Převýchova myšek po moravsku
Ilustrační foto: pixabay.com

Převýchova myšek po moravsku

26. 4. 2020

Bývaly to dramatické časy. S blížícím se podzimem stoupala moje nervozita, kdykoliv jsem se chystala otevřít dveře zahradní boudy. Ucítím-li myší pach, uvidím-li myšinec, situace je vážná, ba co dím, přímo hrozivá. V prvním roce mého zahrádkaření jsem situaci silně podcenila a boudu nechala na pospas vlezlé čeládce po celou zimu.

Myší matička v klidu a dostatku materiálu vhodného k vybudování útulného pelechu povila a odchovala několikero mláďat, která se měla čile k světu a nejspíš se náramně bavila, když jsem se je na jaře snažila z boudy vyhnat. To se mi samozřejmě nepodařilo, takže nezbylo než vystěhovat všechny věci před boudu. Teprve pak se myší výrostci v panice rozeběhli do všech světa stran.

Po této zkušenosti jsem každý podzim podnikala více či méně úspěšné, spíše nepříliš zdařilé zoufalé pokusy překazit myším úmysl přezimovat v mém zahradním domečku.

Pokus první: Nastražit špek do klasických sklapovacích pastiček. Z některých špek zmizel, aniž sklaply. Některé sklaply naprázdno. V jedné došlo ke krvavým jatkám, na něž pohled mě dodnes straší ve snech. Jednou uvízl v pasti ocásek. Ať myška či myšáček, ztrátou ocásku přišla či přišel o krásu. Chůdě malé.

Pokus druhý: Klícka na lapání myší. Nastražené oříšky a kousky salámu zmizely, myšce se podařilo prchnout. Zmenším vstupní otvor a  vsypu otrávené obilí. Úspěch, ovšem otřesný. Myška nepřežila, ale musela, chudinka, velmi trpět. Zrní vylétalo z klícky, jak zoufale běhala kol dokola. Nejspíš ji z té hrůzy ranila mrtvice. Tudy cesta také nevede.

Pokus třetí: Žádné pasti ani klícky. Nastražím na mističku jedové granule. Tak tím jsem myšiskům řádně nahrála. Měla ze mě legraci, soudě podle toho, jak granule úspěšně mizely a myší bobky přibývaly, vytvářela si myšiska ve svých norách zásoby na zimu pro celé široce rozvětvené příbuzenstvo. Špatná metoda. Úspěch veškerý žádný a ještě to udělalo průvan v peněžence.

Celá smutná postěžovala jsem si kamarádce. A dostalo se mi rady. Na myši platí pepř. Tonoucí se stébla chytá. Boudu jsem na zimu uklidila, odnesla papíry, textilie, sáčky, prostě vše, co by myškám mohlo být k užitku, a nakonec jsem na tácek nasypala půl sáčku mletého pepře.    

Na jaře jsem, hodně zvědavá na výsledek, opatrně nakoukla do boudy. Přes nos mě tentokrát nepráskl myší pach, bobečky také vidno nebylo. Dobře mi kamarádka poradila! Nezvaná myší návštěvnice zvědavě strčila nosík do pepře, aj, to to bylo nepříjemné! Kých - kých, prchala nešťastnice co nejrychleji mohla. V boudě už se neukázala. Doufám, že se neukýchala k smrti, ale dobře si zapamatovala, že nemá lézt tam, kde není vítaná.

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Eva Mužíková
Také mne Váš " boj" s myšičkami pobavil, hezký napsané.
Naděžda Špásová
My naštěstí myši na zahradě nemáme, ale pepř já používám doma na moly. Sypu ho skoro do všeho. A přidávám ještě dle rady bobkový list. Článek se mi líbí, pobavila jsem se. :-)
Zuzana Pivcová
V tomhle je výhoda, že nemám zahradu. Protože mně by bylo líto myšky likvidovat, takže za chvíli bych tam asi měla poušť. :-D
Jitka Hašková
To je dobrý nápad. To jsem neznala. Ze začátku, když jsem se nastěhovala do paneláku, měli jsme hodně myší ve sklepě. Všichni jsme se nějak snažili je vyhubit. nějak se to podařilo, už tam po 45 letech nejsou.
Anna Potůčková
Že na myši platí pepř by mně nenapadlo! Díky Íčku a pak díky tomuto článku jsem zase o kapánek chytřejší. Hold, člověk se skutečně učí celý svůj život!
Alena Vávrová
Jindřiško, vítej po čase, to je milá návštěva, moc zdravím ♥. Taky mě myšičky zlobí, naštěstí ne doma, ale v kůlně. Ten pepř vyzkouším, díky!
ivana kosťunová
Já bych přenesla odpovědnost na kočku.
Dana Puchalská
Jak na myši, myšky i myšičky na Moravě je perfektní článek. :-) :-) A líbí semi.je dobře že jsem si ho mohla přečíst.
Libuše Kozáková
Toto je nádherný příběh. Paní má mé simpatie. Jsem v podobných případech stejně lítostivá. Můj muž o mě říká, že kdybych mohla nastěhovala bych si do baráku i blechy. Potíže s myškami jsme měli také, ale kruté zabíjení zaklapáváním pastí jsem těžce nesla. Chytala jsem je do pastí živé a pouštěla je venku na svobodu. Samozřejmě, že se vrátily. Nakonec manžel pořídil pejska a podivný přístroj do zásuvky, který podle mě nedělá nic, ale fakt je ten, že myši jsou pryč. Ten fígl s pepřem je fajn a pokud se mi doma ti mrnaví démoni znovu, určitě ho využiji.
Růžena Antlová
Jindřiško gratuluji moc k výhře !!!!!!!!!!!

Zpět na homepage Zpět na článek