Noční intermezzo
Ilustrační foto :pixabay. com

Noční intermezzo

14. 1. 2020

Jauvajs! Silná bolest hlavy mnou doslova zalomcovala. S pocitem, že mě někdo do té hlavy praštil, jsem se probírala ze spánku.

„Co se stalo?„ Ještě trochu dezorientovaná jsem pomalu, abych nevzbudila ostatní členy rodiny, vstala, a odplížila jsem se do koupelny. Je to jasné, včera jsem o tom četla pojednání na nejmenovaném portálu pro seniory, a už je to tady. Musím se zkontrolovat, zda příznaky odpovídají.

Vyplázla jsem na sebe jazyk do zrcadla a sledovala jeho polohu. Zdálo se, že visí z úst vodorovně, pro jistotu jsem to zopakovala. Výsledek byl stejný. Abych zkontrolovala koutky úst, začala jsem se na tu rozcuchanou ženskou v zrcadle usilovně zubit a pečlivě jsem sledovala, zda oba koutky úst směřují kolmo nahoru.

Směřovaly, ale to ještě nic neznamená, nemusím mít příznaky všechny. Zatím jsem trochu dezorientovaná - i když - to se taky lepší. Zkusím, zda je mi rozumět při řeči. Naolejuje-li je Julie, či nenaolejuje-li je Julie. Zní mi to dobře, a rozumím si. Ale co když se mi to jenom tak jeví? Raději to zkusím ještě jednou, a spíše několikrát za sebou. Jde to. Tak co tady blázním? Bolest hlavy neustupuje. Ale to je taky jeden z příznaků. Neměla bych si raději zavolat pohotovost? Co jim ale řeknu? Že mě bolí hlava? Na druhou stranu - čím dříve se pacient dostane do nemocnice, tím větší je šance na uzdravení. A po šedesátém roce věku se možnost těchto příhod zdvojnásobuje.

Musím si k tomu rozhodování dát panáka. Cestou k baru padl můj pohled na meteostanici. Ručička barometru signalizuje prudký pokles tlaku.

Jsem já to ale….  Vždyť je to moje stará známá - migréna - která mě pronásleduje již od puberty. V poslední době o sobě téměř nedávala vědět, přesto nechápu, jak jsem na ni mohla zapomenout.

Panáka si nedám, s lékem na ztlumení bolesti by to nebyla dobrá kombinace.

Polkla jsem tabletu na potlačení migrény a vrátila jsem se do ložnice. Zaujala jsem stabilizovanou polohu pod peřinou a ještě, než jsem opět usnula, předsevzala jsem si, že už nikdy - opravdu nikdy – nebudu pročítat dobře míněné zdravotní rady pro seniory.

 

 
Počet zobrazení: 9

 

