Václav Hudeček: Na housle musím trénovat stejně jako v mládí
Houslista Václav Hudeček na koncertu. Foto: Archiv

Václav Hudeček: Na housle musím trénovat stejně jako v mládí

14. 12. 2018

Velmi aktivním šedesátníkem je i přední český houslista Václav Hudeček, který ročně odehraje stovku koncertů doma i v zahraničí. „Hraji už 52. sezonu a stále mě to baví,“ říká.

Jsou Vánoce u Hudečků hodně hudební?
Samozřejmě, že Vánoce prožíváme hudebně. Hodně hrajeme koledy a Rybova vánoční mše u nás nikdy nechybí.

Oslavil jste 66tiny. Cestujete a vystupujete pořád stejně?
Stále ročně absolvuji kolem 100 vystoupení. Kromě toho v létě učím na naší luhačovické Akademii a se ženou organizujeme celou řadu festivalů.  Je toho opravdu hodně, možná v té různorodosti víc, než zamlada.

Jak moc důležité je pro hudebníka udržovat se fit? Jak to děláte vy?
Chodíme se ženou na procházky, plaveme a snažíme se myslet pozitivně.

Kolik hodin denně trénujete? Hrajete méně nebo více než v minulosti?
Dokud člověk veřejně vystupuje, musí pracovat stejně jako v mládí. Nejde jen o udržení kondice, ale nechcete-li „žít z podstaty“ a dokola hrát stále jedno a to samé, je denní mnohahodinová práce s houslemi nezbytná. Takže pět šest hodin přípravy je minimum.

Jaké máte plány do příštího roku?
Chystám se na desítky koncertů jak doma, tak v zahraničí, připravuji další díly cyklu „Má vlast“, jehož autorkou je moje žena Eva, a kterého jsme natočili přes 40 dílů pro nekomerční televizi NOE. Chystám se také na mnoho festivalů, jimž vévodí Svátky hudby v Praze, a kde představujeme již 27. rokem ty nejlepší mladé interprety. Bude toho hodně.

Vidíte v Česku nějaké zajímavé talenty? Své nástupce?
Díky naší luhačovické Akademii jsem měl možnost „zblízka“ poznat velmi silnou houslovou generaci.  Naši nejúspěšnější studenti, jakými jsou Jan Mráček, Josef Špaček, Jiří Vodička a další, kteří získali vavříny na nejprestižnějších mezinárodních soutěžích, a dnes vystupují na významných podiích, nám dělají velkou radost.

Jak se mladá generace liší od té vaší? Co například takový výběru repertoáru?
Mladí se proti mé generaci liší snad pouze tím, že pro ně jsou skladatelé jako Šostakovič či Chačaturijan „starými Mistry“, zatímco já jsem je osobně znal. Musím je ale pochválit, protože vynikají především vysokou technickou dovedností. Před 50 lety nás bylo na světě pár, kdo jsme byli schopni zahrát všechny velké houslové koncerty na podiu, zatímco dnes je slušně zahraje i průměrný houslista.

 

Box: Kdo je Václav Hudeček
Přední český virtuos Václav Hudeček se narodil 7. června v Rožmitálu pod Třemšínem. V patnácti letech vystoupil na koncertu v Londýně s Royal Philharmonic Orchestra. O den později ho slyšel světoznámý ukrajinský houslista David Oistrach, předpověděl mu velkou budoucnost a nabídl mu pedagogickou pomoc. Hudeček zároveň absolvoval studium na pražské Akademii múzických umění ve třídě Profesora Václava Snítila. Vystupoval po celém světě na nejprestižnějších pódiích (Carnegie Hall, Royal Festival Hall, Suntory Hall, Osaka Festival Hall, Sydney Opera), s nejlepšími světovými orchestry (Berliner Philharmoniker, Cleveland Symphony Orchestra, NHK Philharmonic Orchestra, Gewandhaus Leipzig, Moskevská státní filharmonie a další) jakož i na světových festivalech (Osaka, Salzburg, Istanbul, Perth, Helsinky).

Hodnocení:
(5 b. / 13 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie

Zpět na homepage
TÉMATA
PRODUKT TÝDNE

Kočičí jídelníček by měl být pestrý, chutný a zdraví prospěšný. Lahodná Brit Care kapsička poslouží jako kompletní krmivo nebo jako doplněk k suchému krmivu pro zvýšení rozmanitosti a chuti. Více zde.

BCC_pouch2.jpg

 

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.