S angličtinou se dá začít kdykoliv, i v důchodu. Důležitá je motivace
Ilustrační foto: pixabay.com

S angličtinou se dá začít kdykoliv, i v důchodu. Důležitá je motivace

18. 12. 2019

Tím si je ze svých letitých zkušeností jistá pražská lektorka angličtiny pro seniory Gabriela Nováková. Začátečnické kurzy jsou podle ní nejnáročnější z hlediska právě schopnosti lektora „rozmluvit studenty“, a z dodání kuráže těm, kteří si nevěří.

Pokud ale vydrží, dosahují v krátkém horizontu hmatatelné a obdivuhodné výsledky. Po několika měsících zvládají běžnou základní konverzaci. U těch, kteří navazují na svoji předchozí znalost, jsou výsledky ještě výraznější.

Jak se učí ti dříve narození
Při výuce se musí brát zřetel na přirozený jev, a tím je rychlejší zapomínání. „Je třeba více procvičovat slovíčka, slovní spojení a gramatiku. Opakuje se to, co se studenti již jednou naučili, ale stále se obměňují a připravují trochu jiné formulace, které uplatní v praxi. Slovní zásoba se pro danou jazykovou úroveň výrazně nezvyšuje, spíše se pracuje s tím, co se studenti již v minulosti naučili,“ přibližuje koncept výuky Gabriela Nováková, přičemž zdůrazňuje potřebu vybírat ke konverzaci témata, která jsou pro studenty zajímavá. Neméně důležité je věnovat pozornost hlasitému a zřetelnému projevu lektora, neboť horšící se sluch bývá poměrně častým problémem seniorů.

Pomáhá přirozená znalost latinských výrazů i skládání slov
Starší generace má širokou slovní zásobu a umí dobře používat slova z latiny, která se „usadila“ v českém jazyce jako např. dominovat (dominate), rozhovor (interview), titul knihy (title), film (film), rum (rum), kumpán (companion) atd. Často se tedy pracuje se slovní zásobou, kterou studenti znají nebo používají přirozeně i v českém jazyce. „Osvědčuje se i práce se složenými slovy jako např. schoolmate; homework nebo exercise book atd. Studenti znají jednotlivá slova, ale složeninu slova třeba neznají, tak jim pomáháme vysvětlit jednotlivá slova a pak i celý výraz,“ přibližuje svoji výuku lektorka Nováková.

Motivace je důležitá
Většina studentů se učí anglicky, protože chtějí držet krok s dobou – děti, vnoučata se učí anglicky a angličtina proniká do všech oblastí současného života. Další motivací je cestování – i starší lidé dnes hodně cestují a mají zájem se sami dorozumět. Dobrou motivací je i trénování paměti a posilování kognitivních funkcí jako prevence před různými druhy demence.
„Studentům výuka přináší hezký společenský zážitek z hodiny, nové informace z mnoha oblastí moderního života, konverzaci v angličtině, mezigenerační propojení, nenásilné seznamování s novými technologiemi v hodinách,“ vyjmenovává pozitiva lektorka angličtiny pro věkovou kategorii nad 50 let Gabriela Nováková.

Jazyk se dá učit i samostatně
Když člověk nemůže nebo nechce přímo navštěvovat jazykové kurzy, moderní technologie přinášejí spousty možností, jak se jazyk učit nebo procvičovat. Světového úspěchu dosahují aplikace duolingo.com a memrise.com, spoustu materiálu i inspirace je i na české stránce helpforenglish.cz. Zajímavé články ke čtení i poslechu určené speciálně pro seniory najdete na stránkách lektorky Novákové https://anglictina-seniori.cz/ucebni-texty/ Nezapomínejte však, že i ty nejlepší aplikace bez odhodlání, pravidelnosti a výdrže nikoho ve znalostech moc neposunou.

Ať už zvolíte výuku angličtiny ve specializovaném kurzu nebo „jen“ u počítače či telefonu, možná vás budou inspirovat následující tipy pro aktivní znalost angličtiny:
- Cestovat do anglicky mluvících zemí. Nejlepší je Malta, kde lidé hovoří anglicky bez přízvuku.
- Aktivně procvičovat angličtinu s vnoučaty a dětmi.
- Mluvit si pro sebe a nahlas (např. doma vyjmenovávat, co právě děláte).

cestování jazyk
Hodnocení:
(5.1 b. / 7 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - čtvrtý týden <p>Aby byly vaše peníze v&nbsp;bezpečí se postará Garanční systém finančního trhu. Vyzkoušejte si Vaše znalosti v&nbsp;oblasti pojištění vkladů. Vítěz tohoto speciálního týdenního kvízu zaměřeného na finanční gramotnost, získá i speciální cenu!&nbsp;</p>
AKTUÁLNÍ ANKETA