Bydlení a zahrada

Vejce mezi sekačkami

Zima už konečně řekla své poslední sbohem, teploty jdou pomalu nahoru a jaro už opravdu klepe na dveře. Všem zahrádkářům a majitelům domů už začínají první jarní práce.

24. 3. 2018 PR

Křen chutná i léčí, věděli už to i staří Řekové

Pro své léčivé účinky bývá někdy srovnáván s žen-šenem, koneckonců z obou jsou využívány především kořeny. Staří Řekové dokonce říkali, že má cenu zlata. Křen je zkrátka dobrý z mnoha důvodů, ať to je například vysoký obsah vitaminu C či nezaměnitelná štiplavá chuť a vůně při gurmánském zážitku.

16. 3. 2018 Zuzana Musílková

„Potulní sadaři“ radí, jak na správný řez stromů

Na přelomu zimy a jara je ten správný čas pro řez ovocných stromů. Do oblasti Bílých Karpat za tímto účelem každoročně přijíždějí Ondřej Dovala z Opavska a Lubo Vašš ze slovenské obce Nová Bošáca. Pro zájemce zde pořádají vyhledávané ovocnářské kurzy.

14. 3. 2018 Redakce

Víme, jak si udělat parádní trávník. Poradíme, jak na to

Mít krásný trávník není zase tak těžké a může ho mít na své zahradě skutečně každý. Je ale potřeba dodržovat několik zásad. Jak při jeho zakládání, tak i při jeho následné údržbě.

13. 3. 2018 PR

Jak přežít čekání na jaro? Vyrobte si domečky pro hmyz

Hmyzí domečky. Také se používá výraz hmyzí hotely. Zkrátka, jde o něco podobného jako budky pro ptáčky, s tím rozdílem, že mají přilákat hmyz. Stávají se velkou módou. A jsou skvělou příležitostí, jak se pustit do kutění a přežít tak čekání na jaro.

19. 2. 2018 Vratislava Hofmanová, redakce

Ideální výbava pro správného kutila

Víte, co je pro každého kutila vstupenkou do nebe? Posvátné místo jménem DÍLNA. Místo, kde zapomíná na starosti všedních dní a čas mu tam plyne strašně rychle. Jak by taková ideální dílna měla vypadat? Přinášíme vám pár užitečných tipů.

17. 2. 2018 PR

Správný zahrádkář už nyní vyhlíží jaro

Víme to všichni, kdo milujeme přírodu, obklopujeme se jí a cokoliv pěstujeme. Jakmile sluníčko začne trochu hřát, táhne nás to ven. Že si zahrádkář během zimy vybírá dovolenou? To si může myslet jen ten, kdo zatím žádný pozemek neobhospodařoval.

13. 2. 2018 Zuzana Musílková

Kutilové žijí déle ve zdraví

Muži, kteří něco opravují, vyrábějí či pracují kolem domu, se dožívají vyššího věku než ti méně manuálně zruční nebo líní. Nesmysl? Ne, k tomuto závěru se přiklání čím dál více lékařů.

11. 2. 2018 Vratislava Hofmanová, redakce

Řimbaba léčí, kudy roste

Kopretina řimbaba (Řimbaba obecná), latinsky Pyrethrum parthenium. Už jste o ní slyšeli? Pokud ne, je třeba zbystřit, neboť tato trvalka by neměla chybět v žádné zahrádce, v truhlíku na balkoně, terase či aspoň na okenním parapetu. Pojďme si rostlinku, která může být hotovým životabudičem, trochu blíže představit.

8. 2. 2018 Zuzana Musílková

Domov může léčit i škodit

Už jste někdy přemýšleli, proč se v některém bytě cítíte dobře a v jiném ne? Proč se někde usíná skvěle a jinde to nejde? Útulno nezajistí nový nábytek ani drahé doplňky. Užitečnější je pár triků bytových designérů a architektů. Jsou důležité, protože byt může léčit, ale také způsobovat nemoci.

1. 2. 2018 Redakce