Jak vařily naše prababičky: povidla a švestky v cukru
Ilustrační foto: pixabay.com

Jak vařily naše prababičky: povidla a švestky v cukru

5. 8. 2014

Zajímá vás, jak se vařilo za první republiky, před sto a více lety či dokonce za dob zřejmě nejslavnější české kuchařky a buditelky Magdaleny Dobromily Rettigové? Tentokrát nabídneme recept na švestková povidla.

K tradiční české kuchyni neoddělitelně patří švestková povidla – právě jimi byly naplněné buchty, s nimiž čeští Honzové vyráželi do světa. Konec léta, kdy švestky zrají, nabízí nejlepší příležitost pro jejich výrobu. Je to také dobrý a dnes už poněkud pozapomenutý způsob, jak uchovat případné přebytky úrody tohoto ovoce.

Švestky na povidla jsou lepší hodně zralé, aby byly sladké. Vypeckované švestky dáme vařit do hrnce na mírný oheň. V okamžiku, kdy začnou houstnout, je musíme míchat, aby se nepřipálila. Vaříme tak dlouho, dokud se ještě oddělují od dna nádoby, pak je přemístíme do kameninového hrnce a zalijeme teplým lojem. Po vychladnutí hrnec převážeme plátnem nebo papírem, v tomto stavu povidla vydrží rok i dva. V tradiční staré kuchyni se povidla vařila a míchala na okraji kamen nebo pece celý den, což však při uvedeném postupu není nutné.

Pokud se nám nechce míchat povidla, je možné švestky uchovat i jinak. Očištěné nepřezrálé švestky rozpůlíme, odpeckujeme a nakládáme do zavařovacích sklenic. Pak je zalijeme cukerným roztokem. Ten vyrobíme tak, že na litr vody připadne 35 až 40 dkg cukru a půl hodiny povaříme. Ovoce jím zalíváme teprve, když uvařený roztok úplně vychladne. Sklenice se zalitými švestkami vaříme v páře při teplotě 90 stupňů 15 až 20 minut a zavíčkujeme.

 

Ingredience
2 kg švestek
1 litr vody
35 až 40 dkg cukru

Autor: Redakce i60
Hodnocení:
(4.5 b. / 2 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage
PRODUKT TÝDNE

Kočičí jídelníček by měl být pestrý, chutný a zdraví prospěšný. Lahodná Brit Care kapsička poslouží jako kompletní krmivo nebo jako doplněk k suchému krmivu pro zvýšení rozmanitosti a chuti. Více zde.

BCC_pouch2.jpg

 

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.