Hrátky s češtinou
ilustrační foto: pixabay.com

Hrátky s češtinou

6. 11. 2017

Nedávno mne zaujala v jednom televizním programu soutěž nazvaná Kvíz. Nechtěla jsem se jí zúčastnit, vím, že je to velmi drahé, ale jenom jsem chvíli sledovala, o co jde. V tabulce bylo 16 písmen. Měla se hádat z udaných písmen povolání. Žádné písmeno se v jednom slově nesmělo opakovat. Na první pohled se to zdálo obtížné, ale při troše soustředění se začala vhodná povolání sama nabízet. Moderátorka všechna nalezená povolání psala na tabuli, aby se nemohla opakovat. Hádala se tajenka .  Zaujalo mne to a počkala jsem si na vyhodnocení. Bylo to trochu zvláštní povolání, určitě bych na něj nepřišla. Nalezených povolání bylo 35 a možná nebyla všechna vyčerpaná. Zkuste si ten kvíz také. Jako vzor nabízím pár pro rozjetí :    Poslíček, statkář, četník, tkáč a další, ty už si najděte sami . V příštím článku vám napíši tajenku.

Tady je Tabulka:

Č  / E / R / P/

K / O / S / A/
L / Í / T / K/

U / N / Ř / Á

 

Hodnocení:
(4.2 b. / 5 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Zuzana Pivcová
K obrázkům bych ráda vysvětlila, že je dáváme k těm článkům, u kterých autoři nepošlou fota vlastní. Někdy je to obtížné najít odpovídající snímek, když máme k dispozici jen bezplatnou databázi s převahou snímků amerických. Hodně se ale snažím, aby vybraná fotka alespoň nějak s tématem souvisela. Tak se nad tím, prosím, tak nepozastavujte.
Zdenka Jírová
Pane Farský, ještě k tomu obrázku , dala mi ho tam redakce a stejně jako Vy, neumím anglicky. Přihlásit se tam můžete jedině tím telefonem. A paní Helenka jen převáděla většinu povolání jen do ženského rodu. Ta písmena se opravdu nedala použít vícekrát.
Zdenka Jírová
Pane Farský, minuta rozhovoru stojí 99 Kč a věřte mi, že je ten rozhovor velmi dlouhý, než se na vás dostane trvá to dlouhou řadu minut. Nemohu si vzpomenout, který program to byl, myslím Barrandov, ale nevím jistě. Šlo to kolem půlnoci.
Zdenka Jírová
Tam nemohla být taková povolání , kde se opakují 2x stejná písmena ,například prokurátorka má 2x R nebo čerpařka-má x A.
Hana Rypáčková
Helena jede....
Helenka Červenka
a nemáme ženské: čerpařka, stánkařka, kurátorka, prokurátorka, notářka, senátorka, operátorka, česačka, sklářka, pekařka, statkářka, pletařka...
Věra Halátová
Riddle - je anglické slovo, znamená: hádanka, rébus, záhada. Pane, vy jste si ještě nevšiml, že bez základní znalosti angličtiny se dnes ani nenajíte v hospodě?
Libor Farský
A také nechápu titulní obrázek RIDDLE. Co to má být? Připomíná mi to mé nové slovo RYDLE. Tam je to ovšem jasné, to jsou rycí vidle.
Libor Farský
Tedy Zdeničko, běží ještě tato soutěž v nějaké TV. Pokud ano, musíme tam vyslat Helenku Červenku ! Už se ani o nic nepokouším. Jen jsem nepochopil, co je na ní velmi drahé ...
Helenka Červenka
stopař, kasárník, řečník
Helenka Červenka
kostelník, kotelník, počtář, stánkař, polesní, pastičkář
Helenka Červenka
sokolník, kotlíkář, pasák, pasáček, kočí
Helenka Červenka
popelář, sklenář
Helenka Červenka
kastelán, kurátor, prokurátor
Helenka Červenka
praporčík, poručík, poručník, protokolář
Helenka Červenka
koksař, operátor, nákupčí
Helenka Červenka
senátor, proutkař
Helenka Červenka
Četník, notář, soukeník
Helenka Červenka
Shodou okolností jsem zrovna tenhle pořad s hádankou viděla a pamatuju si, že písmena se mohla použít vícekrát.
Jana Šenbergerová
Špatně jsem počítala. :-)
Jana Šenbergerová
Chybí jich 12. Mě napadá ptáčník, parukář, oráč, soukeník, proutkař, perníkář, kat, kuplíř, stárek, ...
Lidmila Nejedlá
Stolař /vyrábí stoly/, repelentař/ vyrábí repelenty/,krosnař, očař, účtař, perníkář, tiskař, kapelník, sokolník, lesák, česáč, nákupčí...
Naděžda Špásová
Ta 1 hvězdička je fakt nedopatření. Nevím, kde se tam vzala. Má jich být *****.
Naděžda Špásová
Tunelář, řečník, polír, kosař, panská, kreslíř, lesník, pláteník, loutkář. Nic už mě nenapadá.
Zuzana Pivcová
Miluška už toho hodně napsala. Tak ještě pekař a pletař.