Fotoreportáž o  lázeňské Kyselce  v Bílině
Foto: autorka

Fotoreportáž o lázeňské Kyselce v Bílině

13. 2. 2019

Moje rodiště je v Bílině. I když jsem se jako vdaná odstěhovala, přesto moje kořeny zůstaly v Bílině a každou chvíli se tam ráda zajedu podívat. 

Bílina je neodmyslitelně spjata s lázněmi a léčivými účinky proslulé minerální vody, zvané Bílinská kyselka. O proslulost této vody se zaslouži geolog a balneolog  F.A. Reuss, zakladatel balneologie v českých zemích. Lázně leží v krásném udržovaném lesoparku. Na konci 19. století byly lázně chloubou města. Léčily se zde choroby zažívacích cest. Lázeňství bylo přerušeno restitucí. V roce 1989 muselo město Bílina vrátit lázně  v restituci potomkům Lobkovitze. Ti je prodali soukromníkovi a ten po čase značně zpustošené lázně odprodal zpět městu. Ale ponechal si stáčírnu minerálních vod. Zřídla, budiž řečeno, jsou krásně opravena. Město nemá dostatek prostředků na obnovu lázeňství a budovy chátrají. Snad se stane zázrak!

Jedním z romantických míst lázeňského parku je Lesní kavárna, která je v provozu, pouze  v zimě je uzavřena. Nelze  nezmínit  horu Bořeň, která je dominantou Bíliny. Hora je znělcového původu, má výšku 539 m n.m. a vzhledem připomíná ležícího lva.

Při psaní těchto řádek mi prolétají hlavou moje dívčí léta, moje první lásky, a cítím, jak hluboce jsem s tímto městečkem spjata. Je to prostě můj domov.

Přijeďte, uvidíte sami, jak je v Bílině krásně!

 

Hodnocení:
(5.1 b. / 14 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Soňa Prachfeldová
Jindřiško, Jano - děkuji :-)
Soňa Prachfeldová
Elenko, asi zajedu do Braňan a specielně pro Tebe nafotím :-)
Elena Valeriánová
V dětství jsme něco přes rok bydleli v Braňanech okres Bílina. Pamatuji si inverzní rána plná nedýchatelného smogu. A teď vidím, spíše čtu, že i tento kout naší republiky je krásný a poetický. A určitě by stálo za to, se tam jet podívat. Soni, děkuji za tvé vyznání.
Jana Šenbergerová
MM, nečekala bych, že tě "potkám" v Bílině, kde jsem ani já nikdy nebyla. Soňo, díky, že jsi nám zprostředkovala toto letmé setkání ve svém rodišti.
Soňa Prachfeldová
Zdravím Tě Magdalenko ,mám radost vždy, když se objevíš.
Marie Magdalena Klosová
Zdravím, Soňo a díky za reportáž o zatím nepoznaném. mm
Soňa Prachfeldová
Na mou duši, půjdu s Tebou ráda :-)
Alena Tollarová
V Bílině jsem nikdy nebyla, ale na loňský rok jsem si Bílinu a Bořeň naplánovala. Vedra můj úmysl zhatila, ale letos opravdu! Na mou duši, že se tam vydám!
Marie Seitlová
Soni díky za představení místa, kde jsem nikdy nebyla. Pěkné fotky.
Naděžda Špásová
Soni, Bílinu trochu znám, na lázeňského část se chystám, ale až bude teplo. Moc hezké fotky. :-)
Soňa Prachfeldová
Díky Jitko, Evko, ano protéká městem řeka Bílina, říká se jí Běla a byla kdysi celá černá a plná toxických látek, teď je to lepší, dokonce rybáři chytají ryby, ale odtud bych rybu nejedla.
Eva Mužíková
Soni, Bílinu jsem navštívila mnohokrát, ale ne na základě turistického zájmu, ale v době mé práce v polepšovně, při hledání našich romských svěřenců na útěku. Jeden před námi a policií skočil do řeky. / snad tam nějaká teče:)) /, Krásné vyznání.
Jitka Chodorová
V Bílině jsem nikdy nebyla, a díky mému handicapu už se tam jen těžko dostanu. Tak jsi mi toto místo přiblížila krásnými fotkami, za to moc děkuji, a lázním přeji také takový malý zázrak.
Mirek Hahn
Promiňte Soňo, omlouvám se za přejmenování na Janu :-) Píšu v dalším okně dva maily a už blbnu....
Mirek Hahn
Jano, ano, myslím, že to bylo dole na Újezdě. Když jsem tam vlezl sám, byl jsem jediný bílý v lokále :-) Muselo to být někdy koncem sedmdesátých let...
Jana Kollinová
Mám Bílinu co by kamenem dohodil, ale od poslední návštěvy uplynulo tolik let, že si mnoho nepamatuji. Děkuji za fotografie.
Soňa Prachfeldová
Díky Zuzko, já zase moc ráda čtu o Praze od Vás .
Věra Ježková
Soňo, díky. V Bílině jsem byla, i na Bořeň jsem vystoupala. :-)
Zuzana Pivcová
Soňo, pro mě je to fajn, že teď vybíráš zajímavá místa z kraje, který je pro mě neznámý. Alespoň na dálku se něco dozvím, děkuji.
Soňa Prachfeldová
Asi starnu , ja zase na London. Mobil mi napsal kondom :-) . Moskva na Újezdě Mirku?
Mirek Hahn
Několik desetiletí už jsem tam nebyl... S nostalgií vzpomínám na restauraci Moskva.
Hana Nováková
Díky za přiblížení Bíliny, škoda jen tak krásných objektů, co by jiné státy za tu historickou krásu daly, ty by se k ní chovaly zcela jinak, tady nám to kvůli různým vychytrákům spadne na hlavu.
Jitka Hašková
Děkuji za článek a fotky. V Bílině jsem nikdy nebyla. Přála bych zázrak, aby se Lázně obnovili.
Jiřina Votavová
Naposledy jsme šli kolem už letos 1. ledna z našeho novoročního výstupu na Bořeň, kam chodíme často a rádi po celý rok.
Hana Rypáčková
Ano, je tam krásně, škoda , že jsme toho víc nestihli...Byli jsme tak blízko...