Moderní lednička ušetří
několik tisíc korun ročně

Moderní lednička ušetří
několik tisíc korun ročně

22. 6. 2015

Průměrné stáří ledniček v evropských domácnostech je těžko uvěřitelných 15 let. Znamená to, že spousta z nich ještě pamatuje éru před mobilními telefony a možná jste pro ni jeli řvoucím Ikarusem. Bohužel tomu odpovídá i vysoká spotřeba energie tehdy běžné třídy C.

Že jste si až nyní uvědomili, jak stará vaše lednička vlastně je? Není to nic výjimečného, obecně totiž patří mezi nejspolehlivější spotřebiče v domácnosti a nevěnujeme jí žádnou pozornost. Vysavač jezdí, pračka se točí, ale lednička jen stojí a tváří se hodně nenápadně. I proto její výměnu odkládáme až na poslední chvíli – a zbytečně přicházíme o tisíce korun ročně.

Modelový příklad: chladničky z energetické třídy C denně spotřebují energii až za 18 korun, to znamená roční spotřebu okolo 6500 Kč. Pokud toto číslo porovnáme s moderní ledničkou ze třídy A, která ročně spotřebuje okolo 840 korun, vychází nám šokující rozdíl.

Běžně se přitom můžeme setkat s chladničkami z ještě úspornějších tříd a mezi cenově dostupné patří dokonce i ty nejlepší modely označované A+++-10%. Nová chladnička si tak na sebe dokáže vydělat velmi rychle a ještě navíc bude mít menší hlučnost, hezčí design a zpravidla i chytřeji řešený interiér.

Co přinesl vývoj

Kromě úspornějších kompresorů a lepší izolace přichází moderní ledničky také s celou řadou dalších technologií, o kterých se těm starším deseti let může jedině zdát. I ty nejlevnější modely již nabízí beznámrazovou technologii, takže jsou prakticky bezúdržbové a mají konstantní hlučnost, spotřebu i chladicí výkon. Standardem se už také stalo LED osvětlení, které dodává více hezkého světla než klasická žlutá žárovka a navíc zbytečně neohřívá vnitřní prostor.

Krásně vypadá také displej na vnější straně dvířek, díky kterému lze přesně nastavit teplotu pomocí elektronického řízení. Někdy dokonce bývá dotykový jako na tabletu. U lepších modelů ukazuje nejen teplotu, ale i vlhkost a další provozní informace.

Vyspělejší modely mají také vnitřní ventilátor, který pomáhá rovnoměrně distribuovat chlad v celém prostoru. Potraviny tak vydrží déle čerstvé, i když jsou v horních poličkách, kam přirozeně stoupá teplý vzduch.

Výrobci šli v péči o potraviny dokonce tak daleko, že mysleli na rychlé ochlazení vzduchu po otevření dvířek – například když dlouho hledáte oblíbený jogurt. Tehdy umí zapnout vnitřní ventilátor a zvýšit výkon, aby se teplota dříve dostala do normálu a potraviny zůstaly déle čerstvé. Takové funkci se říká Multiflow.

Skok nastal i v řešení variability interiéru, přibylo mnoho vyjímatelných boxů na maso a zeleninu, držáky na lahve, velkoobjemové XXL zásuvky. To vše zlepšuje využití prostoru a zvyšuje uživatelský komfort.

A jak ji dostat domů?

Co přetrvalo celá desetiletí, je stres z přepravy, aneb jak dostat těžkou chladničku do čtvrtého patra bez výtahu a co s vysloužilou předchůdkyní.

Třeba společnost DATART nabízí unikátní službu, kdy se o vše postará už za 199 Kč. Proškolení technici postaví ledničku přesně tam, kam si určíte, zapojí a vyzkouší funkčnost, u některých modelů dokonce mohou změnit směr otevírání dvířek podle přání zákazníka. Samozřejmostí je také odvoz starého spotřebiče a jeho ekologická likvidace, stejně jako odvoz obalových materiálů.  

 

Pět rad pro koupi ledničky
1) každý člen domácnosti potřebuje okolo 80 litrů prostoru, čtyřčlenná rodina by tak měla vybírat z nejméně 300litrových modelů
2) čím úspornější chladnička bude, tím vyspělejší a modernější funkce můžete očekávat; výborné jsou modely ze třídy A++ a vyšší
3) zkontrolujte si hlučnost spotřebiče podle specifikace i zkušeností ostatních zákazníků; nejtišší mají 35 dB, solidně tiché jsou modely až do 40 dB
4) nevybírejte automaticky jen bílý model, protože i předchozí lednička byla v bílé barvě; kuchyň hodně pozvednou nerezové nebo černé chladničky
5) všímejte si nejen kvality materiálů, ale i záruky výrobce; často je nabízena rozšířená záruka na kompresor až 10 let, která se vyplatí

Autor: Redakce
Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage
PRODUKT TÝDNE

Pořiďte svému mazlíkovi kvalitní krmivo. Konzervy Brit Mono Protein jsou vhodné pro psy s citlivým zažíváním, alergiemi a potravinovou intolerancí. Více zde.

produkt týdne.jpg

 

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

AKTUÁLNÍ ANKETA

Budete letos hlídat vnoučata více než v předchozích letech? (Vzhledem k omezenému cestování do zahraničí)?

Ano, budu mít vnoučata na delší dobu než loni

26%

Ještě nevím

19%

Ne, bude to přibližně stejné jako v předchozích letech

30%

Vnoučata o prázdninách už delší dobu nehlídám

26%