Quo vado civis? (Kam kráčíš, občane?)
Foto: archiv autorky

Quo vado civis? (Kam kráčíš, občane?)

4. 10. 2017

Předvolební šílenství vrcholí. Politici všech možných politických stran se rozpomněli na to, že bez voličů si asi teplá místečka neudrží, a ať chceme, nebo nechceme, začali nás oblažovat svojí všudypřítomností. Ráno se na nás servilně culí na různých reklamních panelech, vystrkují své fotoshopem vylepšené tváře na billboardech u silnice, a večer v nejsledovanějším čase všech televizních stanic nám slibují, jak se budeme mít dobře, když zvolíme právě tu jejich jedinou, sociálně cítící a spravedlivou stranu.

Ráno při cestě do kanceláře jsem v přízemí u poštovních schránek narazila na roznašečku letáků, právě když přeplňovala moji schránku předvolebními letáky. Nic neobvyklého, kdyby na mé schránce nebylo obřími písmeny napsáno: “Nevhazujte reklamy.“ Protestovala jsem, ale roznašečka byla neoblomná. Předvolební letáky se do schránek dát musí i odmítačům, já do toho nemám co mluvit. (takhle to sice neřekla, ale z té informace mi to prostě takhle vyplynulo). Kromě toho, že jsem se dozvěděla, že patřím do kategorie „odmítačů“, zapřemýšlela jsem, proč už nemohu rozhodovat ani o své poštovní schránce, a jak je mým zvykem, snažila jsem se přijít této záležitosti na kloub.

Zatelefonovala jsem na poštu příslušné pracovnici, která má na starosti úsek doručování a dostala jsem následující vysvětlení.

Přestože mám na své schránce zřetelnou informaci, že si nepřeji vhazování  reklamních letáků, je nutné rozlišit, zda se jedná o reklamu, nebo informační materiál. Pokud je zakázka podána a zaplacena jako „informační materiál“, je nutné ji doručit. Pochopila jsem, že když  se mi přes mé upozornění objeví ve schránce leták, má to svůj důvod. Není to leták, je to „informační materiál“ Není nic, co by český člověk nedokázal obejít !

Jenže já si prostě nepřeji, aby mi schránku přeplňovaly předvolební letáky, jde to vůbec zařídit ? Je to jednoduché. Je nutné opatřit schránku nápisem  "Nevhazujte informační letáky".

Jdu na to. Ale počkat - co když tím informačním letákem bude sdělení, že nám nepoteče voda, a já se to nedozvím ?!  Tak jinak. DORUČOVÁNÍ  INFORMAČNÍHO MATERIÁLU SE POVOLUJE S VÝJIMKOU PŘEDVOLEBNÍCH LETÁKů A OBCHODNÍCH NABÍDEK FIREM

A je to. Ještě bych tam mohla napsat  "Šetřte naše lesy", ale už není kam, schránka je popsaná odshora dolů.

Když jsem si poradila s tímto zapeklitým případem, poradím si i s nadcházejícími volbami. Vážení politici, jednou za čtyři roky se nalézám opět v popředí vašeho zájmu a hodlám si to náležitě užít.  Nebudu volit ty z vás, kteří se předhánějí ve slibech, co mi všechno  dají. Žádný dar není zadarmo. Minimálně obdarovaného zavazuje.  Moji přízeň budou mít ty politické strany, které mi slíbí, že mi nic nevezmou. Ať už se jedná o peníze, osobní svobodu, iluze, nebo lidskou důstojnost. K tomu, abych se rozhodla, nepotřebuji vaše pracně a za mé daně vyrobené plakáty, letáky, které „musím“ bezpodmínečně strpět ve své poštovní schránce, k tomu mi stačí vaše webové stránky, a hlavně vaše konkrétní postoje v průběhu minulého volebního období. Od nesmiřitelnosti politických priorit přes následné sbratření ve stylu „padouch nebo hrdina, vždyť jsme jedna rodina“ až po závěrečnou hru na četníky a zloděje.

Jsem plnoletý, zcela příčetný a plnohodnotný volič, schopný sám  si rozhodnout nejen o tom, co chce nebo nechce mít ve své poštovní schránce, ale i o daleko  závažnějších záležitostech a jevech.  A přeji si, aby naši zemi řídili politici, kteří budou respektovat moje potřeby, moji vůli, budou si vážit mé práce, nebudou slušné, pracovité a poctivé lidi označovat za zloděje, budou ctít zákony a soudit všechny podle stejného práva. A pro lidi s odlišným názorem nebo sociálním postavením nebudou mít hanlivá označení, ať už je to parazit, odmítač, nebo  třeba  výraz důchodce, vyslovený s patřičným despektem.   

