Skalický trdelník – sladký skvost slovenské kuchyně
FOTO: autorka

Skalický trdelník – sladký skvost slovenské kuchyně

14. 4. 2019

Slovenské historické města Skalica ležící v rázovité oblasti Záhorí v blízkosti českých hranic. Doslova na dohled od Hodonína se pyšní nejen jedinečnou architekturou, bohatým kulturním životem, ale především proslulo chutnými specialitami. Tím nejslavnějším je Skalický trdelník.

Historie jeho výroby se datuje od 18. století a je díky ústnímu podání spojena s osobou sedmihradského kuchaře, kterého do svých služeb přijal hrabě Józef Gvadanyi. Tento uherský generál ve výslužbě, uznávaný filosof a básník žil ve Skalici v letech 1783 až 1801.

Aby trdelník mohl nést označení Skalický, musí pocházet z oblasti zahrnující okresy Skalica a Senica, mezi řekami Morava, Teplica, Myjava a hranicí s Českou republikou. Originální Skalický trdelník je svou skvělou chutí na hony vzdálen mnohdy prapodivným napodobeninám, které se prodávají na stáncích po celé republice.

Skalický trdelník je sladká specialita s ořechovou chutí. Už samotný rituál výroby je předzvěstí vynikající chuti a gurmánského zážitku. Ve městě se dodnes vyrábí původní metodou na otevřeném ohni. Váleček z kynutého těsta podle tradiční receptury se namotává na dřevěný váleček zvaný trdlo, odtud název trdelník. Peče za stálého otáčení na otevřeném ohni.

Můžete si udělat výlet s ochutnávkou

V sobotu 18. května se ve Skalici uskuteční další ročník oblíbeného Trdlofestu. Jeho hlavní postavou bude, jak jinak, Skalický trdelník, který v roce 2007 získal jako vůbec první slovenský potravinářský výrobek ochrannou značku Evropské unie. Na Trdlofest pořadatelé připravili tradičně bohatý kulinářský program. Ochutnávky trdelníků, skvělého skalického vína a dalších místních specialit. Zájemci se budou moci zapojit do soutěží v pojídání trdelníku, originální skalické fazolové polévky, z dodaného těsta si na otevřeném ohni upéct svůj vlastní trdelník, anebo být přitom, když se bude péct maxitrdelník.

Součástí Trdlofestu bude i bohatý doprovodný kulturní program, kde si na své přijdou milovníci folkloru, dechovky a populární hudby. A samozřejmě nebudou chybět aktivity pro nejmladší návštěvníky. Ve městě i jeho okolí je bohatá nabídka ubytovacích kapacit a složité není ani vlakové spojení. Více informací získáte na www.trdlofest.sk.

 

Alena Kučerová pro portál i60

 

 

 

 

Autor: Redakce
Hodnocení:
(5 b. / 2 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie

Zpět na homepage
PRODUKT TÝDNE

Pořiďte svému mazlíkovi kvalitní krmivo. Konzervy Brit Mono Protein jsou vhodné pro psy s citlivým zažíváním, alergiemi a potravinovou intolerancí. Více zde.

produkt týdne.jpg

 

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

AKTUÁLNÍ ANKETA

Budete letos hlídat vnoučata více než v předchozích letech? (Vzhledem k omezenému cestování do zahraničí)?

Ano, budu mít vnoučata na delší dobu než loni

25%

Ještě nevím

20%

Ne, bude to přibližně stejné jako v předchozích letech

28%

Vnoučata o prázdninách už delší dobu nehlídám

27%