Znáte královnu noci?
FOTO: pinterest.com

Znáte královnu noci?

5. 9. 2018

Vím, že skoro každý z nás má rád květiny a mnozí z nás i kaktusy a sukulenty.  A jak jsem tak listovala jednou svojí opravdu starou knihou, našla jsem i krásnou kresbu právě oné Královny noci - Selenicereus grandiflora. 

Vypadá jako liána, ale je to kaktus, dle botaniků se jedná o rod keřovitých kaktusů. A má opravdu krásné květy, které jsou opravdu hodně veliké, -cca 30 cm dlouhé a 25 cm široké. Kvetou jen a jen jednu noc zhruba od 20ti hodin večer až do svítání. Květy omamně voní po vanilce. Tato kráska ovšem hodně nesnáší prudké slunce.

Jedna moje teta ji kdysi s velkým úspěchem pěstovala na verandě. Jako malá jsem ji moc obdivovala. Ale kvést jsem ji nikdy neviděla, vždy jen poupata nebo to, co z ní potom zbylo. A to, co jsem se o ní dočetla nyní, je víc než zajímavé. Posuďte sami.

Původem tato rostlina pochází z pralesních oblastí Jižní a Střední Ameriky. Najdeme ji na ostrovech v Karibiku. Jméno kvůli krásnému květu dostala po řecké bohyni Selené. 

Obsahuje

  •  Látku účinnou léčivou složku Glykosid kaktin. Používá se v homeopatii k léčbě srdečních onemocnění  - Angíny pectoris.

Využití

  • Pro vysoký obsah účinných látek se používá proto jako léčivo, afrodiziakum, jed, ale i omamný prostředek.
  • Jako omamný prostředek jí využívali hlavně domorodci v zemích, odkud královna noci pochází.          

Informace jsem čerpala z různých zdrojů . Např. Wikipedie a různých brožur, které se týkají kaktusů. Úvodní fotografie je z internetu. Ty dvě další jsou z mého archivu, kde jsou i jiné oblíbené květiny z té doby. Kresba se datuje do roku 1918.

Hodnocení:
(5 b. / 7 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie

Zpět na homepage
PRODUKT TÝDNE

Pořiďte svému mazlíkovi kvalitní krmivo. Konzervy Brit Mono Protein jsou vhodné pro psy s citlivým zažíváním, alergiemi a potravinovou intolerancí. Více zde.

produkt týdne.jpg

 

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.