Můj svět

Bylo, nebylo ... V. část, závěrečná

Víte, napadá mě, co tak začít konec mého vyprávění, kde se musím dotknout následků příchodu vojsk Varšavské smlouvy a normalizace, slovenským příslovím: „Z mosta do prosta …!“ Nebo snad moderní, dnešní obvyklou větou mladých lidí: „A je vymalováno…“!

24. 2. 2020 Jaroslav Charvát

Bylo, nebylo ... IV. část

Politické i hospodářské uvolnění v Československu se tak trochu děje nenápadně, svět má jiné problémy, než se starat o malý stát ve střední Evropě, na víc s trvalou nálepkou na vstupní bráně „Zde hlídá Sovětský svaz“.

21. 2. 2020 Jaroslav Charvát

Babi, nastěhuj se k nám. Za touto nabídkou se skrývá řada nebezpečí

Když se osamělý senior nastěhuje k synovi nebo dceři a jejich rodině, jeví se to jako správné rozhodnutí. Velmi často se však ukáže opak. Lidé se v novém prostředí necítí dobře, nepřipadají si tam doma. Vina nemusí být na žádné straně, jde jen o výraznou změnu v životě.

21. 2. 2020 Vratislava Hofmanová, redakce

Manuál pro penzisty: Co neříkat dětem a vnoučatům

Existují věty, které vyvolávají v rodinách zbytečné spory a neshody. Ačkoliv to starší generace často míní dobře, jsou věci, které mladí prostě slyšet nechtějí. Které to jsou?

20. 2. 2020 Vratislava Hofmanová, redakce

Do stovky: Naučnou stezkou SCHROTH – PRIESSNITZ

V Evropě řádila vichřice Dennis, která svým okrajem zřejmě zasáhla i můj kout světa. Tuto únorovou noc, z neděle na pondělí, mně vichr nedal spát. Proháněl se kolem domu, třískal vším, co mu přišlo pod vousy. A já jsem ráno vstávala mrzutá a unavená.

20. 2. 2020 Elena Valeriánová

Jak jsem potkala jaro

V posledních týdnech mě trápil nepříjemný kašel, a tak jsem téměř nikam nechodila. Až včera se mi…

19. 2. 2020 Vladislava Dejmková

Yold. Nové slovo, které se týká seniorů a které uslyšíme častěji

Jedná se o spojení slov young a old. Tedy mladí a staří. Výraz yold je čím dál více používán v souvislostí s generací současných šedesátníků. Na jedné straně jsou označováni jako senioři, na straně druhé většina z nich žije podobně jako mladí lidé.

19. 2. 2020 Vratislava Hofmanová, redakce

Bylo, nebylo ... III.část

Vžil se název „Železná opona“, oboustranná opatření, která vedla k izolaci Východu a Západu z politického a ekonomického hlediska. Ostnaté dráty na našich hranicích s Rakouskem a tehdejším Západním Německem se staly symbolem nesvobody.

19. 2. 2020 Jaroslav Charvát

Každý den s úsměvem (díl 3)

Každý den s úsměvem. To je moje krédo, se kterým se protloukám životem a už dvakrát jste se se mnou…

18. 2. 2020 Alena Tollarová

Když mladí baví seniory aneb Generace se spojují

Student v lese, Hodinový vnuk, Vajglobraní. To jsou názvy akcí, které propojují seniory a studenty. Říká se, že odlišné generace si nerozumějí, že těžko hledají společnou řeč. Jenže se dějí věci, které ukazují přesný opak.

18. 2. 2020 Vratislava Hofmanová, redakce