Rdesno léčí močové i ledvinové kameny
Ilustrační foto: pinterest.com

Rdesno léčí močové i ledvinové kameny

14. 9. 2019

Znáte ji určitě všichni. Roste opravdu všude kolem nás. Roste v v hutné i udusané půdě, kolem chodníků, a dokáže prorůst i asfaltem. Je to zkrátka a dobře plevel, ale jak se dočtete dál, je to také rostlina i užitečná. 

Je to rdesno (truskavec) ptačí - Polygonum aviculare. Má i zajímavá lidová pojmenování - chrustavec, chrust'ák, krevnice, křupavka, oupor, praščák, stržné koření, štikovec, trutovník, úpor, vlčoun, ucestka, harohaše, št'ukavka, stozrno, vrabčí jazyk. 

Sběr
Sbíráme kvetoucí nať, ideálně nyní na podzim. 

Léčivé účinky 
Zastavuje krvácení, léčí katar žaludku a střev, močové a ledvinové kameny a písek průjem, je močopudný, pomáhá při onemocnění kloubů, při revmatismu, dně, artritidě, při chronických nemocech dýchacích cest, je dobrý na mokvající a špatně hojící se rány.

Odvar proti močovým kamenům
6 čajových lžiček nadrobno nasekané natě zalijeme 1/2 litrem vroucí vody a necháme asi 15 minut louhovat. Potom scedíme a pijeme šálek 2x denně. 

Močopudný čaj 
1 až 2 čajové lžičky natě vsypeme do šálku vroucí vody, necháme 1 minutu povařit a pak 10 minut vyluhovat. Scedíme a pijeme 2x až 4x denně šálek mezi jídly. 

Směs pro zmírnění menstruačního krvácení 
Do větší skleněné nádoby nasypeme po 1 polévkové lžíci sušené natě truskavce, kokošky pastuší tobolky a řebříčku a vše zalijeme 1 litrem vroucí vody. Směs necháme asi 20 minut vyluhovat a potom ji scedíme do láhve. Uchováváme v chladničce a pijeme šálek 2x denně, dokud potíže neustoupí. 

Vinný odvar
2 - 3 kávové lžičky natě truskavce se svaří 2 minuty se 300 ml vína. Necháme 30 minut vyluhovat a potom scedíme. Pijeme 3x denně 100 ml před jídlem. Pomáhá při potížích s ledvinami, močovými cestami, žaludečních vředecha krvácení a při narušení žaludeční sliznice. Musí se užívat dlouhodobě. 

Informace k článku jsem čerpala ze svých knih a zápisků. 

 

recepty
Hodnocení:
(5.3 b. / 3 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - čtvrtý týden <p>Aby byly vaše peníze v&nbsp;bezpečí se postará Garanční systém finančního trhu. Vyzkoušejte si Vaše znalosti v&nbsp;oblasti pojištění vkladů. Vítěz tohoto speciálního týdenního kvízu zaměřeného na finanční gramotnost, získá i speciální cenu!&nbsp;</p>
AKTUÁLNÍ ANKETA