Tip na dovolenou: Pozvání do Jáchymova
Foto: https://www.mestojachymov.cz

Tip na dovolenou: Pozvání do Jáchymova

17. 5. 2020

V Jáchymově jsme byli před několika lety s přítelem na týdenním léčebném pobytu. Ze všech lázeňských měst, v nichž jsme pobývali, se mi tam líbilo nejvíc. Proto jsem si ho vybrala jako soutěžní příspěvek. 

Byli jsme ubytováni ve čtyřhvězdičkovém hotelu Radium Palace. Jediné, co mi kazilo potěšení z krásné budovy a všeho, co nabízela, byl vstup do pokoje prostřednictvím karty. Jsem dost konzervativní, dala bych přednost zámku a klíči. Člověk nikdy neví, kdy se elektronika porouchá. Zaujalo nás, že mezi zahraničními hosty hotelu převažují Arabky. Ve svých dlouhých hábitech a se zahalenými hlavami byly nepřehlédnutelné.

Absolvovali jsme radonové koupele, odpočinek v solné jeskyni. Radonové kúry mají významný protizánětlivý a analgetický efekt. Přinášejí pacientům dlouhodobé zmírnění bolesti, zlepšují hybnost pohybového aparátu, prokrvení a celkově zvyšují odolnost organismu.

Projeli jsme se vláčkem. Prošli jsme si město, objevili příjemnou cukrárnu. Navštívili jsme muzeum umístěné v Královské mincovně. Jeho stálá expozice je věnována dějinám města. Poprvé jsme si vyzkoušeli nordic walking, který se nám zalíbil. Autem jsme se vydali na Boží Dar a Klínovec, kde jsem byla naposled jako malá holka, navíc v zimě. Autobusem jsme se zajeli podívat do nedalekých Karlových Varů. V informačních materiálech jsme si přečetli mnoho zajímavého o lázních i celém městě. 

Jáchymov je velice hezké, příjemné město. Leží v hlubokém údolí Krušných hor, které jsou od nepaměti známy svým nerostným bohatstvím. Po objevení velkého naleziště stříbra se proměnila v roce 1516 původní osada v hornické město. V roce 1520 bylo králem prohlášeno svobodným horním městem. Brzy se zde začaly razit stříbrné mince. Podle názvu města Sankt Joachimsthal se vžil na evropských tržištích název Thal – Thaler a následně tolar; posléze dolar.

Uranová ruda zde byla známa již z dob těžby stříbra pod názvem „pechblende” (smolinec). V polovině 19. století začala její průmyslová těžba. Důl Svornost je nejstarším uranovým dolem na světě. Z rudy byly ve státní továrně vyráběny „uranové barvy”, které využívaly hlavně porcelánky a sklárny.

Na počátku lázní byl silný pramen vody, který vytryskl na dole Svornost v roce 1864, když horníci dobývali rudu v půlkilometrové hloubce. Po objevu manželů Curieových se ukázalo, že voda, která postupně zatopila šachtu, má léčebné účinky.  O lázeňství se hovoří v Jáchymově od roku 1906, kdy vznikly malé privátní lázně. Brzy nato převzal lázně do své péče stát. První lázeňská budova byla otevřena v roce 1911. O rok později následoval hotel Radium Kurhaus – dnešní Radium Palace. Patřil k nejlepším v Evropě. Proto se v něm léčily především významné osobnosti politického, průmyslového a kulturního života. Jáchymovské radonové lázně byly první na světě.

V souvislosti s objevením štěpení atomového jádra uranu, vypuknutím druhé světové války a použitím první atomové bomby se Jáchymov stal místem těžby strategicky významné suroviny. Lázeňství se obnovilo v mezinárodním měřítku až počátkem 60. let, po ukončení těžby uranu.

K nejzajímavějším památkám, které návštěvníka upoutají na první pohled, patří kostel sv. Jáchyma, první luteránský kostel v Čechách, tyčící se nad městem. Postaven byl v letech 1534 -1540. Po ničivém požáru v roce 1879 byl přestavěn v pseudogotickém stylu podle návrhu stavitele Josefa Mockera. Špitální kostel pochází z roku 1516. Je nejstarší dochovanou stavební památkou města. Ze zalesněného svahu shlíží na lázně nepřístupná kaple sv. Anny. Pozoruhodná je jistě i štola č. 1. Je dlouhá cca 250 m; byla průzkumně hloubena v 50. letech minulého století. Pro veřejnost byla zpřístupněna v roce 2008. Nachází se v ní také malá expozice důlní techniky. Tu jsme si ale neprohlédli. Má klaustrofobie by jistě velmi protestovala.

Na velmi hezkých a přehledných webových stránkách města najdete i tipy na zajímavé výlety. Mne zaujalo Údolí mlýnků. Každoročně v květnu ožívá při již tradiční akci Otevírání mlýnků. Místní obyvatelé i lázeňští hosté sem instalují nové, doma vyrobené, mlýnky, aby jim po celý rok bez přestávky klapaly.

Lázně organizují léčebné a rekreační pobyty. V rámci léčebných především radonovou kúru. Rekreační pobyty se specializují i na pobyty s dětmi. Lázně nabízejí rovněž zajímavý program – koncerty, filmová představení, besedy, vycházky a zájezdy. Ubytování poskytují čtyři hotely, jeden komplex a čtyři penziony. Po koronavirové pauze lázně přijímají nové objednávky. Pobyt lze nastoupit od 8.6.2020.

 

Zdroje:

https://www.laznejachymov.cz/
https://www.mestojachymov.cz/
https://www.laznetravel.cz/lazne-jachymov
 

Fotografie:

Č. 1, 2, 4, 8, 9: autorka
Č. 3: https://www.laznejachymov.cz/doprava/
Č. 5: https://www.mestojachymov.cz/spitalni-kostel/d-2624/p1=2109
Č. 6: https://www.mestojachymov.cz/mesto-a-okoli/gs-1003/p1=2129
Č. 7: https://www.mestojachymov.cz/kostel-sv-jachyma/d-2639/p1=2109

 

města a obce Tipy na dovolenou 2020
Hodnocení:
(5.2 b. / 17 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie

Zpět na homepage

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

AKTUÁLNÍ ANKETA

Podle lékařů je chůze nejzdravější pohyb. Kolik zhruba kilometrů týdně ujdete vy?

Maximálně tři

17%

Mezi třemi až pěti

15%

Mezi pěti až deseti

16%

Přes deset

27%

Nechodím vůbec, jen na nákup a k doktorovi

13%

Nevím, neumím to odhadnout

12%