Dýňový kompot
FOTO: autorka

Dýňový kompot

13. 11. 2016

V naší rodině jsou velmi oblíbené dýňové kompoty, které milují naši nejmenší (od tří let) až po mého tátu (79), proto se každý rok snažím sehnat pěknou dýni a kompoty vyrobit. Letos mám již splněno. 

Dýňový kompot:

3 kg čisté dýně

0,75 kg cukru

1.5 l vody

3 lžičky kyseliny citronové

3-4 lžičky ananasového aroma

lze dochutit i rumovým aroma

pár hřebířčků a kousek polámané skořice celé

1 pomeranč

 

Postup prací:

Dýni si nakrájíme na menší proužky, vydlabeme, oloupeme slupku a navážíme 3 kg čisté dužiny. Tu pokrájíme na kostičky a namočíme do vody s kyselinou citronovou. Když je vše nakrájené, přidáme cukr, voňavé aroma, skořici a hřebíček a nastrouháme z půlky pomeranče kůru, kterou rovněž přidáme do mísy s dýní a vymačkáme z této půlky šťávu. Druhou půlku si nakrájíme na kolečka i s kůrou, ale necháme stranou. Takto se vše nechá alespoň 2 hodiny uležet.  

Potom dáme do velkého hrnce, přidáme plátky pomeranče, aby ještě pustily šťávu a chuť, a vaříme do sklovata. Já tedy raději ochutnám, a když se mi zdá dýně na skus dobrá, tak vypínám.

Naplníme do skleniček, navrch dám vždy kousek pomeranče. Sterilizujeme 20 min při 85 stupních.

 Pak skleničky otočím a nechám vychladnout.

 Kdyby to šlo, dala bych vám ochutnat. Takto upravená dýně nemá nic společného s dýňovým kompotem, jaký nám podávali ve školních jídelnách k obědu. Je to neskutečná mňaminka.

Přeji všem úspěšné zavařování.

P.S. z jedné dávky (3 kg dýně) uděláte cca 8 sklenic kompotu.

 

recepty
Hodnocení:
(5 b. / 12 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Lenka Hudečková
Marie, i já ho miluji a asi ještě budu dělat. Mám slíbenou dýni Goliáše od kamarádky :-)
Marie Foltýnová
Právě jsem dokrájela dýni a dala do vody s kyselinou citronovou.Zítra kyselou vodu sleju,dám tam novou,čirou,cukr,okrájený citron bez kůry,hřebíčky a vařím až zesklovatí.Nakonec přidám ananasový kompot na kostičky,nechám převařit a plním do sklenic.Dýńový kompot miluji.
Lenka Hudečková
Děkuji za všechny reakce...
Růžena Antlová
právě jsem dýni také dělala měla jsem dva druhy dýně pomerančovou a indiánskou tu jsem si vypěstovala letos prvně a schovala si semena ta je moc dobrá já místo aroma přidávám ananasový 100 procentní džus
Jaroslava Korpášová
Jé, Lenčin výborný dýňový kompot, snad mi alespoň jedna sklínka zbyde do doby, než se opět uvidíme. Je to opravdu lahoda, mohu s čistým svědomím doporučit všem, kteří ještě nějakou tu nezpracovanou dýni doma mají. Za mne 5*
Lenka Hudečková
Děkuji za Vaše reakce, kompot je moc dobrý :-)
Helenka Vambleki
Šmankote, už dva dny tady blbnu s dýní drobečkem, co ho neubývá a otevřu íčko a dýně!!! Nebo se mi to jen zdá a vidím ty dýně všude jenom já????????
Hana Rypáčková
Když byly děti , dělala jsem spoustu kompotů z ovoce.I takový z dýně ananasoý či pomerančový s citronem.
Ladislav Vesecký
Kompoty jsou skvělé, děláme něco podobného.
Jarmila Komberec Jakubcová
Kompot musí být asi velmi dobrý už podle ingrediencí. Zkusím si ho udělat, dík za recept.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.