Václav Hudeček: Na housle musím trénovat stejně jako v mládí
Houslista Václav Hudeček na koncertu. Foto: Archiv

Václav Hudeček: Na housle musím trénovat stejně jako v mládí

14. 12. 2018

Velmi aktivním šedesátníkem je i přední český houslista Václav Hudeček, který ročně odehraje stovku koncertů doma i v zahraničí. „Hraji už 52. sezonu a stále mě to baví,“ říká.

Jsou Vánoce u Hudečků hodně hudební?
Samozřejmě, že Vánoce prožíváme hudebně. Hodně hrajeme koledy a Rybova vánoční mše u nás nikdy nechybí.

Oslavil jste 66tiny. Cestujete a vystupujete pořád stejně?
Stále ročně absolvuji kolem 100 vystoupení. Kromě toho v létě učím na naší luhačovické Akademii a se ženou organizujeme celou řadu festivalů.  Je toho opravdu hodně, možná v té různorodosti víc, než zamlada.

Jak moc důležité je pro hudebníka udržovat se fit? Jak to děláte vy?
Chodíme se ženou na procházky, plaveme a snažíme se myslet pozitivně.

Kolik hodin denně trénujete? Hrajete méně nebo více než v minulosti?
Dokud člověk veřejně vystupuje, musí pracovat stejně jako v mládí. Nejde jen o udržení kondice, ale nechcete-li „žít z podstaty“ a dokola hrát stále jedno a to samé, je denní mnohahodinová práce s houslemi nezbytná. Takže pět šest hodin přípravy je minimum.

Jaké máte plány do příštího roku?
Chystám se na desítky koncertů jak doma, tak v zahraničí, připravuji další díly cyklu „Má vlast“, jehož autorkou je moje žena Eva, a kterého jsme natočili přes 40 dílů pro nekomerční televizi NOE. Chystám se také na mnoho festivalů, jimž vévodí Svátky hudby v Praze, a kde představujeme již 27. rokem ty nejlepší mladé interprety. Bude toho hodně.

Vidíte v Česku nějaké zajímavé talenty? Své nástupce?
Díky naší luhačovické Akademii jsem měl možnost „zblízka“ poznat velmi silnou houslovou generaci.  Naši nejúspěšnější studenti, jakými jsou Jan Mráček, Josef Špaček, Jiří Vodička a další, kteří získali vavříny na nejprestižnějších mezinárodních soutěžích, a dnes vystupují na významných podiích, nám dělají velkou radost.

Jak se mladá generace liší od té vaší? Co například takový výběru repertoáru?
Mladí se proti mé generaci liší snad pouze tím, že pro ně jsou skladatelé jako Šostakovič či Chačaturijan „starými Mistry“, zatímco já jsem je osobně znal. Musím je ale pochválit, protože vynikají především vysokou technickou dovedností. Před 50 lety nás bylo na světě pár, kdo jsme byli schopni zahrát všechny velké houslové koncerty na podiu, zatímco dnes je slušně zahraje i průměrný houslista.

 

Box: Kdo je Václav Hudeček
Přední český virtuos Václav Hudeček se narodil 7. června v Rožmitálu pod Třemšínem. V patnácti letech vystoupil na koncertu v Londýně s Royal Philharmonic Orchestra. O den později ho slyšel světoznámý ukrajinský houslista David Oistrach, předpověděl mu velkou budoucnost a nabídl mu pedagogickou pomoc. Hudeček zároveň absolvoval studium na pražské Akademii múzických umění ve třídě Profesora Václava Snítila. Vystupoval po celém světě na nejprestižnějších pódiích (Carnegie Hall, Royal Festival Hall, Suntory Hall, Osaka Festival Hall, Sydney Opera), s nejlepšími světovými orchestry (Berliner Philharmoniker, Cleveland Symphony Orchestra, NHK Philharmonic Orchestra, Gewandhaus Leipzig, Moskevská státní filharmonie a další) jakož i na světových festivalech (Osaka, Salzburg, Istanbul, Perth, Helsinky).

Hodnocení:
(5 b. / 13 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Danuše Stočesová
Vážený pane Hudečku, Vy jste tak nesmírně velikou osobností v oblasti hudby, že se před Vámi skláním v hluboké úctě. Přeji Vám hodně silného Ducha, aby jste stále stál na podiu a rozdával radost dalším lidem. S úctou Danuše
Marcela Pivcová
Umění Václava Hudečka jsem sledovala od jeho začátků a mám stále původní desky s jeho nahrávkami. Už na nich byl výraznou muzikantskou osobností - a tou stále je.
Alena Vávrová
Houslistu V. Hudečka obdivuji celý život.
Zdenka Jírová
Ráda si ho poslechnu, je výborný.
Hana Rypáčková
Znám ho , začínal v hudební škole ve Strakonicích ve třídě Bohumila Kotmela. Moje kamarádka chodila taky do houslí..
Jitka Hašková
Pan Hudeček je stálice na našem hudebním nebi.
Dana Puchalská
Ano Václav Hudeček je nejen skvělý houslista, ale i velký sympat'ák.
Jana Šenbergerová
Vždycky jsem ho obdivovala a přeji mu, ať se svou ženou uspořádají ještě hodně krásných koncertů.
Zuzana Pivcová
Myslím, že v těch 15 letech vystoupil pan Václav Hudeček v osmašedesátém roce, když jsme byly na brigádě v NDR. Ale možná se mýlím. Na jeho koncertě jsem byla dokonce v Týně nad Vltavou, a to bylo tak 1972, když byl ještě svobodný. Dokonce jsem mu donesla kytku. Od té doby už nikdy naživo. Ale bývalá kolegyně z archivu, která pak odešla k velké firmě, líčila jeho objednané předvánoční vystoupení jako úžasné, žádná namyšlená hvězda.
Marie Doušová
Hraje krásně na housle,jeho koncerty jsou úžasné.********