Otakar Vaníček: Krev byla, je a asi dlouho bude nedostatečná komodita
FOTO: archiv neziskové orgamizace Zdraví-život

Otakar Vaníček: Krev byla, je a asi dlouho bude nedostatečná komodita

1. 10. 2019

V Česku nyní chybí na 100 tisíc dárců krve. Vzhledem ke stoupajícímu počtu komplikovaných operací její spotřeba stále roste. Současnou situaci v této oblasti popsal Otakar Vaníček, prezident spolku Zdraví-život.

Kolik je v České republice dárců krve a jaké množství by jich bylo asi potřeba?
V České republice je něco málo přes 200 000 dárců krve. Avšak dle současných norem Evropské Unie je u nás cca 120 000 dárců krve podstav. Situace s novými dárci je kritická hlavně v oblasti mladých mezi 18 až 30 roky. Dárců stále více ubývá. Faktorů je několik. Přibývající nemocnost dárců krve s přicházejícím věkem. Dále pak přechod dárců krve na placené odběry plazmy do soukromé společnosti, která ji vyváží ke zpracování do Švýcarska, odkud za velmi drahé finance putují přípravky z ní vyrobené hlavně do USA. Je to obrovský byznys za tichého souhlasu Ministerstva zdravotnictví ČR. Na Slovensku je tento výkup plazmy dokonce přísně zakázán. V neposlední řadě pak nezájem z řad veřejnosti. Chybí dostatečná osvěta.

Co má udělat zájemce o darování krve ? Jaké mají být jeho první kroky? 
Skutečný zájemce by měl kontaktovat nejbližší transfuzní oddělení v místě svého bydliště či zaměstnání. Po dohodě by pak měl přijít na první odběr, kde mu bude odebrána krev o objemu 0,4 litru a následně důkladně vyšetřena. Dále pak prvodárce vyplní dotazník, který se týká především jeho zdravotního stavu.

V případě, že dárce požaduje peněžitou odměnu, jaká částka na něj čeká? Je rozdíl v tom, když jdu darovat krev do transfuzní stanice nebo na místo komerčního odběru?
Při odběru krve na transfuzním oddělení je tato činnost bezplatná na místě. Avšak finanční úleva je provedena formou odečtu daní. S komerčními odběry nechce naše organizace nic mít. Stejné stanovisko mají i všechna transfuzní oddělení v ČR.

Jaká jsou zdravotní omezení, pro něž nemohou lidé krev darovat? 
Jedná se především o lidi, kteří berou trvale léky, které odběry nedovolují. Určitě to jsou i předchozí nemoci onkologického charakteru či některého typu žloutenky. Přesné informace se případní zájemci dozví od personálu na každém transfuzním oddělení. Určitě je dobré se nejprve spojit telefonicky a vše prodiskutovat před prvním samotným odběrem krve.

Existuje věkové omezení pro dárcovství?
Věkové omezení je především na začátku a to je 18 let. Pro prvodárce pak platí, že limitujícím věkem je 65 let. Pokud je však někdo aktivním dárcem, pak tato věková hranice neplatí a možnost odběrů se řídí zdravotní způsobilostí. Není tedy v tomto případě věkové omezení.

Kolikrát ročně může člověk darovat krev?
V současné době je doporučeno u mužů darovat 5x za kalendářní rok a u žen 4x.

Vaše organizace připravuje na 7. října velkou akci v pražské Thomayerově nemocnici. Jak bude probíhat a co je jejím cílem?
Naše nezisková organizace, která byla založena v roce 2004, se mimo jiné podílí na osvětě dárcovství krve a kostní dřeně po celém území České republiky. Spolupracujeme s mnohými mediálními partnery a mediálními osobnostmi. Na Country radiu nám běží již skoro 1 rok reklamní náborová kampaň, kterou pro nás namluvil jeden z našich mediálních patronů Vlastimil Harapes. Dalšími patrony jsou pak Václav Upír Krejčí, Iveta Valtová, Petr Pilát a v neposlední řadě náš hlavní a tím je Zdeněk Troška.

Samotného 7. října 2019 se sejdeme všichni od 7.15 do 10.00 hodin na transfuzním oddělení Thomayerově nemocnici. Zveme tímto všechny lidi, kteří chtějí pomoci nemocným lidem, kteří potřebují životně důležitou krev. Buďte osobním příkladem pro morální kodex ostatním. Za organizaci Zdraví-život předem všem děkuji.  

 

Božena Hažová

Autor: Redakce
Hodnocení:
(4.6 b. / 12 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage
PRODUKT TÝDNE

Pořiďte svému mazlíkovi kvalitní krmivo. Konzervy Brit Mono Protein jsou vhodné pro psy s citlivým zažíváním, alergiemi a potravinovou intolerancí. Více zde.

produkt týdne.jpg

 

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

TÉMATA
AKTUÁLNÍ ANKETA

Budete letos hlídat vnoučata více než v předchozích letech? (Vzhledem k omezenému cestování do zahraničí)?

Ano, budu mít vnoučata na delší dobu než loni

25%

Ještě nevím

18%

Ne, bude to přibližně stejné jako v předchozích letech

30%

Vnoučata o prázdninách už delší dobu nehlídám

27%