Meruňkové koláče jsou neuvěřitelná dobrota
Ilustrační fotografie z pixabay.com

Meruňkové koláče jsou neuvěřitelná dobrota

13. 6. 2019

Dobrý den přeji těm, kteří mají rádi doma upečené ovocné koláče. Tentokrát jsem zvolila ovoce, které má velkou oblibu a nyní je jeho doba.

A to jsou právě meruňky. Věděli jste, že se u nás pěstuje zhruba 12 odrůd? Vyjmenuji ty nejoblíbenější - Radka, Ledana, Velita, Palava, Lerosa, Marlen, Kompakta, Lebela, Velkopavlovická, Goldrisch, Minaret a Harogem.

Uvádím dnes 2 opravdu vynikající a poměrně lehké recepty. 

Bramborový koláč s meruňkami

300 gr vařených brambor, 250 gr cukru, 4 vejce, 200 gr polohrubé mouky, 10 meruněk 

drobenka - hrubá mouka, cukr krupice, máslo 

Žloutky vyšleháme s cukrem a čtyřmi lžícemi horké vody, opatrně do nich postupně vmícháme mouku, nastrouhané brambory a tuhý sníh z bílků. Těsto nalijeme na tukem vymazaný a moukou vysypaný plech, poklademe je půlkami odpeckovaných meruněk řezem navrch. Koláč posypeme drobenkou (můžeme do ní přidat i mleté ořechy) a upečeme jej v troubě vyhřáté na 180 °C (30 - 40 minut). 

Drobenkový koláč s pudinkem

1 litr mléka, 2 vanilkové pudinky, 2 lžíce cukru, 1/2 kg meruněk 

drobenka - 600 gr polohrubé mouky, 1 Hera, 1 vejce, 1 vanilkový cukr, 1 prášek do pečiva 

Z mléka, pudinku a cukru uvaříme pudink. Ze zbylých ingrediencí připravíme drobenku. Tři čtvrtiny drobenky dáme na plech vyložený pečicím papírem, zalijeme ji ještě tekutým pudinkem, poklademe meruňkani a vše posypeme zbytkem drobenky. Pečeme 30 až 40 minut v dobře vyhřáté troubě. 

 

 

Hodnocení:
(4.8 b. / 11 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Blanka Bílá
Já mám nejraději s meruňkami obyč metýnku, potřenou tvarohem a posázenou meruňkami.Knedlíky jsou taky fajn, ale neraději mám, když se po ránu, či večer projdu po zahradě a utrhnu si do pusy ze stromu...Kupované, co se neurodily u nás, na Moravě, Slovensku neberu.
Ivan Špeta
To by byla dobrota.... no jo ale kdo mi to upeče? Nejsou lidi "o)
Danka Rotyková
Nikdy jsem neměla sílu odolat takovým dobrotám. Maminka mého manžela udělala z každého ovoce nebeskou manu. Bohužel, chutná mi všechno, sladké i kyselé. Ale dnešní rychlené a podtržené ovoce je opravdu horší chuti. Málokdy si pochutnám, ale do knedlíků a na koláče to ještě jde.
Dana Puchalská
Dobrá Věro, podívám se po tom ovoci, co máš ráda. :-) :-)
Věra Ježková
Neupeču. Nemám ráda meruňky, broskve a vůbec ovoce jím minimálně (kromě rybízu, borůvek apod.).
Dana Puchalská
Já si na vynikajících meruňkách naposled pochutnala loni v Bechyni. Na náměstí byl trh a meruňky voněly a chutnaly tak, jak by měly. Letos tam jedeme opět a už se na ně víc než těšíme.
Alena Vávrová
Koupila jsem asi stejné meruňky jako Jana Š. - na pohled krásné, ani jedna se nezkazila, ale naprosto bez chuti a vůně, dojedla jsem je téměř se sebezapřením. Jinak meruňky miluji.
Zuzana Pivcová
Když vidím ve zdejších obchodech meruňky, nemám na ně chuť. V 80. letech jsem bydlela v podnájmu v domku na Střížkově, který vlastnil výtvarník, ale měl tam jen ateliér. Na dvorku měl meruňku a ta byla jedno léto tak obsypaná, že se meruňky válely všude. Směla jsem si také nasbírat. Na to nezapomenu. Tehdy mě nenapadlo, že uzrají i v Praze.
Anna Potůčková
Souhlasím a stejně dobré jsou také kynuté knedlík s merunkami
Naděžda Špásová
Meruňky jím jen za syrova, v jakékoliv jiné podobě nepozřu.
Marie Doušová
V sobotu ho upeču ,už se na něj těším. Dík.**********
Dana Puchalská
Přátelé, už píšu další díl o dobrotách z ovoce.
Jitka Hašková
Omlouvám se,tablet blbnul, chtěla jsem dát 5*.
Jitka Hašková
Jak čtu dále, já ho dělám bez pudinku, trochu jinak, zásadně s máslem.
Jitka Hašková
Už se těším, až budu doma a upeču si koláč meruňkový. Dělám ho z drobenkového těsta. Dá to málo práce.
František Matoušek
Musel jsem manželce oba recepty vytisknout. Manželce se líbil ten druhý. Určitě vyzkoušíme oba. Prima, už se těším. Díky Dano.
ivana kosťunová
A Dano, oba recepty skvělé, jdu na to :))
ivana kosťunová
A nejen meruňky- jsem ráda, že to tu zaznělo- v poslední době má většina potravin takovou umělou chuť- myslela jsem, že se mi to jen zdá.
Jarmila Komberec Jakubcová
Dano musí to být dobrota ty Tvoje recepty. Jen pro mně naprostá kalorická bomba. Miluji meruňky a když je jejich sezóna ním jich klidně i kilo na posezení. Dříve jsem dělala z nich džem a pečený čaj. V poslední době mi připadají takové bez chuti a zápachu. Příští týden letím na jih Španělska do Murcie na La Mangu a tam vždy v této době je jich spousta. Už to mám vyzkoušené.
Jana Šenbergerová
Ještě sehnat dobré meruňky. Koupili jsme na pohled krásné, zralé, ale byly naprosto bez vůně a chuti. Kde jsou ty časy, kdy jsme jich vozili metráky z jižní Moravy a pekli a zavařovali, až se z nás kouřilo. :-) Dala bych si.
Zuzana Pivcová
A což teprve knedlíky, Dano!! Ale ani koláče, ani knedlíky jsem nejedla, ani nepamatuji.