Používání internetu je pro starší lidi díky upraveným stránkám jednodušší, říká specialista
Lukáš Pazderka. FOTO: Seznam.cz

Používání internetu je pro starší lidi díky upraveným stránkám jednodušší, říká specialista

2. 7. 2019

Podle průzkumu Seznam.cz téměř čtvrtina starších Čechů v seniorském věku pravidelně používá internet. A právě jim mohou speciálně uzpůsobené webové stránky zpříjemnit život.

Seznam.cz se o lepší přístupnost na internetu už téměř čtyři roky stará Lukáš Pazderka. Zajišťuje tak, aby byly služby Seznamu (tedy například samotná domovská stránce, realitní portál, mapy a další produkty) použitelné pro co nejširší skupinu uživatelů, tedy včetně seniorů, ale i zdravotně postižených. V rozhovoru nám Lukáš prozradil, co přesně jeho zajímavá a užitečná práce nazvaná „specialista na přístupnost“ obnáší.

Jak mohou upravené stránky pomoci seniorům v práci na internetu?
Starší lidé jsou rozhodně početnou skupinou využívající naše stránky, které pro ně upravujeme a „zpřístupňujeme“ tak, aby byly jasně čitelné a přehledné. Čím dál více lidí staršího věku je dnes počítačově gramotných. S počítačem se naučili ve svém zaměstnání a pro zábavu, komunikaci a poznání ho používají i v důchodu. Starším lidem se ale někdy zhoršuje zrak, sluch, mohou se jim třást ruce, nebo se jim zhoršovat kognitivní schopnosti. Dobře udělané webové stránky jim však mohou pomáhat se s těmito problémy vyrovnávat a využívat internet bez omezení.

Jak konkrétně?
Uživatelé s horším zrakem například ocení dobrý kontrast textu a pozadí. Ti, kteří mají ve svém počítači nastavený vysoký kontrast pracovního prostředí, zase nesmí ztratit ovládací prvky ani zásadní informace. Je potřeba si také uvědomit, že někteří uživatelé si webovou stránku mnohonásobně zvětší a před sebou tedy mají jen malou část webu. Pro tyto uživatele je vhodné, aby stránky byly sjednocené a ovládací prvky celého webu se nacházely vždy na stejném místě. Lidé se špatným sluchem zase potřebují, aby byly video nebo audio pořady opatřené titulky, nebo přepisem. A pro uživatele s omezením kognitivních funkcí jsou vhodné přehledné intuitivně ovladatelné stránky.

Zmínil jste také zhoršenou hybnost končetin, například, když se někomu klepou ruce, co s tím?
Úplný základ je zpřístupnit webové stránky bez použití myši, jen z klávesnice. Je tedy potřeba, aby se uživatel dostal na všechny ovládací prvky na stránce, aby je dokázal ovládat jen s použitím klávesnice a také věděl, na jakém ovládacím prvku se právě nachází. Takto připravené stránky mohou používat uživatelé se špatným zrakem i nevidomí a také právě lidé s omezenou hybností horních končetin. Ovládání myši je pro ně v mnoha případech nemožné a pro práci na počítači používají buď klasickou nebo speciální klávesnici se zvětšenými tlačítky. Někteří využívají třeba alternativnější ovládání v podobě tlačítek, nebo různých senzorů. Tyto pomůcky pak nahrazují klávesnici.

Senioři ale nejsou jedinou cílovou skupinou, pro které stránky upravujete…
Určitě ne, je to pro nás kdokoli s jakýmkoli handicapem. Senioři, nevidomí, neslyšící… Další skupinou mohou být například lidé krátkodobě zranění. Stačí drobný incident při jízdě na kole a pochopíte, že s rukou v sádře se lépe než myš ovládá klávesnice. Přístupné stránky, konkrétně dobrý kontrast textu a pozadí, pak ocení i uživatelé, kteří používají svá mobilní zařízení v exteriéru. Kdo se třeba snažil najít dopravní spojení venku na ostrém slunci, ví, jak malý kontrast komplikuje práci.

Zapojujete do přizpůsobování služeb i lidi, pro které úpravy děláte?
V Seznamu s námi na zpřístupňování našich služeb spolupracují dva brigádníci. Oba jsou nevidomí a pomáhají nám testovat stránky z pohledu člověka, který službu nikdy neviděl a je potřeba, aby se v ní sám zorientoval, dovedl ji sám ovládat, a to vše zvládl v rozumném čase. Kromě těchto stálých brigádníků občas na testování nebo konzultaci oslovíme i další uživatele z řad handicapovaných. Naposledy jsem o konzultaci poprosil paní Ditu Horochovskou, která nemůže pohybovat končetinami a počítač ovládá jen pomocí hlasu. S Ditou jsem se setkal v centrále Seznamu a spolu jsme se bavili o tom, jaké překážky obecně vnímá při práci s internetem. V osobě Dity jsem kápnul na opravdového odborníka, protože je průkopníkem hlasového ovládání v Česku. Navíc založila se svým kamarádem společnost s názvem Silou hlasu, kde učí ovládat počítač hlasem i další podobně znevýhodněné uživatele.

Jaký aktuálně řešíte úkol?
Nyní se v Seznamu zpřístupňuje videoportál Televizeseznam.cz. Jedná se o videoslužbu, takže je její zpřístupnění náročnější než u běžné služby. My už jsme si to vyzkoušeli u Stream.cz, který se nedávno stal součástí právě www.televizeseznam.cz. Pro mě to byla velice příjemná práce hlavně proto, jak k tomu přistoupili kolegové-vývojáři této služby. V nejbližší době se také připravuje přístupnost služby Seznam slovník. Dobré stránky jsou rozhodně vizitkou práce celého týmu a věřím, že ji ocení mladí i staří.

Autor: Redakce Zpět na homepage
Hodnocení:
(5.3 b. / 4 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Marcela Škodová
Nevím, proč se pořád operuje s tím, že senioři jsou vlastně dementní a neumí používat nic z nové techniky. PC se začaly hromadně používat již na začátku devadesátých let, takže dnešní senioři byli třeba pětačtyřicátníci. Počítač běžně v zaměstnání používali, děti měly výuku ve škole, internet se sice do domácností dostával hůře a později, ale to bylo spíš nehoráznými cenami za připojení a špatným signálem. Myslím, že málokdo potřebuje "zpřístupňování" internetu, pod kterým se skrývá v podstatě brainwashing. Takže přemluv dědka bábu...
Svatava Páleníková
Je dobře, že se seniorům takto pomáhá. Internet je pro nás dobrý a mnohdy i jediný společník.
Jana Šenbergerová
Velmi záslužná činnost. Potřebných přibývá.