Jdu do toho, tentokrát už to nezvorám.

  

 https://youtu.be/otDHLECbAQw

 

 

  

Hodnocení:
(5 b. / 18 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Libor Farský
Výborně, Ivanko + V +W !
Zdenka Jírová
Moc vtipný článek, který asi mluví z duše všech slušných lidí.
Věra Ježková
Moc hezké, vtipné.
Oldřich Čepelka
Článek naprosto perfektní - obsahem, vtipem i zpracováním ***** ***** . Jen bych dodal, že člověk má to, co cítí, že chce, porovnávat s tím, co sktuečně ty strany dělají a o co se snaží (ono se jim to ne vždy daří, když nemají většinu!). Třeba: bojím-li se budoucnosti, neumím-li si poradit se sebou a s celým prostorem svobody, chci-li být pečován, tak volím levici a dodatečně si to mohu před sebou zdůvodnit, že to dělám ze solidarity s ostatními lidmi. Ale hlavní je, že tu jednám v souladu se svým svědomím. Čepelka levici nevolí, protože nechce, aby stát zotročoval nebo si podřizoval občany (a Čepelku už vůbec ne), ale nikomu to neberu, to je zas jiná kapitola. :-)
ivana kosťunová
Díky za vaše milé komentáře, a trochu mě uklidňuje, že před cca 85 lety to bylo stejné. Spustili jste si odkaz na píseň v závěru článku ?
Ilona Kolářová
Ivanko, humor musí být. Děkuji za odlehčení vážné situace.
Libuše Křapová
Měla jsem dnes docela pilný den. Unavená jsem nakoukla bez přihlášení - ale tento článek mne nabudil. Ivano, přihlásila jsem se, abych vám mohla zatleskat. Máte ode mne souhlas ve všech bodech a ještě pět hvězdiček :-)
Anna Čípová
Kéž by politikům vydržela jejich dojemná péče o naše blaho i po volbách. Článek vtipně napsaný - díky.
Libor Ptáček
ANO, Ivano máš pravdu. Moje svobody a práva začínají u mne doma a v mém každodenním životě. Nedejme se.
Naděžda Špásová
Ivano, i když se v podstatě jedná o vážnou věc, váš pohled na tuto záležitost mě pobavil. Politické strany nám jsou schopny slíbit hory i s horákama. Po vyhlášení výsledků už nebudou vědět, že něco slíbily. Žiju už docela dlouho, ale pokud mě paměť neklame, nepamatuji si, že by nám po volbách bylo lépe a radostněji. Ale samozřejmě jsem ta poslední, která by někomu chtěla brát iluze. Pište dál. :-)
Lidmila Nejedlá
Na jednom bilbordu byla fotografie fotbalisty Baroše a napsáno: Volím ODS. Někdo tam připsal, protože jsem debil.
Hana Rypáčková
Taky se mi zdá, že se s této zemi počítá s úplně blbými voliči, možná i negramotnými. Nejraději by strany rovnou kroužkovaly za voliče . Možná nejsou daleko od pravdy. Na vše jsou poradci a s rozumem davu se už neočítá. Proto to tu tak dopadá.
Jarmila Komberec Jakubcová
Článek velmi dobře popisuje tzv.převolební boj a já s jeho obsahem plně souhlasím. Dávám 5 hvězdiček ale kdyby bylo možné dala bych i víc.
Jana Šenbergerová
Z mého pohledu je tohle "materiál" hodný šíření, ať si naši zákonní zástupci uvědomí, že nás pouze zastupují, nikoliv nahrazují, a proto by měli hájit nejen svoje, ale především naše zájmy. Teď jen najít tu stranu a lidi, kteří nám nejen slíbí, že nám nic nevezmou, ale také to dodrží a navíc se budou zasazovat o to, abychom měli důvod volit je i příště.
Zuzana Pivcová
Ono to, Ivano, u jedince vypadá trochu jako boj s větrnými mlýny, ale kéž by takových razantně jednajících lidí bylo víc. Díky za tenhle článek.
Mirek Hahn
Hodně štěstí ! :-)