Martina Procházková: Jóga je váš kamarád v každém věku
Martina Procházková, ředitelka Prague Spirit Festival

Martina Procházková: Jóga je váš kamarád v každém věku

3. 2. 2017

V rámci Tématu týdne o zdravém životním stylu jsme pro vás připravili rozhovor s Martinou Procházkovou, ředitelkou Prague Spirit Festivalu. A hned na úvod prozradíme, že i čtenáři portálu i60 budou mít možnost zacvičit si s paní Martinou jógu na ukázkové lekci.

Jak byste v dnešní době popsala obsah slova jóga?
Pro mě to znamená stav Samadhi, což je hledání a nalezení vnitřního klidu. Dnes nejvíce frekventovaná slovesa jsou: nestíhám a užívat si. Lidé nic jiného mezi tím neznají. Při tom je to jenom v jejich vůli, aby ten stav, který je mezi těmito dvěma slovesy změnili a měli ho pevně pod kontrolou. Jóga učí především tomu prožívat přítomnost. Ten okamžik, který žijeme je neopakovatelný a je jen na nás, co si z něj vezmeme. Můžeme také jógu v přeneseném slova smyslu nazvat wellness. Učí nás totiž relaxovat, vypnout a být v harmonii. Umožňuje nám souhru psychického a fyzického stavu našeho těla.

Co ale vnímáte jako nejnovější trend, který ovlivňuje i jógu?
Pro mě je to objev takzvané neutrality emocí, je přece samozřejmé umět vyjádřit, jak ty pozitivní tak i negativní postoje. V této komerční době kdy se vzájemně posuzujeme podle vnějších nálepek, jako jsou auta, oblečení, doplňky apod. jsme se odnaučili chovat se k sobě upřímně. Takže neutralita emocí složí k dosažení komfortu v mezilidských vztazích. Odnaučili jsme se spolu komunikovat, ovládá nás cynismus, a to nepřinese nic dobrého. Neustálé napětí naší mysli se odrazí ve stavu našeho těla.

Co kromě neutrality emocí utváří náš životní styl?
Je to v první řadě prostředí, ve kterém se pohybujeme. Všichni musíme pracovat, ale je na nás, jak si přizpůsobíme to, v čem trávíme právě pracovní čas. Je jenom na naší toleranci do čeho se necháme natlačit a s čím už nechceme mít nic společného.

Je v současné době o jógu velký zájem?
Obrovský. V Praze vzniká například minimálně jedno studio měsíčně. Je však problém při tomto boomu uhlídat kvalitu nabízených služeb.

A jak si senioři mají podle Vašeho názoru vybrat vhodný kurz jógy?
Pro výběr lektora doporučuji zjišťovat si reference. Každý si sám musí vyzkoušet, který lektor mu vyhovuje, co ho osloví. Působí tady mnoho lektorů, kteří mají certifikát z různých světových institucí, ale je na každém účastníkovi kurzu, zda si zvolí tohoto učitele. A co se týká seniorů a jógy? Je to pro ně to nejlepší možné aktivní zapojení v pokročilé fázi života. Nezáleží na Vaší fyzické průpravě a na konkrétním stavu vašeho těla. Správný lektor je schopen nabídnout člověku, který má třeba omezenou hybnost dolních končetin, takové druhy cvičení, které ho nezatíží a které si i on užije. V józe se mimo jiné velmi pečlivě pracuje s dechem. To je pro život každého člověka velmi důležité. Jógu nemusí nikdo umět. Nikdo také nemusí mít obavy, že to nezvládne. Je to šance pro všechny, kteří se chtějí alespoň minimálně hýbat, tak aby se hýbali správně.

Jste ředitelkou Prague Spirit Festivalu, který se letos uskuteční již posedmé. Jak se ho mohou naši čtenáři zúčastnit a co nabízíte? Festival proběhne od pátku 17.3.2017 do neděle 19.3.2017, program je možné nalézt na stránkách festivalu http://www.praguespiritfestival.com. Kromě přednášek zahraničních i českých lektorů, se letos představí také 7 pražských studií, jejichž lekce jsou pro zájemce zdarma. Jedinou podmínkou je, aby si každý přinesl dobrou náladu a pohodlný úbor, v němž se mu bude dobře pohybovat. Na místě bude omezený počet jógamatek (podložek na cvičení) k zapůjčení. Všechno se dozvíte na stránkách festivalu, kde je také mailová adresa: PragueSpiritFestival@gmail.com, kde dostanete odpověď na každou otázku. Ale proč bych o tom ještě dále mluvila, prostě přijďte a vyzkoušejte si to.  

