. 2023

Už je to sto let, kdy poprvé vysílal z letiště ve Kbelích Český rozhlas. A já si uvědomila, že tahle instituce mě provází celý život a dost mě ovlivnila. 

Co se pamatuji, poslouchali jsme celá rodina vždy v neděli po obědě pohádku a starší sourozenci sobotní hru pro děti.  Když jsem začala dojíždět do školy, řídilo mě ranní časové znamení. Když "houkali" čtvrt, vyrážela jsem na vlak. Pamatujete časové znamení?

V pubertě jsem vzdychala při pořadu Petr a Lucie, objevila Semafor, milovala vysílání Ostravského rozhlasu. Waldemar Matuška, Karel Gott, Pavlína Filipovská, Hana Hegerová a další zpěvácii mi vstoupili do života z "rádia". Dodnes se mi vybavují slova některých písniček. 

Dvanáct na houpačce Jiřího Černého, ale taky 21. srpen 1968. Příjezd našich politiků z Moskvy a komentář Gustava Husáka. Utkání našich a sovětských hokejistů a Golonkův gól. Upálení Jana Palacha. Normalizační komentář k prvnímu výročí srpna. To všechno a ještě daleko víc mi zprostředkoval rozhlas.

Provázel mě doma, v práci, dokonce i v porodnici. Nezapomenutelné ranní komentáře pana Nepila, stav vody na našich tocích dnes v sedm hodin ráno, Kolotoč, Pozor, zákruta. A taky rozhlasové Silvestry s Jiřím Štuchalem a jeho Šťastnou cestu. Smutný muž, Sprcha, Mikrofórum, Hajaja pana Brodského. Divadelní hry v neděli večer a Čtení na dobrou noc.

Bylo toho hodně, co jsem vyslechla. Něco mi v paměti uvízlo, něco se vypařilo. Rozhlas se vyvíjel a měnil stejně jako svět kolem a je se mnou dodnes. Aby pobavil,  potěšil, poučil. Nevnucuje se. Je to taková moje jistota. Průvodce životem. Přítel. Proto ho mám ráda. A přeji mu další úspěšnou stovku. Zaslouží si to.

 

 

Český rozhlas kultura média
Hodnocení:
(5.2 b. / 17 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Naděžda Špásová
Rádio mě provází celý život. První, co udělám každé ráno, když vstanu je, že ho pustím.
Daniela Řeřichová
Paní Ludmilo, děkuji, moc krásně popsáno, takhle si vybavuji život s Rozhlasem i já. Dramatické byly sportovní přenosy, které jsme my čtyři děti s rodiče prožívali, stejně jako sobotní hry pro detektivy amatéry. Nemusela jsem moc cvičení nebo stav vodních toků...Tatínek spolupracoval s literární redakcí, později i já jako autorka a reportérka. I dnes si v noci radši pustím rádio než televizi.
Jana Šenbergerová
Moc hezké vzpomínání i přání, ke kterému se připojuji, i když s naším digitálním radiopřijímačem moc nesouzním.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.