Je dobré se chtít každému zavděčit?
Ilustrační foto: ingimage.com

Je dobré se chtít každému zavděčit?

11. 8. 2019

Jsou lidé, kteří pomáhají, jak mohou, každému a v každé situaci, a nakonec si vyslouží označení, že jsou naivně hloupí. I v mládí, když nám některý chlapec řekl: Ty jsi tak hodná, znamenalo to většinou být pro něj příliš hloupá, a o takovou on nestál.

Naproti tomu, když nepomáháme, býváme zase označeni za bezcitné sobce. Nejsme tedy nikdy dost dobří pro všechny a za všech okolností. Tak, jak to bylo řečeno již v klasické literatuře: Není na světě člověk ten...

Zavděčit se už samotným rodičům bývá občas dost tvrdý oříšek. Ale i v dalším životě dochází k různým prekérním situacím a mnohdy posléze i k zvratům. Například někdo, kdo doposud na všechno říkal Ano a vše, i třeba proti své vůli, udělal, se konečně osmělí, vzepře a dovolí si říct Ne. Všimli jste si, že najednou se rázem zapomene na vše doteď vykonané a a zůstává jen to Ne? Že vy, kteří jste byli tak hodní, až jste byli hloupí, jste se rázem stali takřka rodilými neochotníky? Vaše okolí nepřipustí, že k jednorázovému odmítnutí můžete mít vážný a třeba též jednorázový důvod. Bude se spíš snažit najít důvody své: Co se to s ním najednou stalo, doteď byl ochotný a nyní ne...? To mu asi nařizuje ta jeho ženská. Co povýšil, tak zpychnul! Určitě mu někdo o mně něco nakukal....Někdy máte pocit, že je horší stokrát udělat a po sto prvé odmítnout, než neudělat nikdy.

Jak tedy na to? Zkuste se zamyslet nad tím, co je a není podstatné, co je a není důležité, učte se zavděčit se především sami sobě. Pak postupně dokážete odlišit, komu má smysl se zavděčit, komu můžete říct Ano, ale i odmítnout, aniž by se na vás rozzlobil a hledal za vaším odmítnutím změny k horšímu a nekalé úmysly. Komu můžete pomoci a kdo vaši pomoc nepotřebuje, nechce či mu pomoci není.

Smiřte se s tím, že všem lidem, ať už v zaměstnání nebo v soukromí, nebudete ve všem dost dobří. Určitě je však dobré vědět, že jsme dobří sami pro sebe, že se za své chování a jednání nemusíme v hloubi duše stydět.

Autor: Redakce
Hodnocení:
(4.9 b. / 19 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage
PRODUKT TÝDNE

Kočičí jídelníček by měl být pestrý, chutný a zdraví prospěšný. Lahodná Brit Care kapsička poslouží jako kompletní krmivo nebo jako doplněk k suchému krmivu pro zvýšení rozmanitosti a chuti. Více zde.

britrodukt.png

 

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.