 

Beatrice Novotná pro portál i60.cz

 

První tři čtenáři, kteří se přihlásí v diskusním okénku vedle tohoto rozhovoru, dostanou možnost zúčastnit se lekce s názvem Hormonální jógová terapie pro ženy a muže, která proběhne v sobotu 18.3.2017 v Novoměstské radnici v rámci Prague Spirit Festivalu.  

Autor: Redakce Zpět na homepage
Hodnocení:
(5 b. / 1 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Anna Csanádiová
Jógu miluji a dělá mě moc a moc dobře i když nezacvičím všechno , jezdím jednou týdně na lekce a doma se také snažím .
Hana Čadová
Cvičit jógu chodím každou středu od 10-12 hod. Děkuji za nabídku.
Jana Šenbergerová
Snažila jsem se jí přijít na kloub i na chuť, ale došla jsem k závěru, že to není moje "cesta", i když obohacuje mnohé. Cíleně meditovat i dýchat mohu i bez ní.
ivana kosťunová
Jógu jsem cvičila ve svých asi 45 letech, poměrně rychle jsem zvládla všechny ty pozic , i stoj na hlavě. A pak už jsem měla pocit, že mi to nic nedává, nudila jsem se a tak jsem skončila.
Marie Seitlová
Jógu mám ráda, chodím cvičit i každé ráno si sama zacvičím 5tibeťanů. Cítím se po cvičení, dýchání i relaxaci báječně.
Květoslava HOUDKOVÁ
CK nám týdenní pobyt "vylepšila možností cvičit jógu (přímo v budově, denně-dle výběru chtěla jsem to taky zkusit. Když ale pan cvičitel denně - u snídaně, v autobuse při na výletě, u večeře "mlel" jen o józe, tak se mi -už do středy- velmi zprotivil. "Přejmenovala" jsem si ho na "střeleného Jogína" a cvičit jsem nešla!
Soňa Prachfeldová
Jóga je stará tisíce let. Hlavním cílem nejsou dokonalé cviky, ale promyšlené fyzické cvičení, dýchání a meditace. Není nutné se přemáhat do bolesti, prostě jen tak, jak nám to vyhovuje a co zvládnem. Také jsem jí přišla na chuť, pomohla mi jako relaxace po vyčerpávající práci. A nyní v důchodu si zacvičím ráno v klídku při hudbě a tělo se na to těší, jak píše Karel H. Občas zajedu na kolektivní cvičení. Prostě jóga je pro naše tělo a mysl bezvadná !
Karel Hyndrák
Když jsem přišel před 46 léty na kurz jógy do "Klárovského domu zdraví" byl jsem v šoku. Většina účastníků byli šedovlasí, ale vypadali mladě a byli takoví příjemně veselí. Učitel (guru) Jasoň Holub, který se zrovna vrátil z Indie mi řekl: "Hathajóga je první stupeň a jejím výsledkem je pěkné a zdravé tělo a z toho plyne i zdravý duch". Na józe je zajímavé, že i nedokonalé provedení figur (ásany) má stejné výsledky jako dokonalé. Není to jako v Americe: "Kdo rychleji a kdo dál". Od té doby cvičím každé ráno a tělo se na to těší. Zvonku to vyzerá jako fyzkultura, ale je to vnitřní systém soustředění a uvolnění mysli. Proto se to asi nehodí pro každého. Doporučuji do toho alespoň nakouknout, třeba se chytíte alespoň drápkem. Ufologové tvrdí, že jógu naučili Indy mimozemšťané, myslím, že je to pravda. Je to prostě paráda!
Zuzana Pivcová
U mě je to tak, že nemám moc ráda kolektivní hry, cvičení, vlastně moc žádnou činnost. Jóga mě zajímá nejen z vnějšího pohledu jakocvičení a relaxace, ale především, jako životní filosofie. Obdivuji letité, spíš osamělé jogíny, zatímco společnost cvičenců, kteří se mnou loni absolvovali zájezd do Albánie a neustále se drželi pohromadě a ignorovali ostatní, mě spíš odrazovala.
Anna Králová
Celý život jsem docházela na cvičení, nejprve džezgymnastika, pak aerobic, stepy atp. Jóga pro mě byla velmi pomalá a nudná. S postupujícím věkem, novými formami jógy, jako např. powerjóga, jsem si na ni zvykla a velmi mi vyhovuje. Zkouším se i více zamýšlet nad fungováním těla a ducha a občas se mi to snad i daří. Velký vliv ale má ale především dobrý lektor, u nás v Hostivici cvičí Věra Havlová, která sice neabsolvovala kurzy v zahraničí, ale celoživotně se vzdělává tady v Čechách. Myslím, že jóga je vhodná pro každý věk. Anina Králová