Pálava - místo, kam se vždy ráda vracím
Foto: autorka

Pálava - místo, kam se vždy ráda vracím

7. 4. 2020

Naše Morava je krásná celá, ale přesto je místo, které miluju nade vše. Jezdíme tam skoro každý rok vždy v květnu - to je tam příroda nejkrásnější. Tímto místem je CHKO Pálava s hřebenem Pavlovských vrchů.

Naši pouť začínáme v obci Dolní Věstonice, kterou proslavila vnadná Věstonická Venuše. Po trošku náročnějším stoupání se dostaneme na Děvičky na Dívčí hrádek, který se tyčí na skále nad vinařskou obcí Pavlov a nad Novomlýnskými nádržemi. Prostřední Mušovské jezero vzniklo zatopením obce Mušov. Uprostřed vodní plochy zůstal na malém ostrůvku jen osamocený kostelík.  Při hezkém počasí se po uměle vytvořené nádrži pod hradem prohánějí desítky bílých plachetnic. 

Když se nabažíme kouzelných výhledů, pokračujeme po hřebenovce přes Pavlovské vrchy k další dominantě - železnému vysílači. Na tomto místě se nám otevřou jako na dlani další obzory s kouzelnou moravskou krajinou, posázenou vinohrady. Jarní příroda se předhání, aby nás upoutala rašícím nebo rozkvetlým stromem, tu žlutými blatouchy a kamzičníky, petrklíči, maceškami nebo fialovými kosatci, které probarvují zelenou step.  V tuto dobu kvetou na Pálavě i kaštany, které krásně ladí s bílými nebo šedými skalními stěnami. 

Naše cesta obvykle končí v obci Kletnice, nad níž se tyčí další skalnaté útvary a na nich Sirotčí hrádek.

Po náročné cestě uvítáme občerstvení a dobré pivečko. S vínem ještě počkáme, autobus nás odveze do nedalekého Mikulova, kde si ho teprve vychutnáme se všemi jeho vůněmi. Když máme štěstí, tak nám k tomu ochutnávání zahraje i cimbálová muzika. 

Bylo by škoda nenavštívit místní zámek, židovský hřbitov a Kozí hrádek s krásně rozkvetlými šeříky.  

Tou poslední třešničkou na dortu je poutní místo s kostelíkem  -  Svatý kopeček, ze kterého je nezapomenutelný pohled na mikulovský zámek a na celé město. Vidíme i kousek za hranice do sousedního Rakouska. 

I večerní Mikulov je plný kouzelných překvapení, obzvláště, když vám v každém sklípku nabídnou naše moravské  - tu naši bílou Pálavu nebo některou z vyhlášených červených odrůd.  Tak na zdraví a na naši krásnou zem, posázenou vinohradem !!

 

Hodnocení:
(5.1 b. / 20 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie

Zpět na homepage
PRODUKT TÝDNE

Pořiďte svému mazlíkovi kvalitní krmivo. Konzervy Brit Mono Protein jsou vhodné pro psy s citlivým zažíváním, alergiemi a potravinovou intolerancí. Více zde.

produkt týdne.jpg

 

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

TÉMATA