Chléb náš vezdejší
Foto: Elena Valeriánová

Chléb náš vezdejší

15. 2. 2024

Nedávná doba covidová mě naučila péct domácí chleba. A čas od času se k tomu vracím a to buď proto, že se mi nechce jít v nečase 2 km do obchodu a nebo proto, že zkouším nový recept. Pořád hledám ten můj TOP recept. Recept na chleba, který by nám opravdu chutnal a snědli bychom ho do posledního kousku. A myslím, že jsem ho už našla. 

Domácí chleba se slánkem

Na slánek jsem dostala tip od roudnické Aleny a je to opravdu dobrý tip.

slánek: https://www.apetitonline.cz/suroviny/slanek-fenomen-slaneho-kvasku 


Recept na slánek:

8 – 10 g soli
100 ml vody
6 – 8 g kvasnic 

Rozmícháme sůl ve vodě a pak přidáme kvasnice a znovu rozmícháme, minimálně na 6 hodin uložíme v malé uzavřené skleničce do lednice.

 

Recept na chleba:

připravený slánek +
50 ml vody
150 ml mléka
2 lžíce olivového oleje
1 lžička soli
1 lžička cukru
460 g hladké mouky
40 g žitné mouky
2 nastrouhané brambory

Ke zpracování těsta a jeho kynutí používám domácí pekárnu.

Suroviny dám do pekárny přesně v tom pořadí, jak jsou uvedeny v receptu.

Jen na jemno nastrouhané brambory přidávám až pekárna začne těsto zpracovávat.

Až je těsto vykynuté, tak na vále zpracuji bochník, dám na pekáček vyložený pečícím papírem a zapnu troubu na 200°C.

Těsto nechám pod utěrkou ještě kynout než se zahřeje trouba na požadovanou teplotu.

Před vložením do trouby potřu chleba vodou.

Pak vložím do trouby malý kastrolek s vařící vodou a zároveň i pekáč s chlebem.

Peču 40 minut při teplotě 200ºC.

(Mám horkovzdušnou troubu)

Recept je jednoduchý a výsledek? Nám chutná a jiný chleba poslední dobou nepeču.

 

 Poznámka:

 1. Neměla jsem slánek a tak jsem použila asi ¾ sáčku sušených kvasnic, ale přiznám se, že s tím slánkem mě to nějak víc baví.

     Při použití kvasnic musíte použít 150 ml vody a 2 lžičky soli!

 2. Z brambor (velikost před oloupáním asi tak do dlaně) jsem po nastrouhání z nich trochu vymačkala vodu, aby nebylo těsto příliš řídké.

 

Pokud se dáte zlákat k pečení tohoto chleba, tak ať se vám povede. Dobrou chuť.

 

 

gastronomie recepty
Hodnocení:
(5.1 b. / 17 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Vladislava Dejmková
Docela mě láká tenhle chleba vyzkoušet, uvidíme.
Marie Měchurová
Eleno, určitě je moc dobrý....
Miloslava Richterová
Děkuji, ráda vařím i peču, vyzkouším :-)
Eva Mužíková
Vypadá lákavě. Dala jsem pokyn synovi, navečer doveze nákup a m.j. i žitnou mouku a droždí. Mám jen sušené, ale chci vyzkoušet slánek. Když už jsem se rozhodla, tak se vším všudy.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 19. týden

V pátek 10. května startuje Mistrovství světa v hokeji, jehož pořadatelem je Česká republika. Vědomostní kvíz se tedy bude tento týden věnovat hokeji.