Foto

Hub v lesích přibývá,
ale stále to není ono

15. 10. 2015

Hub v lesích přibývá, pomohly jim deště a příznivé teploty. Přesto jich je stále méně, než je v polovině října obvyklé a nerostou všude. Situace by se však mohla ještě zlepšit.

Kvůli letnímu horku a suchu je sezona stále zpožděná. "Dlouho se probouzela Šumava a stále na tom není nejlíp," uvedl předseda České mykologické společnosti Jaroslav Landa. Nejvíce se houbám daří v západních a severozápadních Čechách. Dobře je na tom podle dostupných informací i Vysočina a jihovýchodní oblasti Moravy.

Hub roste hodně druhů, některým letním nemusí svědčit skokové ochlazení. "Hřiby, holubinky, ryzce by tak mohly druhově ubývat. Pokud nebude mrznout, bude dost hub ještě dva měsíce," míní mykolog.

Rostou dřevní houby, václavky, šupinovky, štítovky. Nejhůře na tom jsou podle Landy zatím pozemní houby. Ty by mohly nyní vyrůst po dešti, na loukách jsou očekávané voskovky, které ale nejsou jedlé.

Jedovaté houby budou v lesích ubývat, přesto Landa upozorňuje na muchomůrky, závojenky, pavučince nebo vláknice. Pozor by si lidé měli dát na přemrznuté plodnice a nesbírat je ke kuchyňskému použití.

houby
Autor: Redakce
Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Alena Vávrová
Potkala jsem na výletě na sv. Václava pařez obalený zřejmě václavkami a na zahradě mi letos vyrostly pouhé dva žampionym nechala jsem je slimákům. V lese jsem ještě nebyla, ani mne nikdo neobdaroval a na dotaz, jestli rostou, dostávám obligátní odpověď "jenom někde". Tak taky ani "ťuk".
Alena Várošová
Také takové jak jsou na titulní stránce bych chtěla najít,ale povězte kde?
Hana Práglová
Letošní houby???Hrůza!!! První jsem našla v neděli kousek od Kladna --pár suchohříbků. V úterý ve Vsetínských vrších na Soláni ryzce.To je asi pro letošní sezonu vše.Škoda!!!
Jarmila Komberec Jakubcová
Letos jsem nenašla ani vochomůrku a to každý rok v září nacházím košík hříbků jen za chatou. Tak snad příští rok porostou.
Jana Slavíková
Letos jsem se na houby dostala jen dvakrát ("vyvezla mě dcera"), nejdřív hlavně babky (rychle vyrostlé, čerstvé, nečervavé) a růžovky, při druhé cestě praváci, růžovky, lakovky a krásponorka mlynářka. Pak jsem od zetě dostala tašku václavek (jsou v mrazáku na dršťkovku) a košík podborováků. Snad bude příští rok lepší.
Naděžda Špásová
V sobotu jsme ještě našly s dcerou dva košíky, ale samé podborováky, což mi nevadí, ty máme nejradši. V pondělí už v lese nic moc a teď pořád prší, takže se snad příští týden snad počasí ještě umoudří.
Jana Šenbergerová
U nás asi také nic moc, ale odpoledne volala kamarádka, ať si přijdeme na václavky, že jich mají plnou zahradu. Bydlí ve městě, daleko od lesa, ale kdysi porazili ořešák a ony zřejmě žijí na kořenech, které po něm v zemi zůstaly. Takže zítra máme václavkový guláš. :-)

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 18. týden

Tento týden budou otázky v kvízu na téma "Psi". Protože je mezi vámi, čtenáři, mnoho pejskařů, jistě si s otázkami snadno poradíte...