Oddělené ložnice? Nemusí jít o partnerskou krizi, začíná to být trend
Ilustrační foto: ingimage.com

Oddělené ložnice? Nemusí jít o partnerskou krizi, začíná to být trend

29. 5. 2019

On spí jinde, ona také. Jestliže partneři tráví noc ve dvou oddělených místnostech, může se to zdát málo romantické a může to jistým způsobem vypovídat o partnerském vztahu, že nefunguje zrovna nejlépe. Ne vždy je však tomu tak.

V Británii podle průzkumu jedné renomované nábytkářské firmy jen každý pátý pár sdílí společné lůžko. Důvody jsou podle průzkumu především praktické: někdo dlouho svítí a čte si, jiný v noci kolem sebe kope nebo neustále chrápe.

Ohleduplnost k partnerovi

Podle americké studie bude mít 60 procent amerických domů, které se postaví v nadcházejících letech, samostatné ložnice pro každého partnera. To má umožnit soužití s ohledem na vlastní zvyky a požadavky.

Italský psychoterapeut a klinický psycholog Jacopo Valli uvádí, že v Itálii je situace poněkud odlišná. „Možnost spát v oddělených ložnicích se vzhledem k hospodářské krizi stala pro některé utopií. Domy jsou malé a někteří lidé jsou nuceni pronajímat si jen jeden pokoj. Netýká se to ovšem těch, kdo si oddělené ložnice mohou dovolit. Pokud se partneři rozhodnou pro společné spaní, může jeden z nich přitom trpět a nakonec se rozhodne proti druhému válčit a výsledkem je separace. Pocit odloučení je pak může posílit v každodenním životě,“ říká Valli.

Odloučení může sexu prospět

Jestliže partneři spí odděleně, ale stráví deštivou neděli společně na gauči, je to něco jiného než situace toho páru, který žije v atmosféře trvalého chladu. V některých případech si partneři uvědomí, že se jejich vztah v průběhu času změnil. Vztah trvající dlouhá léta může vést k poklesu fyzické přitažlivosti a u některých již sex není nezbytným prvkem. Je tu však také možnost dodat nových impuls sexuálnímu životu v jiných situacích.

„V jedenáct hodin večer si dáme dobrou noc a odcházíme každý na jiné lůžko. Nemohla jsem už vydržet jeho chrápání. Než jsem se rozhodla pro oddělené ložnice, zažívala jsem peklo. Celý den jsem překonávala únavu. Teď je to rozhodně lepší, i z hlediska sexu. Jsme odpočatější a dokážeme vychutnat intimní momenty i mimo postel,“ popisuje osmapadesátiletá Vlasta.

„Můj partner si četl v posteli až do dvou do rána, nemohla jsem spát, protože mi šlo světlo do očí. Musím brzo vstávat, a tak jsme se rozhodli spát každý jinde. Je nám spolu dobře a intimní vztah velmi dobře funguje. Ale v noci každý sám! Pak po něm ještě víc toužím,“ říká podobně stará Květoslava. 

Někde oddělená ložnice už sexu nepomůže, ale přesto jsou partneři spokojení, jak uvádí paní Věra: „Jsme s mým druhým manželem devět let, milujeme se, ale už nemáme potřebu sexu. Tak jsme se rozhodli pro oddělené ložnice. Máme velký dům, můžeme si to dovolit. Jsme šťastní i bez sexu a vyhovuje nám to tak."

Autor: Redakce Zpět na homepage
Hodnocení:
(5 b. / 14 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jaroslav Charvát
U portálu i60 je jedna velká nevýhoda, že je více využíván ženami, než muži. Není vyvážen. S tím se asi nedá nic dělat. Chlapů je méně ve starším věku, nejsou tak sdílní, mají raději např. pivo a fotbal, nebo jít na ryby atd... Takže náš hlas je jako hlas volajícího na poušti. Naše manželské odlučování začalo větou známou v mnoha vztazích: strašně chrápeš a já nemohu spát. První varování jsem nebral, a když se později odstěhovala manželka v noci do prázdného dětského pokoje, to už jsem se zarazil. Jel jsem za pár dnů na služební cestu přes noc. Spali jsme s kolegou - kamarádem v jednom pokoji. Varoval jsem ho, že chrápu a nabídl mu, že si vezmu ještě jeden pokoj ať spíme každý sám. Kolega to odmítl. Ráno jsme vstali a šli na snídani a já opatrně říkám, tak co noc - chrápal jsem? Spal jsi potichu jako kočka. Potom jsem opět za pár dnů přespal u dcery. Opět, zavřené dveře a varování: Mamka říká, že strašně chrápu. Neboj, odpověděla, když tak já zavřu k tobě dveře. Ráno tatáž otázka a odpověď. Už jsme ale spávali s manželkou odděleně. Pak jsme byl na pár dnů na kontrole v nemocnici. Odezva pacientů v pokoji na mé chrápání byla stejná. Možná už tehdy jí na mně vadily jiné věci, svedla to na chrápání. Potom náš vztah šel dolů a dolů....
Věra Halátová
Trend? Tak potom jsem "trendy" už 41 roků. Vždy jsme měli každý svou ložnici.
Eva Mužíková
Také jsem pro oddělené spaní. Kamkoliv cestuji, kde musím přespat, i tam volím samotu. Viz Kořenov.
Danka Rotyková
Celá léta jsem o oddělených ložnicích snila, pár let jsme si je také užili. Nemá to chybu. V příbuzenstvu jsem byla ale průkopnicí, takže jsem si vysloužila jen negativní kritiku. Netrvalo dlouho a už i oni přišli na výhody, které vedou ke zdravému spánku.
Věra Ježková
Oddělené spaní nám s partnerem vyhovuje. Usínání ruku v ruce jsme si užili dost, teď dáváme přednost pohodlí.
Jana Kollinová
Oddělené ložnice prospívají nejen kvalitnímu odpočinku jedince, ale jsou i zázemím, a ve chvílích, kdy se chce jeden z partnerů věnovat sexu, něžnostem nebo jen vzpomínkám, ví kam jít. Za sebe přiznám, že jsme měli oddělené pokoje.
Jarmila Komberec Jakubcová
Oddělené ložnice považuji za zcela normální. Vždy jsem měla svůj pokoj a i manžel. Oběma nám to vyhovovalo. Dodnes si neumím přestavit mít vedle sebe někoho, kdo se v posteli převaluje, čte si, nebo i chrápe. I když jedu s kamarádkou na dovolenou každá máme svůj pokoj.
Zdenka Soukupová
To je fajn, že máte kam zmizet. Někdy to fakt jinak nejde.
Karel Boháček
No pokud někdo chrápe a má ještě jednu ložnici navíc, tak proč ne. U nás je manželka vášnivá čtenářka, takže já jdu do druhé ložnice nebo do třetí...