foto: pixabay.com

Hodnocení:
(5.1 b. / 18 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Hana Šimková
To je zajímavé,ale od té doby co na všechny příznaky kašlu, jsem zcela zdravá.
Marie Doušová
Lepší to nebude ,ale třeba pořád věřit na nové zážitky a nečíst o nemocech .
Dana Puchalská
Jejda, patří k tomu i opravdu malý tik očka po ránu? :-) :-) Nebo že bych na sebe nějak významně koukala?? Tak a teď "babo" rad'. :-)
ivana kosťunová
Děvčata, hlavně najít ten potřebný nadhled. Lepší už to stejně nebude. :)) :))
Alena Tollarová
S Tvým závěrem souhlasím. Když bude chtít, stejně přijde a nebude se ptát, jak a jestli vůbec jsme poučeni. Zdravím s pokleslým koutkem, ve dne v noci.
Soňa Prachfeldová
Najít zlatou střední cestu, nevěřit všemu co píšou :-) , věřit svému tělu, ale také ne úplně, abychom až neumřeli. A moc si to nebrat do hlavy, stačí ta šílená migréna :-)
Elena Valeriánová
Dobrý Ivano, dobrý. Každý z nás by asi podobnou příhodu mohl z paměti vyštrachat.
ivana kosťunová
Měl to být vtip- žádné konkrétní reakce neočekávám, ráda se nechávám překvapit.
Věra Ježková
Ivanko, promiň, že jsem nereagovala podle tvých představ. A neslyšela jsi to, ale četla. :-)
Zdenka Soukupová
Jo, přesně tohle jsem dělala před pár léty. Vždycky jsem si někde něco přečetla a hned jsem všechny popisované choroby na sobě cítila. Už to nedělám, řídím se poslední větou v článku. Protože co má přijít, to přijde, a já jsem bez toho zkoumání příznaků alespoň v psychické pohodě. Ivano a všichni ostatní, hodně ZDRAVÍ.
ivana kosťunová
Fuj, tak tohle jsem zrovna slyšet nechtěla :))
Věra Ježková
Ivanko, taky bych otálela s voláním o pomoc. Před pár lety jsem se probudila místo ráno až v poledne, zcela dezorientovaná. Nevěděla jsem, kde jsem, který je den, jaké si mám vzít léky … Asi po hodině jsem se šla podívat do zrcadla, jestli neuvidím pokleslý koutek aj. Po pár hodinách to přešlo. Až druhý den jsem se objednala na radu kamarádky na neurologii; byla jsem i na CT mozku. Výsledek byl, že šlo o malou mrtvici způsobenou prudkým poklesem tlaku.
Jana Šenbergerová
Kdybych s každým píchnutím běžela k doktorovi, už dávno by mě něčím zabili. Trpívala jsem migrénami, tak vím, jaká je to hrůza. Nakonec jsem se jich zbavila sama, přestože všichni doktoři tvrdili, že se s tím nedá nic dělat, jen tlumit léky. Málem jsem skončila jako narkomanka. Kdo má tendenci pouštět si všechno k tělu, udělá nejlíp, když se bude držet toho, co píšete v poslední větě. I nepříjemné stavy dovedete podat nejen čtivě, ale i zábavně.
Eva Mužíková
" Neměla bych si raději zavolat pohotovost? Co jim ale řeknu? Že mě bolí hlava? Na druhou stranu - čím dříve se pacient dostane do nemocnice, tím větší je šance na uzdravení." .... Ivano, tak tohle jsem i celá já, JEN NIC NEZANEDBAT..... Nojo, ale co s tím, nečíst , neposlouchat názory ostatních ? Zkrátka, asi to k pokročilému věku patří, a jestli někdo tvrdí, že on nikdy takové obavy neměl - šťastný to člověk...:))) Migrénu jsem na štěstí také nikdy neměla.
Anna Potůčková
Naštěstí se zatím s migrénou vůbec neznáme! Ale nemusím znát všechny nemoci, že ?
Dana Puchalská
Migréna je potvora hnusná. A když jsme u TK, tak se ptám? Máte někdo nízký tlak? Já ano, heč. :-( A když se mi točí hlava i v poloze ležící, tak to není to pravé ořechové. Zdraví zkušená migrenička.
ivana kosťunová
Ano, Zuzko- něco na způsob Tří mužů ve člunu. Jestli se nemýlím, on na sobě rozpoznal všechny choroby podle Domácího lékaře, kromě horečky omladnic, a tím si nebyl tak úplně jistý. :)) Hano, Naďo,děkuji, nápodobně.
Hana Nováková
Problémy se změnou venkovního tlaku mě tráppí více jak 20 let.Jakmile mě začne pobolívat hlavna, nastartuji tlakoměr a už vím o co jde. Zabere zrychlený prášek, protože u mě to většinou bývá tak 160-170/100-115. Zapiju hodně, zalehnu na záda, ruce podél těla a nehnutě ležím až usnu. V poslední době se mi to stává i když je úplněk, což nikdy nebývalo. Tak už doufám, že k tomu nic nepřibyde. Ivo hodně zdraví...
Zuzana Pivcová
Budu reagovat trochu jako Naďa. Když se mi nedávno udělal v žíle v lýtku malý tromb, tak následně mě (už po ošetření na pohotovosti v nemocnici a nasazení antikoagulační léčby) pan primář na kardiologii "potěšil" výrokem, že to může být předzvěst nádorového bujení kdesi v těle. Mé poměrně silné hypochondrii někdy stačí docela málo. Jsem jako návštěvník vědecké knihovny v úvodní povídce v knize Tři muži ve člunu. Stačí si někde něco přečíst či vyslechnout a diagnóza na mě přesně sedí. :-D :-D Díky za rozptýlení.
Naděžda Špásová
Ivano, něco mi to připomíná. Bolely mě záda, tak jsem si našla na netu, proč se mi tak děje. No bylo tam, že jsou to první příznaky rakoviny něčeho v břiše. Byla jsem z toho na nervy, stoupl mi tlak, a když jsem se zeptala svého gynekologa, tak mi řekl, že se nemám nervovat a být v klidu. Rada nad zlato ženský, která už si tím jednou prošla. No tlak mám pořád vyšší, ale přestala jsem hlídat každé píchnutí v těle. Vaše články mám ráda, vždycky mě pobaví a tenhle není výjimkou. Migrénou trpí moje dcera, máme to v rodině, tak vím, jak vám bylo. :-)
ivana kosťunová
Libore, tak zlé to s námi ještě není :))
Libor Ptáček
Tak jako se nám všem nepovede přežít důchod, je stejný nesmysl umřít zdravej, jen si holčičky zvykejte, jednou to přijde. Pokud u sebe nemáte dohlížející rodinu, doporučuji aplikaci záchranka, ta vás najde i v podzemních garážích a doufám že těch pár kliků na zavolání sanitky budu ještě stačit.
Dana Puchalská
Ano, nejsi sama. Vzpomeň si na píseň Oliver Twist.... "Proč jsem se jen naučila číst". A budeš v tom mít jasno. Myslím si že ji skvěle zpívá paní Eva Pilarová
Libuše Křapová
Přesně tak, Ivano :-)